O czym świadczy zapach cebuli z pochwy

Zdrowa pochwa nie posiada jednolitego zapachu. Każda kobieta ma swój własny, unikalny zapach, który zmienia się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Wyciągając wnioski z powyższego – kobieca pochwa nie powinna zapachem przypominać cebuli, a kwaśny zapach z pochwy, jak też inne odory mogą świadczyć o problemach zdrowotnych – choć nie zawsze są to problemy poważne, to w dalszym ciągu przykry zapach z pochwy może sprawiać, że po prostu będziesz się źle czuła.

Nietypowy zapach przeważnie nie jest powodem do niepokoju. Prawdopodobnymi przyczynami tego stanu jest nadmierne pocenie, infekcja lub choroby przenoszone drogą płciową. Wszystkie te dolegliwości jesteśmy w stanie usunąć poprzez zażycie antybiotyku oraz wprowadzenie zdrowych zmian do naszego stylu życia. 

W dalszej części artykułu rozwijamy sprawy związane z przyczynami, następnie badamy same objawy oraz staramy się zaproponować kilka skutecznych rozwiązań zwalczających nieprzyjemny zapach z pochwy. 

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z okolic intymnych? Niewłaściwa żywność

Jedzenie sporej ilości cebuli oraz czosnku znacznie wpływa na stan wydzielin pochodzących z pochwy. Mocz oraz śluz mogą nabrać wyraźniejszego zapachu, który łudząco przypominać będzie te dwa warzywa. Również szparagi mogą sprawić, że twój mocz stanie się mniej przyjemny w zapachu.

Co powinnaś zrobić? 

Jeśli winę za zapach ponosi zła dieta, wówczas prawidłowy zapach powinien wrócić w ciągu następnych 48 godzin. Zalecane jest również picie większej ilości wody, która przyśpieszy wypłukiwanie nieprzyjemnego zapachu. Jeśli natomiast po trzech dniach zapach wciąż pozostanie wyczuwalny, powinnaś umówić się na wizytę u swojego lekarza rodzinnego, gdyż problemy mogą mieć podłoże chorobowe. 

Leżąca kobieta z ciemnymi włosami w białej koronkowej bieliźnie

Czujesz zapach cebuli z pochwy? Byś może powodem tego jest pocenie się

Pot to coś więcej niż płyn pokrywający nasze ciało w trakcie upałów. Jest to substancja zawierająca w sobie naskórek oraz bakterie, które wydostają się z naszego ciała poprzez rozszerzone pory  w skórze. Jedną z podstawowych funkcji potu jest schładzanie organizmu. W trakcie upalnych dni lub wymagających ćwiczeń fizyczny pot w okolicach pochwy miesza się z wydostających się z niej płynami. Wówczas zapach z pochwy może stać bardzo nieprzyjemny.

Co powinnaś zrobić? 

Niestety nie możemy zatrzymać pocenia się. Jedynym rozwiązaniem jest zwiększona dbałość o higienę osobistą, czyli częstsze przemywanie miejsc intymnych połączone ze zmianą bielizny. Nie zapomnij o przerzuceniu się na bardziej przewiewny typ bielizny. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór ubrań z lnu lub bawełny. 

Kobieta z rudymi włosami leżąca w łóżku, przykryta kołdrą

Zaniedbywanie higieny intymnej lub niewłaściwa higiena

Pochwa posiada własny system immunologiczny, który pomaga chronić się przed infekcjami, bakteriami oraz utrzymywać zdrową kondycję wewnątrz. Bez codziennej wymiany bielizny trudno utrzymać zdrowy stan pochwy. Zaniedbywanie higieny warg sromowych prowadzi do podrażnień i przyśpieszonego rozwoju bakterii oraz infekcji.

Co powinnaś zrobić? 

Przede wszystkim obmywaj regularnie swoje wargi sromowe i okolice pochwy mieszanką wody z mydłem. Dzięki temu pozbędziesz się bakterii, martwego naskórka oraz nieprzyjemnego w zapachu potu.

Kilka praktycznych porad: 

 • zmieniaj ubrania oraz bieliznę po siłowni,
 • unikaj noszenia przemoczonych ubrań po wyjściu z basenu,
 • zrezygnuj z częstego noszenia obcisłych ciuchów oraz bielizny, ponieważ uniemożliwiają one cyrkulacje powietrza w okolicach miejsc intymnych,
 • wybieraj lniane lub bawełniane ubrania,
 • unikaj takich tworzyw jak: satyna, jedwab czy poliester.
Kobieta klęcząca przed łóżkiem w zielonej bieliźnie

Przykry zapach okolic intymnych, a tampony

Nie trudno zapomnieć o tamponie i przetrzymać go kilka dodatkowych godzin. Natomiast jeśli używasz tego samego tamponu przez kilka dni, możesz spodziewać się zapachowych nieprzyjemności – po tym, jak zapomnisz wyjąć go pojawia się nieprzyjemny zapach, który sprawia, że Twoje miejsca intymne przestają być smakowitym kąskiem. Dla niektórych zapach ten przypomina gnijące mięso lub cebulę.

