Tradycja pustego wigilijnego talerza sięga daleko - do pogan i duchów ich zmarłych. Odkąd pamiętam nie chciałem, by to puste miejsce bylo puste. Nasiliło się to z młodzieńczym egzaltowanym altruizmem. Może warto zastanowić się dzisiaj przy stole czy jest ktoś kogo - gdy by dzisiaj zapukał - byście wpuścili w geście pojednania.

Gość
Komentarze (63)
napisał  

#61 Nie ma. Ale talerz wystawię, na wypadek gdyby przyszedł jakiś interesujący wędrowiec.

gru 24, 2023 14:55

Vidar, 45

#59 W ogóle nasze święta są pogańskie. Dawno temu chrześcijańska sekta je sobie przywłaszczyła, żeby łatwiej zając miejsce rodzimych kapłanów.

gru 24, 2023 14:39

Vidar, 45

#56 Ja właśnie zawiozłam wszystkiego po trochu tego co przygotowałam u siebie w domu matce która samotnie wychowuje dwójeczkę małych dzieci i żyje bardzo skromnie!

gru 24, 2023 13:59

#30 A ja z kolei niekoniecznie. Ideały odstawiłam już dawno na bok.

gru 24, 2023 12:12

Solem, 35

#28 A propos myśliwych (skojarzyło mi się) i ich przydatności. Giżyckie Kółko Łowieckie co roku organizuje wigilie plus pierwszy dzień świąt dla potrzebujących i nie tylko dla nich. Serwują dziczyznę i sytuacja tak się pokomplikowała, że od kilku lat przychodzą na imprezę ludzie całkiem zamożni, płacą spore datki i biorą porcje dziczyzny ze sobą. Są też tacy, którzy przychodzą na eventy, siadają za stołem z bezdomnymi i się cieszą żarłem.  Ci drudzy zwykle uiszczają jakieś datki na org Brata Alberta. Fajna atmosfera, żadnych wykluczeń typu 'nietrzeźwych nie obsługujemy', ogólnie długo sie o tym pamięta

gru 24, 2023 11:52

Rhodes, 63

#26 Mam inną tradycję od paru lat - napełniam lodówkę w jadłodzielni. 

gru 24, 2023 11:19

#6 Pierdole wpuszczać darmo zjada

gru 24, 2023 10:58

#5 Do mnie zawsze uciekała zbuntowana młodzież, bo nie obchodzę świąt... Dzis idę na krotka wizytę z polskimi smakołykami do sąsiada, bo jest samotny odkąd odszedł jego partner, nie ma tez rodziny, ma natomiast świetną formę jak na 82 lata i jest bardzo interesujący, kocham jego opowieści.

gru 24, 2023 10:57

,

#3 'młodzieńczy egzaltowany altruizm' Taka laurka świąteczna, CUDO!

gru 24, 2023 10:38

Rhodes, 63

#2 Po głębszym zastanowieniu to chyba bym wybaczył Elvi😁

gru 24, 2023 10:33

#1 Ja zawsze wpuszczam do domu, mimo iż nie obchodzę świąt, mam ogromną wadę i wierzę finalnie w dobre intencje ludzi naokoło...

gru 24, 2023 10:33

Smok, 43