Najlepszy kubeczek menstruacyjny – jak go wybrać?

Kubeczek menstruacyjny wielokrotnego użytku w ciągu zaledwie trzech cykli pozwoli zaoszczędzić Ci pieniądze. Przejście na kubeczek może natychmiast zmniejszyć liczbę jednorazowych tamponów lub podpasek, które wyrzucasz do kosza. To, który kubeczek będzie dla Ciebie najlepszy, zależy w dużej mierze od Twojej anatomii.

Warto jednak rozumieć to, iż nie każda kobieta wie jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego, jakich środków higienicznych użyć do czyszczenia kubeczka czy też czy można korzystać z kubeczka podczas aktywności fizycznej.

Hej! Mamy odpowiedzi na wszystkie pytania i przetestowaliśmy dostępne do kupienia w Internecie kubeczki po to, żebyś mogła spokojnie przejrzeć wszystkie porady jeszcze przed pierwszym użyciem!

W wyniku naszych badań stwierdziliśmy, że kubeczek Cora sprawdzi się najlepiej dla początkujących, ponieważ jest najłatwiejszy w użytkowaniu.

Jednak największym hitem według nas jest niewątpliwie kubeczek MeLuna Classic, który można kupić w różnych rozmiarach i kształtach. Sklasyfikowaliśmy kubeczki również według typów szyjek macicy – wysokich i niskich oraz wyszególniliśmy te dla szerokich pochw.

Większość kubeczków menstruacyjnych ma prawie taki sam kształt, jednak kubeczek Cora ma kilka naprawdę sprytnych rozwiązań konstrukcyjnych, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla początkujących.

Kubeczek jest delikatnie spłaszczony w jednym miejscu z boku, dzięki czemu wiadomo, gdzie przyłożyć palec podczas składania, a dół zwęża się w sposób ułatwiający złapanie i wyjęcie kubeczka. Silikon jest miękki i łatwy do czyszczenia, a przy tym ma średni rozmiar na wypadek, gdybyś nie była pewna, ile masz miejsca tam na dole.

Kubeczek MeLuna Classic jest nieustannie najlepszy od 2016 roku. Najbardziej lubimy w nim to, że ma najwięcej rozmiarów (łącznie osiem), aby osoby o różnym wzroście, budowie i historiach porodów pochwowych mogły znaleźć coś dla siebie.

MeLuna jest również dostępna w twardszej wersji i z trzema opcjami końcówek. Można ją złożyć na wiele sposobów, a mimo to bez problemu się otwiera. Łatwo się ją wkłada, wyjmuje i czyści.

Każda kobieta może znaleźć swój idealny kubeczek menstruacyjny. Największy problem mają osoby z niską szyjką macicy, ponieważ większość kubeczków jest za długa.

MeLuna Shorty jest jednym z niewielu kubeczków zaprojektowanych specjalnie dla niskich szyjek macicy, a w porównaniu z innymi testowanymi przez nas miseczkami z niską szyjką macicy, ta jest znacznie łatwiejsza do złożenia, włożenia, wyjmowania i czyszczenia.

Kubeczek ten ma jednocześnie mniejszą objętość – może pomieścić mniej krwi, ale wygoda jest jednak ważniejsza od konieczności częstszej wymiany kubeczka.

DivaCup to kubeczek, od którego większość osób zaczyna, ale nie jest to jednak najlepszy wybór, ponieważ jest to jeden z najdłuższych kubeczków, które testowaliśmy, co oznacza, że nie będzie odpowiedni dla każdej kobiety. Jeśli masz jednak wysoką szyjkę macicy, DivaCup świetnie się sprawdzi – jest gładki i wygodny oraz zmieści dużo płynu. 

Kubeczek menstruacyjny Lena jest nieco szerszy i dużo gładszy w porównaniu do konkurencji. Dzięki temu wkładanie i wyjmowanie jest wyjątkowo proste.

Jego szersza konstrukcja pomaga również zapobiegać wyciekom u tych dziewczyn, które mają szeroką pochwę, a solidne wykonanie ułatwia czyszczenie.

Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałaś korzystać z kubeczków menstruacyjnych i masz wiele pytań o to, jak działają lub co możesz, a czego nie możesz z nimi zrobić, poniżej przedstawimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dla kogo jest kubeczek menstruacyjny

Jeśli jesteś osobą, która ma miesiączkę, prawdopodobnie możesz używać kubeczka menstruacyjnego. W przeciwieństwie do produktów, które pochłaniają Twoje płyny, kubeczek menstruacyjny to coś, co wkładasz do pochwy, aby zatrzymać całą krew i pozbywać się jej kilka razy dziennie.

Zagorzali miłośnicy kubeczków doceniają ekologiczne i przyjazne dla portfela ich aspekty. Jedyną ich wadą jest czas potrzebny do nauczenia się korzystania z nich, a nie każdy chce przez to przechodzić.

Najbardziej przekonującym argumentem przemawiającym za przejściem na kubeczek menstruacyjny jest fakt, że jest on wielokrotnego użytku. To ogromna korzyść dla Twojego portfela i wysypisk śmieci.

Miesiączkujące osoby wydają średnio 250 – 500 złotych na podpaski lub tampony, a produkty lądują w koszach na śmieci. Kubeczki menstruacyjne mogą być używane wielokrotnie przez lata, eliminując to marnotrawstwo i oszczędzając pieniądze.

