Śluz szyjkowy, wydzieliny oraz mokry orgazm – co to jest?

Wydzieliny z pochwy, śluz szyjkowy, śluz z podniecenia i mokry orgazm – czy wszystkie są tym samym? Nie do końca. W artykule wyjaśniamy czym się różnią, jak je rozpoznać oraz co powinnyśmy robić, kiedy zaobserwujemy w nich niepokojące zmiany zapachu lub koloru. 

Najważniejsze kwestie

  • Upławy to zbiorczy termin dla płynów, które wydzielają się z pochwy,
  • Śluz szyjkowy to produkt gruczołu szyjki macicy, służący jako regulator dla poziomu estrogenów i progesteronu. Ilość jego wydzielania zależy od dnia cyklu miesiączkowego, może pomagać lub uniemożliwiać przechodzenie plemników przez ściany szyjki macicy,
  • Śluz z podniecenia tworzony jest w pochwie jako część reakcji ciała ludzkiego na podniecenie.

Z pewnością każda z nas spotkała się w swoim życiu z tak silnym uczuciem wilgotności w pochwie, że niezbędna była wizyta w łazience, aby sprawdzić czy nie jest to krew menstruacyjna lub mocz. 

Podobnie sprawa ma się z momentem podniecenia seksualnego, które równie mocno może zwilżyć wnętrze pochwy. 

Co właściwie dzieje się, kiedy czujemy silną wilgoć w intymnych miejscach oraz jaka jest różnica między poszczególnymi upławami z pochwy? 

Śluz szyjkowy, czyli naturalna wydzielina z pochwy 

Jeśli aktualnie nie używasz tabletek antykoncepcyjnych, jakość oraz ilość śluzu szyjkowego regulowana jest przez cykl miesiączkowego. Zmiany te pochodzą bezpośrednio z szyjki macicy i stanowią one odpowiedź na wahania estrogenów i progesteronu, który ma przygotowywać ciało do owulacji, menstruacji lub ciąży. 

Wydzielina z pochwy (upławy) to medyczny termin, który opisuje płyny wydzielane z pochwy. Wydzielina to szerokie i ogólne pojęcie, na które składają się takie elementy jak: komórki z szyjki macicy, bakterie, woda oraz śluz. Według lekarzy prawidłowa ilość wydzielin wynosi średnio od2 do 5 ml białego lub transparentnego płynu dziennie. 

W trakcie owulacji lub szczególnego pobudzenia seksualnego możesz odczuwać wzmożony poziom wydzielania płynów z pochwy; spowodowane jest to wzrostem poziomu estrogenu w organizmie. Konsystencja płynu powinna być śliska, lepka oraz lekko ciągnąca się. 

Kobieta leżąca na łóżku w bieliźnie trzymająca się za głowę

Czym jest śluz z podniecenia? 

Wilgotność w pochwie podczas stosunku seksualnego należy do naturalnych reakcji organizmu na podniecenie i mam na celu przygotować nas na seks. Jednakże podniecenie odbywa się również na poziomie psychicznym. 

Reakcję fizyczną poprzedza moment podniecenia  psychicznego. W tym samym czasie  krew zaczyna szybciej krążyć, a nasze narządy rozrodcze stają się „pełniejsze”, a tym samym – bardziej wrażliwe na wrażenia sensoryczne. Poczucie wilgotności  w pochwie wywoływane jest przez wzmożenie przepływu krwi, kiedy śluz zostaje przepompowany na powierzchnię ścian pochwy. 

Zaburzenie produkcji śluzu może skutkować problemami ze stosunkiem, nadmiernymi uszkodzeniami ścian pochwy, a w konsekwencji zwiększoną ilością infekcji. 

Elementy mające wpływ na ilość śluzu z podniecenia: 

– wahanie poziomu estrogenów w czasie cyklu miesiączkowego,

– samopoczucie,

– zażywanie leków (szczególnie tabletek antykoncepcyjnych),

– jakość oraz czas gry wstępnej,

– karmienie piersią (podczas karmienia piersią znacznie spada libido).

Największy poziom estrogenów występuje w dniach okołoowulacyjnych, najmniej na początku lub końcu cyklu. Nawet jeśli wówczas będziesz odczuwała wysoki poziom podniecenia, śluz pojawi się w mniejszej ilości. Dlatego komunikacje z partnerem jest kluczem do udanego seksu. W trakcie problemów z suchością zaproponuj użycie lubrykantu lub przedłuż grę wstępną.

Kobieta z tatuażem leżąca na łóżku w bieliźnie

Mokry orgazm a wydzielina z pochwy 

Temat kobiecej ejakulacji wciąż pozostaje przysłonięty mgłą tajemnicy. Jednak niektórzy badacze twierdzą, że znajdują się w nim niewielkie ilości mlecznego płynu,m pochodzącego z kobiecej prostaty (gruczoły Skenego). „Squirting”, czyli pewien rodzaj kobiecego wytrysku, jest dzisiaj silnie przerysowywany przez branżę porno. 

Kobiety które cierpią na problemy z trzymaniem moczu, mogą doświadczyć wycieku podczas penetracji pochwy. Nie powinniśmy traktować tego jako formy wytrysku, dlatego zaleca się w tym przypadku kontakt z lekarzem. 

Chcemy również przypomnieć, że kobiecy wytrysk nie jest powodem do wstydu. Stanowi jedną z licznych reakcji na doświadczenie seksualne, dla wielu może być on unikalnym i ekscytującym przeżyciem. 

Jak rozpoznać nieprawidłową wydzielinę? 

Nietypowa wydzielina może wskazywać na: waginozę bakteryjną, infekcję drożdżową lub rzęsistkowicę . Oto kilka parametrów nieprawidłowej wydzieliny:

– Kolor: szarawy, zielonkawy, żółtawy lub brązowawy;

– Objętość: Znaczna ilość, często towarzyszy jej swędzenie;

– Konsystencja: Płyn staje się znacznie rzadszy lub gęstszy i bardziej zbity; 

– Zapach: Nieprzyjemny, rybny, metaliczny. 

Śluz szyjkowy oraz wydzieliny z pochwy różnią się od siebie pod względem konsystencji, koloru oraz zapachu w zależności od momentu cyklu miesiączkowego, obecności infekcji w pochwie lub rodzaju przyjmowanych leków. Śluz z podniecenia również różni się od śluzu z szyjki, a także pojawia się wyłącznie w momencie podniecenia seksualnego.

Zrozum zmiany, które zachodzą w trakcie twojego cyklu miesiączkowego, obserwuj swoje ciało oraz jakość śluzu z pochwy, a z łatwością rozpoznasz wszelkie choroby i infekcje nawiedzające twoją pochwę.