Pochwa – jak dbać o swoje miejsca intymne?

Niemal codziennie w prasie znajdujemy nowy artykuł o waginach. Od artykułów o oferowanych masażach, aż po informacje o tym, jakoby woskowanie okolic intymnych nie jest całkowicie bezpieczne i to, jak dokładnie wygląda budowa pochwy.

Właśnie dlatego przedstawiamy Wam listę postanowień na nadchodzące miesiące, dzięki czemu będziecie w stanie lepiej dbać o swoją pochwę. 

Pochwę też powinno się ćwiczyć

Mięśnie dna miednicy utrzymują macicę, pochwę, jelito i pęcherz moczowy na miejscu. W wiekiem mięśnie te się osłabiają. Może być to spowodowane ciążą, porodem, otyłością, przewlekłymi zaparciami, bądź też inną aktywnością, która ma wpływ na dno miednicy.

Wykonywanie regularnych ćwiczeń dwa miednicy może poprawić stan mięśni, może pomóc lepiej kontrolować pracę pęcherza i jelit oraz spotęgować doznania podczas seksu.

Jeśli kobiety są w ciąży lub planują zajść w ciążę, powinny jak najszybciej zacząć ćwiczenia dna miednicy, ponieważ zmniejszy to ryzyko nietrzymania moczu po porodzie.

Aby ćwiczyć mięśnie dna miednicy, powinnaś wygodnie usiąść lub stać z lekko rozchylonymi kolanami, a następnie “wyciągnąć” mięśnie dna miednicy, jakbyś próbowała uniknąć oddawania moczu.

Ważne jest, aby podczas ćwiczeń nie napisać mięśni brzucha, pośladków ani ud. Powinnaś wykonać po dziesięć powolnych skurczów, każdy z nich utrzymując przez przynajmniej 10 sekund.

Czas ten można stopniowo wydłużać, a po powolnych skurczach może nastąpić seria szybkich skurczów. Cały proces powinien być powtarzany trzy lub cztery razy dziennie. 

Unikaj przesadnego mycia

Mitem jest, że pochwa wymaga gruntownego czyszczenia przy pomocy perfumowanych mydeł lub kobiecych produktów higienicznych. Pochwa oczyszcza się naturalnymi wydzielinami – zawiera dobre bakterie, które służą jej ochronie.

Jeśli błona bakteryjna zostanie zaburzona, może to prowadzić do infekcji, takich jak bakteryjne zapalenie pochwy, pleśniawki czy inne stany zapalne. Dobrym pomysłem jest unikanie perfumowanych mydeł, żeli i środków antyseptycznych, ponieważ mogą one wpływać na zdrową równowagę bakterii i poziom pH w pochwie, jak też powodować podrażnienia.

Używaj zwykłych, nieperfumowanych mydeł do delikatnego, codziennego mycia okolic pochwy (sromu), a nie jej wnętrza. Podczas okresu warto jest myć pochwę więcej niż raz dziennie. 

Spróbuj polubić swoje włosy łonowe

Włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla utrzymania czystości, zmniejszenia kontaktu z wirusami i bakteriami oraz dla ochrony delikatnej skóry okolic intymnych.

Oprócz chronienia przed chorobami i problemami skórnymi, włosy łonowe zapobiegają również przedostaniu się ciał obcych, takich jak kurz i bakterie chorobotwórcze, do wnętrza Twojej waginy i pomagają kontrolować wilgotność tego obszaru, co zmniejsza ryzyko infekcji drożdżowych. 

Jeśli kobiety golą swoje włosy łonowe, narażają się na większe ryzyko zarażenia chorobą weneryczną. Chociaż włosy łonowe nie chronią całkowicie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, pomagają uniknąć kontaktu Twojej skóry ze skórą osoby, która może je mieć.

Usuwanie włosów łonowych podrażnia również mieszki włosowe, pozostawiając mikroskopijne otwarte rany. Gdy podrażnienie to połączymy z ciepłym i wilgotnym środowiskiem narządów płciowych, otrzymamy idealne miejsce do hodowania bakterii i wirusów. 

Jeśli masz bardzo bolesne okresy – pora zwrócić się do lekarza

Ponad połowa kobiet, które mają regularne miesiączki, odczuwa ból przez 1-2 dni każdego miesiąca, a dla niektórych kobiet ból może być silny i utrzymywać się przez cały okres.

Może to dramatycznie wpływać na jakość życia kobiety. Kobiety nie powinny cierpieć w ciszy, dlatego radzimy każdej kobiecie doświadczającej silnego bólu zasięgnąć porady u swojego ginekologa, ponieważ istnieje kilka opcji leczenia, które pomogą złagodzić objawy.