Dodatkową przewagą kubeczka menstruacyjnego nad podpaskami i tamponami jest to, że wystarczy mieć przy sobie tylko jeden, a nie kilka sztuk.

Dlatego kubeczki są popularne wśród turystów i podróżników, którzy martwią się o ilość bagażu. Ponadto kubeczki menstruacyjne mogą pomieścić jednorazowo więcej płynu niż największe tampony.

Niektóre kobiety najbardziej martwią się o przeciekanie, ale po przestudiowaniu literatury z 2019 roku wiemy, że częstość tego zjawiska jest taka sama lub nawet trochę mniejsza niż w przypadku podpasek i tamponów.

Używanie kubeczków niestety nie eliminuje ryzyka zespołu wstrząsu toksycznego. Trudno jest również zbadać prawdziwe ryzyko z nimi związane, ponieważ są one nadal używane przez stosunkowo niewielką grupę ludzi, a zespół wstrząsu toksycznego jest niezwykle rzadki.

Nie mamy na razie dowodów, by sądzić, że ryzyko jest mniejsze niż w przypadku używania tamponów i podpasek. Podobnie jak w przypadku tamponu, ważne jest, aby nie zostawiać kubeczka menstruacyjnego zbyt długo. Osiem godzin jest najdłuższym rekomendowanym czasem, po którym należy wyjąć kubeczek.

Dla większości kobiet problemem jest zmiana przyzwyczajeń. Użytkowanie kubeczka polega na umieszczeniu go w pochwie, wyjęciu go po kilku godzinach, wylaniu krwi menstruacyjnej, a następnie umyciu kubeczka. Początkowo widok nagromadzonej krwi może być szokujący, ale trzeba do tego przywyknąć i nauczyć się tego procesu. 

Czym kierowaliśmy się podczas wyboru najlepszych kubeczków

Jednym z wyzwań związanych ze znalezieniem odpowiedniego kubeczka menstruacyjnego jest to, że nie wszystkie pochwy mają taki sam kształt. Możesz już wiedzieć, jak ukształtowana jest twoja pochwa, ale są szanse, że tak nie jest, co oznacza, że możesz nie wiedzieć, który kształt kubeczka jest dla Ciebie najlepszy. Postaramy się pomóc Ci rozwiązać ten problem, ale ostatecznie dopasowanie kubeczka jest często kwestią prób i błędów. 

Kubeczki mają różne rozmiary i kształty, podobnie jak pochwy. Znalezienie tego, który Ci pasuje może wymagać pewnych prób – nie powinnaś właściwie czuć go w sobie, a zdecydowanie nie powinno to boleć. Czasem trudno określić, jaki kształt ma Twoja pochwa, nawet lekarzom. 

Ogólnie rzecz biorąc, kubeczki menstruacyjne występują w dwóch głównych rozmiarach: dużym i małym (często oznaczonym jako A i B). Zazwyczaj większy rozmiar jest przeznaczony dla osób, które urodziły dziecko, a mniejsza wersja jest dla osób, które tego nie zrobiły. 

Jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pomyśleć, wybierając rozmiar: ważniejsze jest znalezienie kubeczka, który pasuje do Ciebie, niż próba znalezienia takiego, który możesz nosić jak najdłużej. Taki kubeczek może być naprawdę niewygodny.

Niestety, ilość Twoich płynów i rozmiar Twojej pochwy nie są ze sobą skorelowane. Zamiast patrzeć na objętość, jaką może pomieścić kubeczek, skup się na swoim komforcie.

Pierwszą zmienną, której chcesz dowiedzieć się o swojej pochwie, jest jej długość. Aby stwierdzić, czy masz wysoką, średnią czy niską szyjkę macicy, po prostu włóż palec do pochwy.

Jeśli trudno jest Ci dotrzeć do szyjki macicy i nie czujesz jej na końcu palca, oznacza to, że szyjka macicy znajduje się wysoko. Jeśli możesz dotknąć szyjki macicy, wkładając część palca, masz średnią długość pochwy. A jeśli wystarczy mały kawałek palca, aby dotrzeć do szyjki macicy, to znaczy, że jest nisko.

Najlepiej wykonać ten test, gdy faktycznie miesiączkujesz, ponieważ szyjka macicy zmienia pozycję w tym okresie miesiąca. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć wyjątkowo długą lub krótką pochwę, możesz poprosić ginekologa o podpowiedź podczas wizyty. 

Innym sposobem na zebranie danych na temat kształtu pochwy jest zastanowienie się, co jeszcze się w niej mieści. Jeśli jesteś kobietą, która odbywa stosunki pochwowe lub jeśli używasz zabawek erotycznych do penetracji, prawdopodobnie wiesz, jakie ułożenia są dla Ciebie najwygodniejsze.

Jeśli nie chcesz, aby penetracja była prosta, prawdopodobnie nie wybierzesz długiego, cienkiego kubeczka. Jeśli nie lubisz penetracji pod kątem, prawdopodobnie nie będziesz chiała wybrać szerszego, krótszego kubeczka.

