Suchość pochwy: przyczyny i zabiegi nawilżające

Zwykle ściany pochwy pozostają nieustannie nawilżone cienką warstwą przezroczystego płynu. Estrogen – hormon, który odpowiada za obecność tego płynu, utrzymuje zdrową, gęstą i elastyczną wyściółkę pochwy. Spadek poziomu estrogenu zmniejsza ilość dostępnej wilgoci. Może się to zdarzyć w każdym wieku z wielu różnych przyczyn.

Może się to wydawać niewielkim podrażnieniem. Jednak brak nawilżenia pochwy może mieć ogromny wpływ na Twoje życie seksualne. Na szczęście dostępnych jest kilka metod łagodzenia suchości pochwy.

Suchość pochwy – przyczyny

Suchość pochwy jest powszechnym objawem menopauzy – prawie jedna na trzy kobiety boryka się z nią w tym okresie. Później staje się to jeszcze bardziej powszechne. Dolegliwość ta sprawia również, że pochwa jest cieńsza i mniej elastyczna. Proces ten jest nazywany zanikiem pochwy.

Poziom estrogenu może również spadać z powodu:

 • Porodu i karmienia piersią
 • Radioterapii lub chemioterapii podczas leczenia nowotworów
 • Chirurgicznego usunięcia jajników
 • Leków antyestrogenowych stosowanych w leczeniu mięśniaków macicy lub endometriozy

Inne przyczyny suchości pochwy to:

 • Zespół Sjögrena (choroba autoimmunologiczna atakująca komórki organizmu wytwarzające wilgoć)
 • Alergia i leki na przeziębienie
 • Niektóre leki przeciwdepresyjne
 • Częste płukanie pochwy
 • Niewystarczająca ilość gry wstępnej przed seksem
 • Używanie zapachowych kosmetyków do higieny intymnej

Bez względu na przyczynę suchość pochwy może być wyjątkowo nieprzyjemna. Może powodować swędzenie, pieczenie i bolesne współżycie, wpłynąć nie tylko na nasze życie seksualne ale też na ogólny komfort życia. W dalszej części tekstu opowiemy o tym, jak diagnozowana jest suchość pochwy oraz jak z nią walczyć.

Suchość pochwy – diagnoza

Wszelkie rodzaje pieczenia, swędzenia lub dyskomfortu w tej okolicy warto skonsultować z internistą lub ginekologiem. Lekarz powinien zapytać o Twoją historię chorób, jak długo masz objawy i co wydaje się je pogarszać lub poprawiać.

Twój lekarz przeprowadzi badanie, sprawdzając pochwę pod kątem przerzedzenia lub zaczerwienienia. Badanie pomoże wykluczyć inne możliwe przyczyny dyskomfortu, w tym infekcję pochwy lub dróg moczowych. Lekarz może również pobrać komórki ze ściany pochwy lub szyjki macicy w celu wykonania testu cytologicznego.

Leczenie suchości pochwy

Najczęstszym sposobem leczenia suchości pochwy spowodowanej niskim poziomem estrogenu jest miejscowa terapia estrogenowa. Dostarcza ona hormony, których organizm już nie wytwarza. Pomaga to złagodzić objawy suchości, ale nie wprowadza do krwiobiegu tak dużej ilości estrogenu, jak terapia hormonalna przyjmowana w tabletkach.

Większość kobiet stosuje jeden z trzech rodzajów estrogenu dopochwowego:

 • Pierścień: Ty lub Twój ginekolog wkładacie ten miękki, elastyczny pierścień do pochwy, skąd uwalniany jest stały strumień estrogenu bezpośrednio do tkanek. Pierścień należy wymieniać co 3 miesiące.
 • Globulki dopochwowe: Za pomocą jednorazowego aplikatora wkładasz globulkę do pochwy raz dziennie przez pierwsze dwa tygodnie leczenia. Następnie robisz to dwa razy w tygodniu, dopóki nie będziesz już ich potrzebować.
 • Krem: Wprowadzasz krem do pochwy za pomocą aplikatora. Na początku aplikujesz krem codziennie przez tydzień lub dwa, a następnie zmniejszasz częstotliwość do jednego do trzech razy w tygodniu – zgodnie z zaleceniami lekarza.

Każdy produkt estrogenowy może mieć skutki uboczne, takie jak krwawienie z pochwy i ból piersi. Miejscowe stosowanie estrogenu może nie być zalecane, gdy:

 • Masz raka piersi, zwłaszcza jeśli bierzesz inhibitory aromatazy
 • Miałaś raka endometrium
 • Masz krwawienia z pochwy o nieznanym pochodzeniu
 • Jesteś w ciąży lub karmisz piersią

Nie ma zbyt wielu badań dotyczących długotrwałego stosowania miejscowo estrogenu, ale lekarze uważają, że jest bezpieczny.

Domowe sposoby na suchość pochwy

Możesz kupić w lokalnej aptece lub drogerii środek nawilżający pochwę z glicerolem, olejem mineralnym i polikarbofilem. Lek doustny z substancją czynną o nazwie ospemifen przyjmowany raz dziennie powoduje, że tkanka pochwy jest grubsza i mniej krucha, co powoduje mniejszy ból u kobiet podczas seksu. Może jednak pogrubiać endometrium (wyściółkę macicy), zwiększać ryzyko udaru i zakrzepów krwi.

Nie spiesz się przed seksem, upewnij się, że jesteś w pełni zrelaksowana i pobudzona. Zastosuj lubrykant na bazie wody, aby bardziej cieszyć się stosunkiem. Unikaj stosowania irygacji, długich kąpieli z pianą, pachnących mydeł i balsamów wokół wrażliwej okolicy pochwy. Te produkty mogą pogorszyć tę dolegliwość.