Problemy z erekcją i obniżone libido – odpowiedzi na pytania

Seks może być seksowny (aha!), ale może być też niezdarny i trochę dziwny. Czasem nawet sama rozmowa o seksie może być trochę kłopotliwa! W przeprowadzonym ostatnio badaniu wzięło udział 1686 kobiet w wieku od 25 do 49 lat. 24 procent z nich stwierdziło, że nawet mówienie o seksie je krępuje.

Cokolwiek jest przyczyną nieidealnego seksu, zaczynając od partnera dochodzącego przed twoim orgazmem, a kończąc na tym, że jedno z was po prostu nie ma nastroju, oto sposoby, jak sobie z tym poradzić.

Sytuacja 1: To nie trwa tak długo, jakbyś sobie tego życzyła (aka przedwczesny wytrysk)

Nie każdy seks musi być maratonem (szybkie numerki mogą być gorące!), ale jeśli Twój partner dojdzie zdecydowanie za szybko i pozostawi cię w seksualnym zawieszeniu, nastrój może się szybko zmienić z seksownego na niezbyt… seksowny. Chcesz dowiedzieć się, czy jest jakakolwiek szansa na to, żeby opóźnić wytrysk Twojego partnera? Już odpowiadam na to pytanie.

Jeśli kiedykolwiek partner zostawił Cię w zawieszeniu, uwierz mi, nie jesteś sama. Według badania przeprowadzonego w 2012 roku, 72 procent kobiet doświadczyło momentu, kiedy ich partner osiągnął punkt kulminacyjny, ale nie spróbował nawet pomóc im w osiągnięciu orgazmu. Jeśli zauważysz, że Twój partner chce szybko wejść i wyjść, zostawiając Cię w potrzebie, zdecydowanie możesz coś powiedzieć.

Powiedz: „Co możemy zrobić, żeby troszkę zwolnić? Chciałabym skończyć razem z Tobą” lub “A może spróbujemy zrobić tak, żebym to ja doszła pierwsza tym razem?”

W końcu dobry partner lubi, gdy Tobie się to również podoba. Myślę, że kobiety często boją się odezwać, ponieważ nie chcą zranić niczyich uczuć. Ale jeśli dzięki temu Twój partner stanie się lepszym kochankiem, gwarantuję, że będzie chciał to usłyszeć.

Sytuacja 2: Dopadł Cię brak ochoty na seks

Właśnie miałaś najlepszą randkę ze swoim kotkiem i widzisz w jego oczach, że wylądowanie w łóżku byłoby wisienką na torcie. Jedyny problem polega na tym, że kompletnie nie masz nastroju.

Przyczyn niskiego libido jest wiele, jednak czasami rozwiązaniem problemu może być po prostu spojrzenie na seks od innej strony.

Zastanawiasz się, jak sobie z tym poradzić bez wprowadzania dziwnej atmosfery? Pomyśl o odkrywaniu z Twoim partnerem różnych sposobów na przyjemność, które sprawią, że oboje będziecie zadowoleni.

To nie zawsze musi być seks w typowym rozumieniu – penis i pochwa lub seks oralny. Jest bardzo wiele innych rzeczy, które możemy zrobić, aby zachęcić do intymności. (Pomyśl: masowanie się nawzajem, całowanie itp.)

Jeśli brak chęci jest nawracającym problemem, który negatywnie wpływa na jakość życia lub jakość Twojego związku, skontaktuj się z lekarzem lub seksuologiem. Możesz cierpieć na zaburzenie seksualne nazywane zespołem obniżonego popędu seksualnego (HSDD). HSDD to ciągły brak pragnienia aktywności seksualnej, który powoduje przygnębienie.

Jeśli uważasz, że Cię to dotknęło, na pewno nie jesteś sama: we wspomnianej powyżej ankiecie 37 procent kobiet stwierdziło, że często nie były w nastroju na seks z „nieznanych przyczyn”.

Jeśli spadek libido mocno Cię niepokoi – możesz umówić się na wizytę z seksuologiem. Seksuolog nie tylko pomoże Ci znaleźć przyczynę problemu, ale i może pomóc się z nim uporać.

Sytuacja 3: Twój partner nie może się uporać z zaburzeniami wzwodu

Jest to tak bardzo powszechne, że właściwie to trochę zabawne, że może tworzyć niezręczną atmosferę w sypialni.

Każdy mężczyzna – jeszcze nie spotkałam wyjątku od tej zasady – w pewnym momencie swojego życia seksualnego ma problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji.

Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele, jednak dwa najważniejsze to: spożywanie alkoholu i brak prywatności podczas próby dokonania czynu.

W czasie odbycia stosunku seksualnego upewnij się, że Twój partner dobrze – nie czuje skrępowania czy wstydu (z jakichkolwiek powodów).

Zdecydowanie pierwszą rzeczą, której nie należy robić, jest sprawienie, żeby Twój partner poczuł się jeszcze gorzej. Najlepsze, co możesz zrobić, to uspokoić sytuację i zasugerować działania, które nie koncentrują się na penetracji.

Radziłabym, żeby robić wszystko wolniej. Po prostu powiedz: „Ojej, nic się nie stało. Zróbmy coś innego.” Może po prostu zrób mu masaż. Dowiedz się, jak i gdzie lubi być dotykany.

Może to, co go podnieca, sprawi również tobie przyjemność.” Praktycznie z każdej kłopotliwej sytuacji możecie wspólnie wyjść zwycięsko, potrzebne są jedynie wasze chęci do działania.