Pochwa po stosunku – jak się może zmieniać?

Od czasu do czasu pewnie zdarza Ci się zauważyć, że po seksie Twoja wagina wygląda nieco inaczej. Być może odczuwasz dziwne swędzenie? Albo dziwnie Cię piecze “tam na dole”? Tak, każda z nas przez to przechodziła.

Gdy odczuwasz bol po stosunku czy dyskomfort, całkiem naturalne jest to, że zaczynasz się stresować i zapisujesz się do ginekologa, bo przecież każdej z nas zależy na tym, ażeby być najbardziej zdrową wersją siebie, co nie?

Jednak zanim pójdziesz do lekarza, przejrzyj listę całkiem normalnych zmian, które zachodzą w Twojej pochwie w czasie (i po) seksie.

Swędząca pochwa

Swędzenie tego obszaru może być oznaką podrażnienia spowodowanego tarciem lub zbyt krótką grą wstępną. Może to też być reakcja alergiczna na prezerwatywy lateksowe lub lubrykant.

Ogólnie rzecz biorąc nie powinnaś się martwić podrażnieniami, gdyż co do zasady powinny ustąpić w krótkim czasie. Jeśli chodzi o lubrykant – zamień go na hipoalergiczny, a prezerwatywy – na te wykonane z innych tworzyw, niż lateks. Jeśli w dalszym ciągu czujesz nieprzyjemne zwędzenie – nie obejdzie się bez badania ginekologicznego.

Obrzęk pochwy po seksie

Niewielki obrzęk po zakończeniu stosunku seksualnego jest dość powszechnym zjawiskiem. Jest to oznaka tego, że mocno się podnieciłaś, czyli swojego rodzaju kobieca erekcja. Gdy jesteś mocno podniecona, a Twoja wargi wypełniają się krwią, a Twój srom wydaje się być spuchnięty. Winna temu jest po prostu budowa pochwy.

Obrzęk powinien za jakiś czas ustąpić, jeśli jednak chciałabyś przyspieszyć ten proces, to powinien Ci pomóc gorący kompres. 

Pochwa “płonie” podczas oddawania moczu

Pieczenie pochwy, szczególnie po seksie, sprawia, że naprawdę zaczynamy się stresować. Dotyczy to szczególnie tych z nas, które doświadczyły już kiedyś infekcji dróg moczowych. Parzenie to może być oznaką mikrourazów (czyli drobnych skaleczeń). Może się to zdarzyć z różnych powodów: szorstkie włosy łonowe partnera, intensywny seks. Cokolwiek to jest, zazwyczaj samo ustępuje, a więc nie ma co się tym zanadto stresować. 

Jesteś naprawdę sucha

Po pierwsze może to oznacza wyłącznie to, że nie byłaś wystarczająco podniecona. Na początku warto jest użyć lubrykantu – dobry lubrykant tylko polepszy Twoje doznania. Możesz też użyć oleju kokosowego po seksie – pomoże Ci to w zwalczaniu dyskomfortu. Kolejnym powodem uczucia suchości jest zbyt częste i zbyt intensywne mycie pochwy – zrezygnuj z zapachowych mydełek i bądź delikatniejsza. 

Krwawienie po stosunku

Niekiedy po seksie u niektórych kobiet występuje lekkie krwawienie z narządów płciowych. Może być to wynikiem różnego rodzaju niegroźnych problemów (suchość pochwy może być jednym z nich). Ostrzejszy seks może doprowadzić do powstania mikrourazów, co swoją drogą może prowadzić do plamienia po stosunku u kobiet. 

Przyczyny krwawienia po stosunku są różne i o ile jest to jednorazowe plamienie, to nie musisz się tym zbytnio martwić. Jeśli krwawienie będzie występowało ponownie – skontaktuj się ze swoim ginekologiem. 

Jeśli też uprawiasz seks po raz pierwszy, to krwawienie też jest całkowicie normalne – przebita błona dziewicza jest prawdopodobnie przyczyną krwawienia, a więc jeśli lekko krwawisz po swoim pierwszym stosunku – jest to całkowicie normalne.

Kiedy musisz się udać do lekarza?

Przyczyny bólu mogą być tak różne, że nie sposób jest odpowiedzieć na to pytanie. Najważniejsze jest obserwowanie swojego ciała i poznanie go – dopiero w ten sposób będziesz w stanie odróżnić poważne sygnały, od tych mniej poważnych i niebezpiecznych.

Złotą zasadą jest to, iż jeśli ból pochwy nie znika po dniu lub dwóch dniach – skonsultuj się ze swoim lekarzem.