To wszystko są tylko ogólne wskazówki i pamiętaj, że pochwa jest z natury rozciągliwa. Oprócz rozmiaru i kształtu jest jeszcze jeden różniący je czynnik: elastyczność. Niektóre kubeczki są wykonane z twardszego silikonu niż inne.

Ma to znaczenie, ponieważ musisz go złożyć, włożyć i otworzyć. W przypadku kobiet z naprawdę silnymi mięśniami dna miednicy lub napiętymi ścianami pochwy – cieńsze, bardziej giętkie kubeczki po prostu nie są wystarczająco mocne, aby się otworzyć.

Dla innych grubsze i twardsze kubeczki są niewygodne we wkładaniu i noszeniu. To także kwestia osobistego komfortu i preferencji. Zalecamy zacząć od średnio-twardego kubeczka i zastanowić się, czy jest w porządku.

Podobnie jak tampony, kubeczki menstruacyjne powinny być łatwe do wkładania i wyjmowania oraz niezawodnie zatrzymywać krew. Powinny być również łatwe do czyszczenia i przechowywania oraz być trwałe. 

Inne, mniej ważne wybory, które będziesz podejmować w odniesieniu do kubeczka menstruacyjnego, to kolor, tekstura i kształt końcówki. Przeważnie te rzeczy nie mają większego znaczenia.

Na kubeczku o jaśniejszym kolorze będą bardziej widoczne plamy krwi, a te, które mają jakieś wypukłości, dziurki lub wypukłe napisy mogą być nieco trudniejsze do czyszczenia.

Kilka kubeczków jest w kolorze czarnym i chociaż wybór czegoś, co wygląda elegancko, może być kuszący, zalecamy wybranie jaśniejszego odcienia. Okazało się, że czarne kubeczki utrudniają dostrzeżenie jakichkolwiek pozostałości, które nadal wymagały czyszczenia, szczególnie wewnątrz.

Większość kubeczków menstruacyjnych ma długą, wąską końcówkę, ale niektóre modele mają inne opcje. U dołu kubeczka może znaleźć się kuleczka lub pętelka. Mogą one ułatwić wyjmowanie – umożliwiają Ci złapać coś większego.

Nie jest to jednak znaczne uproszczenie. Większość osób wyjmuje kubeczki, wkładając dwa palce i delikatnie ściskając kubeczek, a następnie wysuwając go.

Prawie wszystkie kubeczki menstruacyjne są wykonane z silikonu klasy medycznej. Silikon medyczny to rodzaj polimeru, który jest zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków, co oznacza, że nie wykazano, że ma on jakikolwiek niekorzystny wpływ na organizm ludzki. 

Kilka firm reklamuje tanie kubeczki menstruacyjne w cenie 5 – 20 złotych, ale nie wiadomo z czego zostały wykonane.

Jak testowaliśmy każdy kubeczek menstruacyjny

Najpierw sprawdziliśmy, jak łatwo było złożyć każdy kubeczek w celu włożenia. Istnieje wiele metod składania kubeczka. Kluczem jest to, aby kubeczek był po złożeniu na tyle mały, aby można go było włożyć do pochwy, ale żeby mógł się otworzyć, gdy jest w środku. Niektóre kubki można było łatwo złożyć w różne kształty, inne były nieco bardziej skomplikowane. 

Następnie sprawdziliśmy, jak łatwe jest czyszczenie każdego kubeczka. Większość modeli ma małe dziurki wentylacyjne, które mają ułatwić „przerwanie uszczelnienia” przed jego wyjęciem, ale mogą być one trudne do wyczyszczenia. Wiele kubeczków ma wyryte logo lub objętość, które mogą gromadzić krew w swoich zakamarkach. 

Okazało się, że wszystkie testowane kubeczki były łatwe do czyszczenia. Niektóre wymagały jedynie nieco więcej szorowania i dbałości o szczegóły, aby upewnić się, że nic nie pozostało w ich szczelinach. 

Następnie sprawdziliśmy, jak łatwe jest wkładanie i wyjmowanie każdego kubeczka. Aby ocenić to tak obiektywnie, jak to tylko możliwe, musieliśmy znaleźć sposób na symulację pochwy.

Istnieje wiele modeli medycznych, które można kupić, ale wszystkie są wykonane ze sztywnego plastiku. Kubeczki menstruacyjne działają, ponieważ kanał pochwy rozciąga się wokół nich – właśnie to sprawia, że kubeczek działa i nie przecieka.

Pochwa jest niesamowita: jest miękka i rozciągliwa, ale także jędrna, a po rozciągnięciu powraca do swojego pierwotnego kształtu. Okazuje się, że symulowanie tego jest w rzeczywistości dość trudne.

Kupiłam kilka silikonowych rurek wielokrotnego użytku, z których odcięłam spód i zamieniłam je w moje testowe pochwy. Były wystarczająco rozciągliwe, aby symulować pochwę, wracały do swojego pierwotnego kształtu, były miękkie i łatwe w użyciu oraz pasowały do wszystkich kubeczków, które musieliśmy przetestować.

Użyliśmy trochę lubrykantu na bazie wody, aby włożyć i wyjąć kubeczki, a po ich włożeniu do każdego wlaliśmy odrobinę kolorowej wody, aby zobaczyć, jak łatwo można je wyjąć bez wycieku. Ten test potwierdził, że kubeczki, z którymi mieliśmy problemy ze składaniem we wcześniejszym teście były rzeczywiście trudne do wkładania i wyjmowania. 

Większość kubeczków przeszła pozytywnie ten etap i otwierały się bez większych problemów. To trochę utrudnia Twoje zadanie – wiele kubeczków jest naprawdę dobrych i prawdopodobnie będziesz musiała wypróbować kilka, żeby znaleźć ten najwygodniejszy. Mając powyższe na uwadze, przedstawiamy kubeczki, które według nas się wyróżniają:

Najlepszy kubeczek menstruacyjny dla początkujących: Cora Cup

Jeśli dopiero zaczynasz używać kubeczka menstruacyjnego, nie masz pewności, co lubisz, ani nawet jak duży lub mały jest Twój kanał pochwowy, polecamy Cora Cup. Cora, wprowadzona w 2019 roku, ma kilka subtelnych cech konstrukcyjnych, których nie zauważyliśmy w innych kubeczkach.

Z boku znajduje się wgłębienie ułatwiające złożenie kubeczka i utrzymanie go w stanie złożonym. A kształt kubeczka, zamiast być krzywizną w kształcie dzwonu, ma bardziej dno w kształcie fasoli z chwytnymi pierścieniami, które są naprawdę łatwe do trzymania.

Odkryliśmy, że taka konstrukcja ułatwia wyjmowanie, ponieważ kubeczek ma kształt umożliwiający ściskanie. Wykonany jest z miękkiego silikonu i łatwy do czyszczenia. 

Kubeczek Cora jest dostarczany z małym czarnym woreczkiem zapinanym na zamek błyskawiczny do przechowywania. 

Nasz ulubiony kubeczek menstruacyjny: MeLuna Classic

Bardzo lubimy kubeczki tej marki, ponieważ dostępne są w różnych rozmiarach. Są również łatwe w utrzymaniu czystości. W przeciwieństwie do większości kubeczków menstruacyjnych, które są wykonane z silikonu klasy medycznej, MeLuna jest wykonana z termoplastycznego elastomeru klasy medycznej (TPE).

Materiał jest produkowany w Niemczech, gdzie musi spełniać normy, które pozwalają na stosowanie go w produktach takich jak smoczki dla niemowląt.

MeLuna oferuje również twardszą wersję kubeczków (MeLuna Sport), więc jeśli okaże się, że Classic Ci pasuje, ale nie zawsze otwiera się w kanale pochwy, możesz go zmienić z pewnością, że rozmiar będzie dobry.

Oprócz woreczka do przechowywania, kubeczki MeLuna są wyposażone w małą szczoteczkę, która może być pomocna w czyszczeniu drobnych zakamarków.

Najlepszy kubeczek menstruacyjny dla niskich szyjek macicy: MeLuna Shorty

Jeśli wiesz, że masz bardzo niską szyjkę macicy – co oznacza, że kiedy masz okres, możesz dotrzeć do szyjki macicy, wkładając palec tuż za pierwszą kostkę – MeLuna Shorty może Ci pomóc. MeLuna oferuje najkrótszy kubeczek, jaki mogliśmy znaleźć. Ma wszystkie te same cechy, które lubimy w MeLuna Classic.

Najlepszy kubeczek menstruacyjny dla wysokich szyjek macicy: DivaCup

Jeśli wiesz, że masz długą pochwę na podstawie testu palca, o którym wspomnieliśmy wcześniej, wypróbuj DivaCup – to najdłuższy dostępny kubeczek.

Zastrzeżenie jest jedynie takie, że jeśli masz również wąską pochwę, DivaCup może być niewygodny w noszeniu, ponieważ jest stosunkowo szeroki. Jeśli masz długą, ale wąską pochwę, wybierz MeLuna.

DivaCup jest w rzeczywistości jednym z największych, najdłuższych kubeczków, jakie można kupić (MeLuna Classic Medium ma 48 milimetrów długości, a DivaCup 66 milimetrów).

Jeśli jednak wypróbowałaś DivaCup i uznałaś, że nie było Ci wygodnie, ale nadal podoba Ci się pomysł kubeczka menstruacyjnego, zachęcamy do ponownej próby z mniejszym.

Najlepszy kubeczek menstruacyjny dla szerokich pochw: Lena Cup

Jeśli wiesz, że masz szeroką pochwę, będziesz potrzebować kubeczka, który zapewni, że nie dojdzie do wycieku. Lena Cup to dobry wybór w tym wypadku. Jest szerszy, ale nadal jest łatwy do wkładania i wyjmowania, składania i czyszczenia. 

Czyszczenie i konserwacja

Być może czyszczenie wydaje Ci się to prostą czynności, ale mamy kilka wskazówek. Przed czyszczeniem kubeczka należy zawsze przeczytać dołączoną do niego instrukcję obsługi. Niektóre można gotować, a inne nie.

Powinnaś przestrzegać zasad dotyczących Twojego kubeczka, z jednym wyjątkiem: wiele firm produkujących kubeczki menstruacyjne sprzedaje razem z nimi specjalne mydła i chusteczki czyszczące, które mogą nawet polecać w swoich instrukcjach.

Z pewnością spełnią swoje zadanie, ale nie ma powodu, aby wydawać dodatkowe pieniądze na specjalne mydła. Każde zwykłe mydło w zupełności wystarczy.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje czyszczenia kubków menstruacyjnych: czyszczenie wykonywane pomiędzy założeniami (podczas cyklu) i czyszczenie między cyklami.

W zależności od tego, jak obfity masz okres, będzie się zmieniać częstotliwość opróżniania. Każdej użytkowniczce kubeczka menstruacyjnego zdarzy się znaleźć w jakiejś publicznej toalecie.

W łazience w domu kubeczek można umyć w umywalce łagodnym mydłem przed ponownym włożeniem. W toalecie publicznej nie ma tego luksusu. Wystarczą jednak chusteczki dla niemowląt do przetarcia kubeczka i ponownego włożenia go.

Pomiędzy cyklami: Wiele osób lubi sterylizować swój kubeczek po zakończeniu cyklu. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Możesz go włożyć do wrzątku na trzy do pięciu minut lub możesz skorzystać z tabletek do sterylizacji. 

Przechowywanie: Nie przechowuj kubeczka w szczelnym pojemniku bez przepływu powietrza. Większość kubeczków jest dostarczana z jakimś małym woreczkiem i chociaż nie musisz ich używać, nie powininnaś wybierać czegoś, co jest szczelne. Takie uszczelnienie sprawia, że wilgoć nie ma ujścia i kubeczek może zacząć brzydko pachnieć.

Najczęściej zadawane pytania i wskazówki dotyczące kubeczków menstruacyjnych

Nauka

Każda osoba, z którą rozmawiałam, która używa kubeczka menstruacyjnego, powiedziała mi, że zdecydowanie ten proces wymaga nauki. Po prostu musisz próbować. Jeśli przez kilka miesięcy nie będziesz czuła się komfortowo, wypróbuj inny kubeczek.

Musisz znaleźć swój najwygodniejszy sposób wkładania i wyjmowania kubeczka bez rozlewania krwi dookoła, ustalić, czy kubeczek jest rzeczywiście otwarty w Tobie i dowiedzieć się, kiedy należy go wyjąć. Ogólnie rzecz biorąc, nie możesz się poddawać przed upływem minimum czterech miesięcy.

Składanie kubeczka

Istnieje mnóstwo sposobów na złożenie kubeczka menstruacyjnego. Musisz podjąć kilka prób i zdecydować, który jest dla Ciebie najwygodniejszy. 

Jak zakładać kubeczek menstruacyjny?

To jest najtrudniejsza część. Zacznijmy od wkładania. Składasz kubeczek i wkładasz go do pochwy. Następnie puszczasz go i w tym momencie powinien otworzyć się w Tobie.

Ustalenie, czy jest całkowicie otwarty, może być trudne. Czasem od razu to poczujesz, ale czasami trudno to stwierdzić. Po włożeniu go do pochwy możesz zmienić jego położenie, wsuwając palec i lekko przesuwając kubeczek.

Kolejnym dobrym sposobem na upewnienie się, że jest otwarty i ustawiony we właściwej pozycji, jest złapanie jego dna i delikatne obrócenie. Niektóre kobiety lubią kucnąć lub podskoczyć, aby upewnić się, że jest bezpiecznie ułożony i nie będzie się poruszał.

Kubeczek menstruacyjny – jak wyjąć kubeczek?

Wyciąganie jest trochę łatwiejsze, ale niepowodzenie może być bardziej, powiedzmy, dramatyczne. Zalecamy kucanie nad toaletą w tej części, szczególnie kilka pierwszych razy, na wszelki wypadek.

Ważne jest, aby się zrelaksować, zanim spróbujesz wyjąć kubeczek. Jeśli jesteś spięta, mięśnie pochwy będą go ściskać, co znacznie utrudni wydostanie się. Nie zalecamy ciągnięcia za końcówkę/kuleczkę/pętelkę.

Istnieje kilka technik wyjmowania kubeczka, ale zwykle nie wystarczy szarpnięcie. Zamiast tego ściśnij spód, a następnie powoli wyciągnij kubeczek. Pamiętaj o tym, ażeby rozluźnić mięśnie – w ten sposób łatwiej go wyciągniesz. I pamiętaj – nie noś kubeczka dłużej niż przez 12 godzin!

Tak jak musiałaś nieco złożyć kubeczek, aby go włożyć, tak też będziesz musiała go nieco złożyć, aby go wyjąć. To argument za tym, aby nie dopuścić do przepełnienia. Jeśli dopiero zaczynasz używać kubeczka, staraj się zaplanować jego wyjmowanie na czas, gdy będziesz w domu.

Jak sprawdzić, czy kubeczek pasuje (i jak powinnaś go czuć)

Po prawidłowym ułożeniu kubeczka powinnaś czuć się tak samo, jakbyś miała włożony tampon. Powinnaś go czuć jedynie, kiedy o nim myślisz. Nie powinno Ci być niewygodnie i skupiać Twojej uwagi. Nie powinien też naciskać na pęcherz.

Zanim założysz, że rozmiar jest zły, spróbuj wyjąć i włożyć kubeczek kilka razy w ciągu kilku cykli. Jeśli używanie kubeczka jest bardzo bolesne, możesz skonsultować się z ginekologiem, aby dowiedzieć się, dlaczego.

