Przyjaźń z korzyściami, która nie skończy się klęską

Uprawianie seksu z przyjacielem może być skomplikowane. Dlatego poniższe wskazówki, napisanie przez naszych randkowych ekspertów, mogą ułatwić ,,pierwszy krok” wielu 30-latkom, którzy byli samotni przez długi czas.

Seks jak to seks – prawie zawsze jest wspaniały, ale osoby, które zdecydowały się na układ ,,friends with benefits”, nierzadko doświadczają sytuacji, których woleliby uniknąć.

,,Przyjaciele z korzyściami” mogą zmagać się z takimi samymi problemami, co większość zwykłych związków: tajemnice, niedopasowane oczekiwania, zazdrość, niedopowiedzenia i tendencja do wykorzystywania przyjaciela jako terapeuty albo psychologa.

Badania wykazały, że przy dobrej komunikacji i jasno postawionych granicach, relacja ,,friends with benefits” może się udać, chociaż należy zaznaczyć, że każdy scenariusz niemal zawsze skomplikuje się w czasie. Aby pomóc Ci to przetrwać, sporządziliśmy poniższe zasady:

Upewnij się, że poradzisz sobie ze złożonością emocjonalną takiej relacji

Ten układ wydaje się świetnym sposobem na otrzymanie wszystkiego, co najlepsze, tzn. jednej z głównych zalet związku – regularnego seksu na zawołanie! Bez tych wszystkich kłopotów codzienności i prozy życia w długim związku: dzielenia rachunków, kłótni o bzdety, sprzątania domu.

Ale pamiętaj, że nie każdy jest gotowy na relację opartą tylko na seksie. Jeśli jesteś typem zazdrośnika, masz ,,lękliwy” styl przywiązania lub potajemnie marzysz o prawdziwym związku, przyjaźń z korzyścią nie jest dla Ciebie.

Jest to relacja w stylu współzależnym, więc musisz szanować nie tylko decyzje drugiej osoby, ale także jej styl życia. Ta osoba nie jest Twoją dziewczyną czy chłopakiem, więc nie masz nic do powiedzenia na temat tego, co robią i z kim to robią. Jeśli jedno z was postanowi zakończyć układ i zacząć spotykać się z kimś poważnie, musicie się z tym pogodzić, ponieważ nie umawiacie się oficjalnie.

Jasno zdefiniuj słowa „przyjaciel” i „korzyść”. Upewnij się, że Twoje definicje są zgodne z definicjami Twojego przyjaciela

Od samego początku musicie otwarcie przedyskutować to, czego każde z Was oczekuje od tej relacji. Może idea Netflix and chill dla obojga z Was jest idealna, ale nie chcecie zostawać na noc u siebie nawzajem. I odwrotnie, może wspólne spanie i śniadania następnego dnia są czymś, czego oboje pragniecie.

Po prostu pamiętaj, żeby szczerze mówić o tym, co Ci się podoba i czego oczekujesz. Poza tym, w takiej relacji obowiązują wszystkie inne zasady dotyczące bycia dobrym człowiekiem oraz wzajemnego szacunku.

I dla obojga z Was powinno być jasne: zawsze mówcie, jeśli któreś z Was czuje, że coś jest nie tak. Jeżeli jedno z Was coś poczuło albo zaczyna źle czuć się w takim układzie, rozmawiajcie. I najważniejsze – słuchajcie co druga strona ma do powiedzenia. 

Nie zaczynaj przyjaźni z korzyścią, gdy chcesz czegoś więcej

Nie ma powodu, żeby zabawiać się z fajną dziewczyną (lub facetem), jeśli wiesz, że chcesz czegoś więcej niż tylko przyjaźni. Nie rozpoczynaj relacji ,,friends with benefits” z nadzieją, że jakoś to będzie i dasz sobie z tym radę.

Nie dasz. Jeżeli zaczynasz z kimś coś niezobowiązującego, równocześnie dobrze wiedząc, że nie jest to dla Ciebie właściwa droga, okłamujesz innych i siebie.

