Rodzaje miłości – na czym polega miłość do drugiej osoby

Jak wielu rodzajów miłości udało Ci się doświadczyć?

Jeśli chodzi o miłość, lista pytań, które często zostają bez odpowiedzi, jest nieskończona. Skąd wiesz, że jesteś zakochany? Czy możesz się odkochać? Czy można się zakochać od pierwszego wejrzenia? Często myślimy o miłości tylko w kategoriach romansu, ale miłość między przyjaciółmi i członkami rodziny też może być traktowana jako rodzaj miłości na własnych prawach i może być równie potężna. Możemy również wyróżnić kilka rodzajów samej miłości romantycznej.

I nie jest to nic nowego. Faktem jest, że już społeczeństwo w starożytnej Grecji wyróżniało osiem różnych koncepcji miłości, z których każda określana była innym słowem – wszystkie są one aktualne do dnia dzisiejszego. Ponadto mogą pomóc nam zrozumieć, jakiego rodzaju miłości doświadczaliśmy, zwłaszcza jeśli chodzi o uczucia do ukochanej osoby.

Typy miłości – Greckie rodzaje miłości

Według starożytnych Greków, osiem różnych rodzajów miłości to:

  • Eros (pasja seksualna)
  • Philia (głęboka przyjaźń)
  • Ludus (miłość figlarna)
  • Agape (miłość do wszystkich)
  • Pragma (miłość wieloletnia)
  • Filautia (miłość do siebie)
  • Storge (miłość rodzinna)
  • Mania (miłość obsesyjna)

Czym dokładnie są te rodzaje miłości?

Rodzaje miłości – EROS (czyli pasja seksualna)

Eros to słowo określające miłość romantyczną i namiętną. Nazwa ta pochodzi od imienia greckiego boga miłości i pożądania – Erosa (odpowiednik Kupidyna w mitologii rzymskiej).

Eros to ognista, intensywna forma miłości, która wywołuje seksualne i romantyczne uczucia.

Doświadczając tego rodzaju miłości, ludzie przekraczają swoje granice i angażują się fizycznie i emocjonalnie. To czas, kiedy nie mają nigdy dosyć przebywania ze swoim partnerem lub kochankiem.

Jednak z tych powodów starożytni Grecy uważali, że eros jest niebezpiecznym rodzajem miłości, ponieważ sprzyja utracie kontroli nad sobą.

Miłość eros niekoniecznie musi być trwała. To bardzo fizyczna forma miłości, która może trwać od sześciu miesięcy do dwóch lat, w zależności od związku. Dla niektórych ludzi to intensywne zauroczenie może szybko się wypalić i spowodować zakończenie związku lub przekształcić się w głębszy lub inny rodzaj miłości.

PHILIA (czyli miłość przyjacielska lub miłość platoniczna)

Philia określa miłość między przyjaciółmi, która często może być tak samo ważna jak romantyczna miłość. To uczucie między dwoma osobami równymi sobie związane z umysłem lub między ludźmi, którzy wspólnie przeżyli ciężkie chwile. Nazwa pochodzi od greckiego filozofa Platona (stąd idea przyjaźni platonicznych).

Pomysł na platoniczną miłość Platona wzięła się z przekonania, że pociąg fizyczny nie jest niezbędną częścią miłości, a każdy, kto doświadczył philii, wie, że przyjacielska miłość może być naprawdę potężna.

LUDUS (czyli miłość figlarna)

Ludus to zabawny i czuły rodzaj miłości. Eros i Lubus zalicza są do miłości partnerskiej, czyli takiej, która idzie w parze z uczuciami typu: intymność, namiętność. Opisuje to uczucie i podekscytowanie, które odczuwasz, gdy się w kimś podkochujesz lub gdy poznajesz osobę, która bardzo Ci się podoba – uważa się, że jest to miłość na bardzo wczesnych etapach zakochania. Inni uważają, że Ludus może określać flirtowanie, dokuczanie i zaczepianie się na wczesnych etapach związku, ale może też odnosić się do zabawnych uczuć między przyjaciółmi i dziećmi.

Miłość AGAPE (czyli typ miłości, kiedy odczuwasz miłość do wszystkich)

Z tym pojęciem mogliście się spotkać w szkole na lekcjach religii, ponieważ jest to również koncepcja znana w chrześcijaństwie, odnosząca się do bezinteresownej, bezwarunkowej miłości do innych i miłości między Bogiem a ludźmi.

Agape to duchowy rodzaj miłości, wymagający ogromnej empatii. Ten rodzaj miłości oznacza, że akceptujemy innych, wybaczamy im i ufamy im. Dodatkowo koncepcję miłosierdzia i ofiary w agape można traktować jako „najwyższą formę miłości”, zwłaszcza w chrześcijaństwie.

PRAGMA (najbardziej długotrwały z typów miłości)

Pragma oznacza miłość trwałą, stałą, wieloletnią. To miłość, która trwała i dojrzewała z biegiem czasu i ma znaczenie – odczuwamy. Jest to miłość do partnera, pełne zaangażowanie. Można ten typ miłości nazwać miłością dojrzałą, określającą miłość do długoletnich partnerów, bez których nie wyobrażamy sobie swojego życia.

Ten rodzaj miłości często wiąże się z kompromisami ze strony obu osób w związku, a także z cierpliwością i tolerancją. Nacisk kładzie się bardziej na trwanie w miłości, a nie tylko na zakochiwanie się.

Pragma jest wynikiem działań po obu stronach związku. Dotyczy ludzi, którzy zawierają umowy i trzymają się ich. Związek i dbanie o miłość jest ich priorytetem.

FILAUTIA (miłość własna, czyli miłość do samego siebie)

Można mieć wrażenie, że nasza współczesna idea miłości własnej to całkiem nowa rzecz, ale tak naprawdę była to koncepcja z czasów starożytnych Greków.

Filautia określa uczucie miłości lub współczucia do siebie. Grecy uważali, że pokochanie siebie zapewnia większą zdolność do kochania innych. Właśnie tego powinniśmy się dzisiaj wszyscy nauczyć. Jak powiedział Arystoteles: „Wszelkie przyjazne uczucia do innych są przedłużeniem uczuć człowieka do samego siebie”.

Grecy zdawali sobie jednak sprawę, że istnieje również negatywny rodzaj miłości do siebie w postaci obsesyjnego narcyzmu. Ale pamiętaj, że można zdrowo kochać siebie, nie będąc narcystycznym!

Miłość STORGE (rodzinna miłość)

Tę miłość określamy mianem miłości do osoby bliskiej, osoby, która jest naszym członkiem rodziny. Storge odnosi się do miłości między członkami rodziny, na przykład miłości między rodzicami a dziećmi, między rodzeństwem lub między starymi przyjaciółmi, którzy czują się jak rodzina. Buduje wzajemne poczucie bezpieczeństwa i wsparcia, a także radość ze wspólnych wspomnień.

Oprócz miłości między członkami rodziny, Storge może również opisywać uczucie patriotyzmu lub lojalności, na przykład do kraju lub nawet do drużyny sportowej.

MANIA (miłość obsesyjna)

Mania może być zazdrosnym i obsesyjnym rodzajem miłości, a fascynacja drugą osobą wydaje się być wręcz chora. Często wiąże się z poczuciem współzależności lub poczuciem, że inna osoba Cię uzdrowi i dopełni.

Jednak teraz uważalibyśmy te zachowania raczej za objawy niezdrowego lub toksycznego związku, a nie za pozytywny rodzaj miłości.