Jeśli przeszkadza Ci końcówka kubeczka, możesz ją przyciąć. Jeśli kubeczek migruje w górę pochwy – potrzebujesz większego kubeczka. Jeśli kubeczek sprawia, że czujesz, że chce Ci się cały czas sikać lub powoduje ból w cewce moczowej – możesz potrzebować mniejszego lub bardziej miękkiego kubeczka. Kubeczek może mieć odpowiedni rozmiar, ale może być po prostu zbyt twardy i zbyt mocno naciskać na ściany pochwy.

Jak dowiesz się, że kubeczek jest pełny?

To wymaga trochę czasu. Możesz zacząć od wyjęcia i opróżnienia kubeczka po czasie, kiedy zazwyczaj wymieniasz drugi tampon, a następnie zwiększaj czas między „wymianami” kubeczka. Niektórzy lubią nosić cienką wkładkę higieniczną lub bieliznę menstruacyjną, gdy uczą się harmonogramu kubeczków, na wszelki wypadek.

Co się stanie, jeśli coś wycieknie?

To prawie to samo, co przeciekający tampon lub podpaska. Jeśli kubeczek nie został prawidłowo zapieczętowany lub całkowicie otwarty w pochwie, nie złapie całej krwi, która w konsekwencji dostanie się na bieliznę. Możesz na początku rozważyć noszenie wkładki lub majtek menstruacyjnych.

Czy możesz użyć lubrykantu, aby włożyć kubeczek?

Niektóre osoby lubią używać lubrykantu do wkładania kubeczków menstruacyjnych i jest to całkowicie w porządku, o ile używasz lubrykantu, który dobrze współgra z silikonowymi kubeczkami.

Czy kubeczki menstruacyjne są zatwierdzone przez Agencję Żywności i Leków?

Kubeczki menstruacyjne są uważane za wyrób medyczny klasy II, podobnie jak podpaski i tampony. Nie oznacza to, że Agencja Żywności i Leków testuje każdy projekt kubeczka. Jednak nawet te niesprawdzone uznane za są bezpieczne, jeśli są produkowane w identyczny sposób jak pozostałe.

Czy możesz używać kubeczka menstruacyjnego, jeśli…

… masz wkładkę domaciczną?

Powinnaś omówić tę sprawę ze swoim lekarzem. Istnieje bardzo niewiele badań poświęconych temu zagadnieniu. W jednym z nich naukowcy odkryli, że kubeczki menstruacyjne nie zwiększają wskaźnika wydalania wkładki. 

… stosujesz krążek antykoncepcyjny?

Generalnie nie powinnaś nosić jednocześnie krążka i kubeczka. Teoretycznie, aby uzyskać okres, trzeba wyjąć krążek, więc po prostu wymieniasz go na kubeczek. Możesz spróbować nosić oba naraz, ale wtedy kubeczek może trochę przeciekać.

… intensywnie trenujesz (zaawansowana joga, jazda na rowerze)?

Tak, ale przetestuj najpierw kubeczek w domowych warunkach, zanim zaczniesz intensywnie jeździć na rowerze. Gdy masz pewność, że kubeczek jest prawidłowo włożony, zdecydowanie możesz wykonywać wszystkie swoje normalne czynności, od jogi po trening piłki nożnej.

W początkowym okresie szanse są trochę większe, że będziesz miała niefortunny wypadek i troszkę zabrudzisz wkładkę higieniczną. To nie jest koniec świata! Jeśli dużo ćwiczysz, możesz spróbować twardszego kubeczka, ponieważ ściany Twojej pochwy są prawdopodobnie nieco silniejsze niż u przeciętnej osoby.

… masz obfity okres?

Uwaga dotycząca obfitości: może się wydawać, że podczas miesiączki dużo krwawisz. Ale średnio kobieta zwykle traci od 35 do 50 mililitrów krwi menstruacyjnej podczas swojego cyklu.

Mniejsze kubeczki menstruacyjne mogą zwykle pomieścić około 25 mililitrów płynu, a większe około 30 mililitrów. I pamiętaj, kubeczek nie ma zmieścić całego okresu na raz. Około 10% kobiet ma obfite miesiączki, nazywane krwotokami miesiączkowymi.

Osoby z krwotokiem miesiączkowym tracą ponad 80 mililitrów krwi podczas miesiączki. Ale to po prostu oznacza częstszą wymianę kubeczka, tak jak musisz częściej zmieniać podpaskę lub tampon.

To oznacza, że odpowiedź brzmi: prawdopodobnie tak. Kubeczki menstruacyjne utrzymują dużo więcej płynu niż tampony, więc jeśli obecnie używasz tamponów, możesz spokojnie zdecydować się na kubeczek. Ale jeśli masz jakieś obawy, porozmawiaj o nich z ginekologiem.

… masz dużo skrzepów w krwi menstruacyjnej?

Tak. Niektórzy lubią kubeczki właśnie z tego powodu. Tampony i podpaski bardzo dobrze wchłaniają płyny, ale nie tak dobrze radzą sobie ze skrzepami.

Kubeczek nie dyskryminuje, po prostu łapie wszystko, co wychodzi z szyjki macicy. Więc jeśli kiedykolwiek wyciągnęłaś tampon i znalazłaś ładny skrzep przyklejony do jego boku, kubeczek może być lepszą opcją.