Nie wstydź się wzdęcia pochwy

Wzdęcie pochwy powstaje, gdy powietrze jest “wpychane” do pochwy. Może się to zdarzyć podczas seksu lub innych czynności seksualnych. Głębokie ruchy mogą spowodować uwolnienie się powietrza, czemu może towarzyszyć dźwięk podobny do uwalniania się gazów.

Wzdęcie pochwy może również wystąpić podczas badania miednicy, gdy kobiety wkładają prezerwatywę dla kobiet, kubeczek menstruacyjny, tampon lub też podczas ćwiczeń. Może to też być spowodowane słabymi mięśniami dna miednicy. 

Nie ignoruj ​​żadnych nienormalnych objawów

Krwawienie lub „plamienie” pomiędzy miesiączkami jest częstym objawem niepożądanym pigułki antykoncepcyjnej. Może to też być spowodowane stresem, uszkodzeniem bądź też suchością pochwy, ale też czymś poważniejszym, jak na przykład choroby przenoszone drogą płciową czy nawet rak szyjki macicy. Wczesne wykrycie raka jest ważne, ponieważ oznacza większe prawdopodobieństwo powodzenia leczenia. 

Jeśli kobiety są zaniepokojone krwawieniem między miesiączkami, powinna niezwłocznie udać się do lekarza. Każda nagła zmiana w okresie kobiety może wskazywać na infekcję pochwy, dlatego kobiety muszą obserwować swoje okresy. Ostrzegawcze oznaki infekcji obejmują zmianę koloru lub konsystencji wydzielin, nagły nieprzyjemny zapach, niezwykle duża ilość wydzieliny, spędzenie, bóle brzucha i miednicy i nieoczekiwane krwawienia z pochwy. 

Regularnie zmieniaj tampony

Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to rzadka, ale zagrażająca życiu infekcja bakteryjna wywołana przez bakterie Taphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Choć naukowcy dostrzegają związek między użyciem tamponów, a TSS, to nie ma dowodów na to, dlaczego tak się dzieje. Uważa się, że pozostawienie tamponu w pochwie na dłuższy czas może powodować prawdziwą imprezkę dla bakterii. 

Tampony należy wymieniać co cztery do sześciu godzin lub gdy są już nasycone krwią i nie należy ich pozostawiać w pochwie na dłużej niż osiem godzin, ponieważ tym sposobem zwiększasz ryzyko TSS. Ważne jest również stosowanie tamponu o odpowiedniej chłonności w zależności od tego, jak obfite są Twoje miesiączki. 

Nie zapomnij o badaniu szyjki macicy

Badanie przesiewowe szyjki macicy służy do wykrycia nieprawidłowych komórek szyjki macicy. W ramach programu badań przesiewowych szyjki macicy kobiety w wieku od 25 do 49 lat są zapraszane na badania przesiewowe co trzy lata, a następnie co pięć lat, aż do ukończenia 65 roku życia.

Powinnaś otrzymać zaproszenie od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli kobieta po badaniu przesiewowym szyjki macicy ma nieprawidłowe wyniki, może mieć zmiany graniczne lub komórkowe (niskiej jakości) lub umiarkowane lub ciężkie zmiany komórkowe (wysokiej jakości). To nie znaczy, że ma raka.

Oznacza to po prostu, że niektóre komórki są nieprawidłowe, a jeśli nie będą leczone, mogą przekształcić się w raka szyjki macicy. Wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse na pomyślne leczenie i może zapobiec rozwojowi raka.

Zabezpieczaj się

Choroby przenoszone drogą płciową przenoszone są z jednej osoby na drugą przez niezabezpieczony kontakt seksualny, w tym seks waginalny, analny i nawet oralny. Wiele osób z chorobami przenoszonymi drogą płciową nie ma objawów, więc jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, ale czujesz się dobrze, to i tak warto się zbadać. 

Naucz się kochać swoją pochwę

Obserwujemy rosnącą liczbę dorastających dziewcząt i kobiet zgłaszających się na zabieg redukcji warg, zwany także labiaplastyką. Labiaplastyka jest chirurgią plastyczną narządów płciowych kobiet i jest oferowana jako rozwiązanie dla kobiet, które nie są zadowolone z wyglądu swojej pochwy, lub czują dyskomfort związany z wyglądem narządów płciowych. W większości wypadków są to zabiegi czysto kosmetyczne. 

Pochwa każdej kobiety ma inny kolor, rozmiar i kształt. Wargi sromowe są tak samo indywidualne, jak same kobiety i różnią się między sobą w znacznym stopniu. Kobiety muszą wiedzieć, że każda pochwa jest wyjątkowa, a różnice w wyglądzie są całkowicie normalne (w większości przypadków).