Co powinnaś zrobić? 

Jeśli tampon znajdował się w pochwie od kilku godzin do jednego dnia, możesz wyciągnąć go sama i dokładnie obmyć wnętrze pochwy wodą z mydłem. Jeśli regularnie zdarza ci się zapominać o tamponie, możesz przygotować m.in. specjalne powiadomienie na telefon. Natomiast kiedy nie masz pewności, jak długo tampon znajduje się we wnętrzu, powinnaś natychmiast udać się do lekarza. Starsze tampony lubią rozpadać się podczas wyciągania, stąd niezbędne jest doświadczenie profesjonalisty.  

Klęcząca w białej prześwitującej bieliźnie kobieta tyłem

Bakteryjne zapalenie pochwy

Przeważnie pochwa potrafi samodzielnie zrównoważyć ilość pozytywnych i negatywnych bakterii. Jednak czasem pojawia się zachwianie równowagi, które powoduje zmianę pH pochwy. Ten stan nazywamy bakteryjnym zapaleniem pochwy. 

Choroba objawia się kilkoma symptomami:

 • gęsta i szara wydzielina z pochwy,
 • silny i charakterystyczny rybi zapach, szczególnie po kąpieli lub stosunku,
 • swędzenie,

Co powinnaś zrobić? 

Odpowiednie leczenie jest tu jedynym rozwiązaniem. Przede wszystkim umów się na wizytę u ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże Ci przywrócić odpowiednią florę bakteryjną pochwy. Potrzebujesz antybiotyków, aby przywrócić równowagę pH w pochwie. Pamiętaj, że początkowo kuracja antybiotykowa może pogorszyć zapach z pochwy, jednak po terapii wszystko z pewnością wróci do normy. 

Kobieta stojąca przed lustrem w bielej bieliźnie

Rzęsistkowica, czyli infekcja, o której kobiety nie mają pojęcia

Jest to infekcja wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Trichomonas (rzęsistki), przenoszona głównie drogą płciową. Choroba ta występuje znacznie częściej u kobiet, szczególnie w podeszłym wieku. Oprócz nieprzyjemnego zapachu z pochwy, rzęsistkowicy towarzyszy: 

 • swędzenie,
 • pieczenie,
 • dyskomfort,
 • dyzuria,
 • częstomocz.

Co powinnaś zrobić? 

Jeśli podejrzewasz u siebie rzęsistkowicę, powinnaś od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Wyłącznie leki na receptę zapewniają skuteczne pozbycie się pasożytów z organizmu. 

Kobieta w czarnej bieliźnie leżąca na brzuchu na łóżku

Przetoka odbytniczo-pochwowa

Przetoka odbytniczo-pochwowa to nieprawidłowa budowa między odbytem a pochwą. Dochodzi do niej, gdy dolna część jelita grubego przecieka do pochwy. Treść jelitowa może wyciekać przez tę przetokę i powodować wydostawanie się gazów lub stolca przez pochwę. Efektem schorzenia jest nieprzyjemny zapach z pochwy, nieprawidłowe wydostawanie się stolca przez pochwę oraz częste infekcje w okolicach pochwy. 

Co powinnaś zrobić? 

W pierwszej kolejności umów się na wizytę u swojego lekarza, który przeprowadzi wszystkie potrzebne badania . Najczęstszym sposobem leczenia jest operacja oraz terapia antybiotykowa. 

Ogólne porady na temat utrzymywania zdrowej kondycji pochwy

1. Regularnie myj wargi sromowe oraz pachwiny ciepłą wodą z mydłem. Pamiętaj o dokładnym wypłukaniu mydła z otworu pochwy, by to nie naruszyło naturalnej równowagi pH.

2. Noś oddychające tkaniny, szczególnie jeśli chodzi o bieliznę. Najlepszym wyborem jest bawełna lub len. Unikaj jedwabiu, satyny i poliestru

3. Unikaj obcisłych spodni. Twoja pochwa uwalnia wilgoć przez cały dzień. Jeśli zatrzymamy ten proces, może to doprowadzić do problemów ze zdrowiem.

4. Unikaj perfumowanych oraz ostrych środków myjących.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem? 

Jeśli twoje działania nie przynoszą efektów i woń w dalszym ciągu nie daj Ci spokoju, może to być znak, aby wybrać się do lekarza. Tak samo jeśli zaobserwujesz u siebie nietypowe upławy lub stan podgorączkowy. Wówczas nieprzyjemny zapach jest sygnałem organizmu, że we wnętrzu pochwy dzieje się coś złego. 

Właściwa pielęgnacja pochwy i regularne kontrole z pewnością przyczynią się do poprawy jej kondycji, a tym samym wyeliminują szansę na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu w przyszłości.