… masz tyłozgięcie macicy?

Tak. Otwór kubeczka otacza całą szyjkę macicy, nawet jeśli płyny mają tendencję do zbierania się po jednej stronie pochwy, to kubeczek je złapie.

… nigdy nie uprawiałaś seksu z penetracją?

Tak, jeśli możesz używać tamponów, możesz użyć kubeczka. Ale możesz zdecydować się na mniejszy, bardziej miękki model.

Co sądzimy o dostępnych na rynku kubeczkach?

Prawie wszystkie kubki, które przetestowaliśmy, sprawdziły się całkiem dobrze. Mogliśmy kilka wyeliminować, ale większość z nich zrobiła dokładnie to, co powinna: złożyć się, zatrzymać płyn i łatwo wyczyścić. Nie wspomnieliśmy jeszcze o kilku markach, które są warte polecenia.

Lunette: Kubeczek Lunette jest świetny. Jest miękki i gładki, łatwy do złożenia, chwycenia i czyszczenia. Jest nieco szerszy i krótszy niż MeLuna, więc jeśli czujesz, że MeLuna jest dla Ciebie za wąska, Lunette może być dobrym wyborem.

Saalt: Oba rozmiary kubeczków tej marki dobrze wypadły w naszych testach. Są szersze, bardziej dzwonkowate w porównaniu z polecanymi przez nas kubeczkami MeLuna i zachowywały się prawie identycznie jak Lena Cup.

Jeśli Lena jest niedostępna, Saalt jest dobrą alternatywą (i jest w pięknym opakowaniu). Saalt tworzy teraz również „miękkie” wersje swoich kubeczków, ale szczerze mówiąc, nie mogliśmy odczuć dużej różnicy między wersją „miękką” a zwykłą.

Intimina Lily Cup: Ten kubeczek ma szczególnie ciekawy design. Jest najbardziej gładki i najprzyjemniejszy w dotyku ze wszystkich testowanych przez nas miseczek, ponieważ silikon jest imponująco miękki.

Sam kubeczek jest dość duży, a konstrukcja sprawia, że jest nieco trudniejszy dla początkujących. Jest asymetryczny, co oznacza, że prawidłowe włożenie wymaga nieco więcej praktyki, ale ma krawędź zapobiegającą rozlaniu. Jest dość długi, więc jeśli masz krótką pochwę, to prawdopodobnie nie będzie Ci pasował.

Yuuki: Kubeczki Yuuki to jedne z tych, które mają opcje zwiększania twardości. Możesz kupić Yuuki Soft lub Yuuki Classic. Yuuki Classic znajduje się na twardszym końcu testowanych przez nas kubeczków (chociaż nie jest tak twardy jak MeLuna Sport), więc jeśli czujesz, że potrzebujesz szerszego i twardszego kubeczka, Yuuki jest dla Ciebie dobrym wyborem.

FemmyCycle: Kubeczki FemmyCycle są zdecydowanie najbardziej niezwykłymi kubeczkami, które testowaliśmy, ale ostatecznie ich nie polecamy. Mają wewnątrz dodatkową warstwę w kształcie lejka, aby zapobiec rozlaniu, ale są znacznie szersze i bardziej bulwiaste od pozostałych modeli.

Znacznie trudniej je złożyć w kompaktowy kształt do włożenia. Poza tym silikon, z którego są wykonane, jest bardzo plastyczny i okazało się, że zaczepiałby się o skórę i utrudniał włożenie. Jeśli masz silny kanał pochwowy, zmiażdżysz ten kubeczek, zanim będzie mógł się otworzyć.

Intimina Lily Cup Compact: Ten kubeczek wydaje się naprawdę fajnym pomysłem, ponieważ zapada się w kompaktowy mały krążek. Jednak w naszych testach ta funkcja miała pewne wady.

Ponieważ korpus kubeczka musi się składać, szczególnie trudno było złożyć ten model, aby go włożyć do pochwy. Jest też zrobiony z najmniej odpornego silikonu, więc mógłby się nie otworzyć. 

Intimina Lily Cup One: Podobnie jak Compact, Lily Cup One zapada się w płaski dysk, który można przechowywać w dołączonym do niego małym plastikowym pudełku. Konstrukcja zawiera przez to dużo więcej zakamarków, zwłaszcza na dnie kubeczka, co utrudnia czyszczenie.

Mooncup UK: Ten kubeczek jest bardzo podobny do kubeczka znanego jako Moon Cup. Moon Cup ma bardziej okrągły i pełniejszy kształt, podczas gdy Mooncup UK jest węższy.

Mooncup UK jest wykonany z perłowego materiału, a Moon Cup jest półprzezroczysty. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz bardziej miękkiego kubeczka, Mooncup UK może być dobrym rozwiązaniem.

Keeper: Keeper ma ten sam kształt co Moon Cup, ale jest trochę twardszy i wykonany z gumy. Według nas silikonowe kubeczki są najlepsze dla większości osób, ale jeśli chcesz wypróbować kubeczek wykonany z gumy, to jest to najlepsza opcja. 

SckoonCup: Ten model ma jeden z najbardziej wyrazistych kształtów dzwonu spośród wszystkich testowanych przez nas kubeczków, ze znacznym rozszerzeniem u podstawy.