Jasne, przyjaźń z korzyścią może oczywiście przekształcić się w coś więcej, ale nie zakładaj, że tak się stanie na pewno. Jeśli liczysz tylko na związek, zapomnij o tym układzie. 

Bądź całkowicie szczery w sprawach Twojego życia seksualnego

Istotne jest, aby mieć jasność co do tego, jak bardzo otwarta lub ograniczona jest Wasza umowa. Powinieneś również czuć się komfortowo, pytając swojego przyjaciela o jego seksualne doświadczenia i przeszłość. Jeśli nie masz takiego poziomu wiedzy, na pewno doświadczysz niezręcznych sytuacji.

Niektórzy są zazdrośni, ponieważ ich „specjalny przyjaciel” spotyka się z innymi kobietami. Inni mają pretensje do przyjaciela, bo np. na ich skórze pojawiła się opryszczka i winią za to przyjaciela.

Uczciwość w tych sprawach jest kluczowa, a wybór kogoś, komu można zaufać –  niezbędny.

Przyznaj, że jest różnica między seksem z kumplem a przyjaźnią z korzyściami

Bądźmy szczerzy: w czasach, gdy przygodny seks można mieć na wyciągnięcie ręki, wielu z nas myli te dwa pojęcia. Drugie jest dokładnie takie: dwie osoby, które się przyjaźnią, decydują wspólnie: „Hej, jesteś atrakcyjna, dodajmy seks do tego, co już jest między nami”. 

Natomiast kumpel od seksu to ktoś, z kim po prostu masz częsty przypadkowy seks. Przyjaciele troszczą się o siebie nawzajem, a korzyści seksualne nie wpływają na łączącą ich głęboką więź.

To prawdziwi przyjaciele, którzy dodali seks do swojej relacji. Z kolei kumple od seksu to ludzie, którzy są do siebie przyjaźnie nastawieni, ale podtrzymują relację tylko po to, aby mieć zapewniony seks. Oczekiwanie na lojalność jest w takim układzie niewielkie, bo więź nie ma być emocjonalna, ale czysto fizyczna.

W relacjach FwB chodzi o szacunek i granice

To, że nie jesteś w konwencjonalnym romantycznym związku nie znaczy, że nie zasługujesz na szacunek. Przyjaciele zasługują na wzajemne zaufanie i szczerość w takiej relacji, zwłaszcza że w tym skomplikowanym układzie często pojawiać się mogą niedomówienia, na wierzch wyjść jakieś wcześniej nie ustalone zasady.

Kiedy się temu bliżej przyjrzeć, to związek z przyjacielem jest w sumie bardzo podobny do zwykłego związku. Zadajcie sobie zatem pytanie: czego od siebie chcecie? Co chciałabyś wynieść z tej relacji? Szanujcie swoje granice.

Jak w każdym związku, bez szacunku, łatwo będzie je przekroczyć. Najważniejsza zasadą powinno być motto, że przyjaźń ma pierwszeństwo przed korzyściami. W końcu ostatecznie jesteście przyjaciółmi, którzy uprawiają seks.

Jeśli byliście prawdziwymi przyjaciółmi, zanim dodaliście do tego seks, postarajcie się z całych sił, by zachować ten związek. W takiej sytuacji, jeśli sprawy zaczną się zbytnio komplikować lub jedno z was zacznie się zakochiwać w drugim bez wzajemności, uratujcie istniejącą przyjaźń.

Najlepszym sposobem na to jest spędzanie razem czasu jak prawdziwi przyjaciele: bez seksu. Czasami ludzie mają wrażenie, że zostali zdegradowani do łupów, jeśli pierwotna więź nie była pielęgnowana. Upewnij się, czy ktoś nie wplątuje w to uczuć. Natychmiast zaprzestań seksu, jeśli w dowolnym momencie uczucia między Wami nie są obustronne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *