Kobiece hormony – wszystko, co musimy o nich wiedzieć

Ludzie są skomplikowani. Ale to nie jest nasza wina! Nasze ciała to sieć posłańców chemicznych, zwanych inaczej hormonami. Hormony wpływają a naszym życiu na absolutnie wszystko – od naszego zdrowia psychicznego po wygląd skóry, metabolizm, płodność i oczywiście popęd płciowy. 

Hormony odgrywają ogromną rolę w Twoim zdrowiu seksualnych, szczególnie jeśli chodzi o Twoje libido. Trzeba jednak zrozumieć to, iż wzloty i upadki hormonalne to rzecz nieunikniona. 

Czasami możemy doświadczać niedoborów lub nadmiarów jednego czy drugiego hormonu. Wahania te powodują szeroki zakres objawów. Lęk i depresja są powiązane z wytwarzaniem kortyzolu i serotoniny w nadnerczach.

Trądzik jest często wynikiem wahania androgenu wytwarzanego przed nadnercza. Zarost? To często zbyt duża ilość testosteronu wytwarzanego przez jajniki. Wypadanie włosów? Możliwy skutek uboczny nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Widzisz? Prawie każdy problem ma związek z hormonami, a układ hormonalny w organizmie kobiety jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby Ci się wydawać i nie wszystko sprowadza się do dwóch kwestii – niedobór estrogenów lub nadmiar estrogenów. Prawda jest o wiele bardziej złożona.

Hormony żeńskie w okresie dojrzewania

Dla kobiet okres dojrzewania płciowego przypada zazwyczaj na okres od 8 do 14 lat. W tym czasie estrogen zaczyna być wytwarzany na rzecz rozwoju układu rozrodczego i seksualnego.

Gdy ciała młodych kobiet zaczynają swoje cykle miesiączkowe, progesteron odgrywa ważną rolę w regulacji miesiączek. W miarę wzrostu poziomu estrogenu i progesteronu ciało zmienia się na wszystkie możliwe sposoby o których mówili nam nauczyciele przyrody w 5 klasie.

Wzrost, piersi, zaokrąglenie ud, jak też wzrost włosów w miejscach, gdzie dotąd ich nie było. Nie można też zapomnieć o zwiększonym sebum i trądziku młodzieńczym, który wielu z nas nie dawał spokoju przez długie lata. 

W tym okresie nadnercze, jajniki i przysadka mózgowa wytwarza też niewielkie ilości testosteronu, który jest szefem popędu seksualnego i libido w naszym ciele. Wiele badań wskazuje na to, iż poziom testosteronu jest bezpośrednio skorelowany ze wzrostem zainteresowania i popędu seksualnego. 

Lata nastoletnie to narodziny świadomości seksualnej, ciekawości i pożądania. Pierwsze sympatie, fantazje i przypływ emocji jest niczym innym jak wynikiem zmian hormonalnym w tym okresie życia. 

Okres reprodukcyjny, a produkcja hormonów płciowych

Są to lata, w których nasz popęd seksualny odgrywa znaczącą rolę. Tu jednak sprawy mogą się też komplikować. Wszystko, począwszy od stresu związanego z pracą, problemami w związku, samopoczuciem psychicznym, dietą, poczuciem własnej wartości, zdrowiem fizycznym i psychicznym, może przyczynić się do zwiększenia lub zmniejszenia popędu seksualnego.

Zdrowie hormonalne jest jednak głównym czynnikiem decydującym o tym, czy kobieta czuje się fizycznie i psychicznie gotowa do dzikich i długich sesji seksualnych. 

Trzy główne hormony odpowiedzialne za popęd seksualny to estrogen, progesteron i testosteron, a wszystkie są wytwarzane przez jajniki i nadnercza.

Poziomy każdego z tych hormonów zmieniają się dramatycznie w ciągu miesięcznego cyklu, a także w trakcie życia kobiety. Należy zrozumieć to, iż od pierwszego okresu, poprzez ciąże i karmienie piersią, aż po menopauzę – hormony są rzeczą zmienną. 

Estrogen

Jeśli chodzi o rozwój seksualny i reprodukcyjny, estrogen jest hormonem najważniejszym. Tak zwane hormonalne numer 1. W rzeczywistości estrogen kieruje głównymi fazami biologicznego i fizycznego rozwoju kobiety. Zdaniem niektórych lekarzy to właśnie estrogen odpowiada za odpowiednie nawilżenie pochwy i zwiększone pożądanie seksualne. 

Progesteron

Jajniki odpowiedzialne są też za wytwarzanie progesteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za odpowiednie przygotowanie ciała kobiety do ciąży. Zwiększony poziom progesteronu może skutkować zmniejszeniem pożądania seksualnego. Natomiast kobiety, które mają niski poziom progesteronu zwykle skarżą się na nieregularne miesiączki i mają problemy z zajściem w ciążę. 

Testosteron

Testosteron, czyli hormon, który często jest postrzegany jako odpowiedzialny za męską męskość. Kobiece ciała również wytwarzają ten hormon, jednak w nieco mniejszych ilościach. U kobiet hormon ten wpływa na pożądanie seksualne, a także reguluje miesiączkę. 

Niektóre kobiety zmagają się z niezrównoważonym poziomem hormonów do tego stopnia, że pływa to bezpośrednio na zanik ich libida. W terminologii medycznej nazywają to zaburzeniem pobudzenia lub inaczej “HSDD” (zespół hipoaktywnego pożądania seksualnego), co oznacza całkowity brak popędu seksualnego. Objawy tego zaburzenia utrzymują się niekiedy przed dłużej niż 6 miesięcy i są to przede wszystkim objawy typu brak myśli i fantazji seksualnych, brak podniecenia czy jakichkolwiek odczuć podczas seksu. Dotyczy to około 10% dorosłych kobiet, zwłaszcza w okresie przed menopauzą. 

Menopauza

Z wiekiem kobiece ciało produkuję coraz mniejszą ilość hormonów, takich jak estrogen i testosteron, to z kolei oznacza, iż utrata pożądania seksualnego jest całkowicie normalna i naturalna. Brak chęci do inicjowania seksu, utrata reakcji na zmysłową stymulację czy suchość pochwy to objawy typowe, o której wie zapewne nie jedna z Pań. Innymi typowymi symptomami są “uderzenia gorąca”, nocne poty czy depresja, co razem wzięte nie robi dobrej reklamy dla menopauzy. 

Dobrą wiadomością jest to, iż istnieje mnóstwo nieinwazyjnych sposobów na zmniejszenie objawów i złagodzenie skutków ubocznych menopauzy. Kobiety, które zmagają się z niską samooceną, mogą skorzystać z dobrej i wszystkim nam znanej terapii, która może pomóc przejść przez ten nowy etap życia. Jeśli chodzi o sprawy łóżkowe, to dobrym sposobem na poprawę kondycji seksualnej jest udanie się do seks shopu i małe zakupy – nowy wibrator i dobry lubrykant może zdziałać cuda! 

Ważne są też regularne ćwiczenia i dbanie o poprawę zdrowia psychicznego, jak też komunikacja z partnerem na temat swoich myśli i uczuć. Dobra komunikacja jest najlepszym z możliwych lubrykantów!

Co to wszystko znaczy dla Ciebie? Zależy od Ciebie i Twojego wieku hormonalnego. Wizyta u endokrynologa i badanie krwi może pomóc w poprawie harmonii hormonalnej jak też odpowiedzieć na odwieczne pytanie: co robić, ażebyśmy wszyscy mogli uprawiać jeszcze gorętszy  seks.