Kiedy włożyłam ten kubeczek do sztucznej pochwy, od razu zauważyłam, że większość nacisku byłaby skoncentrowana na tym rozszerzonym pierścieniu, co może być niewygodne. Jednak ten gruby pierścień sprawia, że kubeczek jest naprawdę łatwy do otwarcia.

Blossom Cup: Ten kubeczek wypadł dobrze we wszystkich naszych testach. Łatwo było go wkładać i wyjmować, a czyszczenie nie stanowiło problemu. To dobry kubeczek, ale nie tak dobry jak nasi faworyci, ponieważ nie jest dostarczany z żadną szczoteczką do czyszczenia, a zakres rozmiarów jest bardziej ograniczony.

Super Jennie: Duży kubeczek Super Jennie zasługuje na swoją nazwę – jest naprawdę duży. Nawet mały rozmiar Super Jennie, który również testowaliśmy, mieści więcej płynu niż większość dużych kubeczków.

Chociaż duży kubeczek jest za duży dla większości kobiet, to jeśli wiesz, że bardzo krwawisz i masz dość szeroką pochwę, to może być odpowiedni dla Ciebie. Elastyczny silikon Super Jennie sprawił, że był mniej sztywny niż wiele innych kubeczków, co utrudniło otwieranie w naszych testowych pochwach.

FunCup: Ten kubeczek świetnie wygląda i jest przyjemny w dotyku. Jest produkowany przez niemiecką firmę, która produkuje głównie zabawki erotyczne. Widać, że został zaprojektowany przez ludzi, którzy myślą o estetyce, ponieważ silikon jest miękki w dotyku, a design jest piękny.

Niestety jest to przerost formy nad treścią. Bez końcówki model ten był trudny do wyjęcia. Kubeczek jest asymetryczny i ustawiony pod kątem, więc w zależności od tego, jak go włożysz, może być przechylonym w niewłaściwy sposób, co może spowodować wyciek.

Tampax: Niedawno Tampax wszedł do gry z kubeczkami w dwóch rozmiarach. Przetestowaliśmy wersję większą na obfite miesiączki. Jest to kubeczek o największej pojemności, jaki testowaliśmy, i jest naprawdę szeroki.

Jeśli wszystkie testowane przez Ciebie kubeczki były za małe, to to jest Twoja ostatnia szansa. Wydaje nam się jednak, że ten kubeczek będzie prawdopodobnie niewygodny dla większości kobiet.

Kubeczek Flex: Ten model ma innowacyjną konstrukcję, która ma na celu ułatwienie wyjmowania. Zamiast sięgać do kanału pochwy, łapać i wyciągać go, ten kubeczek ma wbudowany uchwyt, który wykonuje część pracy za Ciebie. Końcówka Flex Cup przebiega przez środek kubeczka i jest przymocowana do obręczy.

Aby wyjąć kubeczek, trzeba pociągnąć końcówkę w dół. Gdy kubeczek jest wystarczająco nisko, można go chwycić palcami i wyjąć tak, jak każdy inny. To świetne rozwiązanie.

Niestety w naszych testach nie działało to tak, jak powinno. Trudno mi było uzyskać odpowiednie napięcie. Dużo mniejszą wadą jest to, że kubeczek jest czarny.

Wygląda świetnie, ale trudno jest go wizualnie sprawdzić i upewnić się, że jest czysty, zwłaszcza w środku. Czułam, że muszę użyć latarki, aby zajrzeć do kubeczka i upewnić się, że jest dobrze wyczyszczony, zwłaszcza, że ten kubeczek ma więcej zakamarków niż inne, które testowaliśmy.

Floweret Valve: Kubeczek ten próbuje rozwiązać jeden z problemów tego środka higieny – opróżnianie bez tworzenia bałaganu (zwłaszcza poza domem). Pomysł jest interesujący: wbudowany został mały zawór w końcówkę tego kubeczka, dzięki czemu można sięgnąć do góry, ścisnąć tę końcówkę i pozwolić, aby kubeczek opróżnił się do toalety.

W teorii pomysł jest dobry. W praktyce opróżnianie kubeczka przez końcówkę powoduje większy bałagan niż zwykłe wyjęcie go. Aby uzyskać dostęp do zaworka, musisz sięgnąć dwoma palcami do kanału pochwy i ścisnąć dokładnie pod odpowiednim kątem, aby otworzyć szczelinę. Kiedy to zrobisz, istnieje duża szansa, że krew wypłynie z kubeczka prosto na Twoją rękę, zamiast prosto do toalety.

Ruby: Ruby to w pełni użyteczny kubeczek. Nie ma w nim nic wyjątkowo dobrego ani złego. Wyróżnia się jedynie grubszą końcówką, co może irytować, zamiast pomagać. 

OrganiCup: podobnie jak wiele innych na tej liście, OrganiCup jest całkiem niezłym kubeczkiem. Sam materiał jest delikatny, ale kubeczek jest nieco twardszy niż inne, więc może nie być wygodny dla osób z ciasnymi kanałami pochwowymi.

Nie bój się zmian i pomyśl o korzyściach, jakie niesie za sobą kupno kubeczka menstruacyjnego! Nawet jeśli nie przekonasz się od razu, daj mu szansę! Na pewno w końcu uda Ci się znaleźć odpowiedni kubeczek.