Higiena intymna – wszystko, co musisz wiedzieć

Dbanie o higienę miejsc intymnych jest niezwykle ważna dla zdrowia kobiety. Niezależnie od Twojego wieku, utrzymywanie odpowiedniej czystości Twojego sromu może mieć ogromny wpływ na możliwe występowanie infekcji intymnych. Twoja pochwa jest niezwykle wrażliwym obszarem i, na szczęście, utrzymanie odpowiedniej higieny okolic intymnych jest dziecinnie proste. 

Najważniejszą częścią higieny pochwy jest utrzymanie właściwego poziomu pH. Zaburzenie jego równowagi może prowadzić do pojawiania się infekcji, objawami czego są: uczucie podrażnienia, swędzenie, a nawet ból. Pochwy niektórych kobiet są nieco bardziej wrażliwe, szczególnie w okresie gdy kobieta jest w ciąży.

PH może ulegać zmianie przez chociażby nieodpowiednie płyny do higieny intymnej (pamiętaj – nigdy nie używaj płynu do higieny intymnej z zapachem), dlatego warto dbać o higienę intymną korzystając z bardzo delikatnych płynów i pianek.

Jednocześnie nie koncentruj się tylko i wyłącznie na samej pochwie, ale także na otaczającym ją obszarze zewnętrznym. Oto kilka wskazówek na temat tego, jak utrzymać właściwą higienę pochwy. 

Odpowiednie mycie okolic intymnych

Utrzymanie czystej pochwy oznacza regularne, delikatne kąpiele zewnętrznych części pochwy (pamiętaj, nie myjemy jej w środku). Woda jest w tym wypadku najlepszym środkiem czyszczącym, możesz też użyć łagodnego mydła, ale w tym wypadku mniej znaczy więcej.

Twoja pochwa nie musi pachnieć kwiatami czy wanilią. Nie przesadzaj i nie płucz jej agresywnie mocnym strumieniem – może to zakłócić Twoje pH i usunąć z pochwy niezbędne bakterie, skutkując infekcjami i podrażnieniami. 

Swój najcenniejszy obszar myj codziennie ciepłą wodą, nawet jeśli tego dnia nie masz czasu na prysznic

Unikaj używania perfumowanych mydeł i żeli. Zapachy mogą podrażniać obszar i będą służyć jedynie jako maska ​​do zakrycia faktycznego problemu, który może powodować nieprzyjemny zapach. Najlepiej jest użyć delikatnego preparatu do higieny intymnej – jest on o wiele bezpieczniejszą opcją.

Po skorzystaniu z toalety, wycieraj wszystko od przodu do tyłu – delikatne i bezzapachowe chusteczki do higieny intymnej bardzo dobrze się do tego nadają. Możesz też przepłukać się i osuszyć – w ten sposób zmyjesz bakterie i możliwe zarazki.

Nie gól się na zero – może to być powodem podrażnienia. Włosy są tam potrzebne – pomagają one uchronić Twoje delikatne części intymne przed bakteriami, a więc nie ma potrzeby golenia zupełnie wszystkiego. Nie używaj też kremów do usuwania niechcianych włosów – możesz tak podrażnić swoje skarby.

Higiena po stosunku

Współżycie seksualne jest zdrową czynnością i nie powinno być uważane za niehigieniczne. W rzeczywistości, szczególnie dla kobiet po menopauzie, seks pomaga zapobiegać atrofii pochwy. Hej! Seks jest super! Jednak odpowiednia higiena po stosunku płciowym jest nie mniej ważna.

Istnieje również kilka wskazówek o których należy pamiętać, aby uniknąć infekcji po i podczas seksu. 

Zmieniaj prezerwatywy między stosunkiem dopochwowym, analnym i oralnym, ażeby unikać rozprzestrzeniania się bakterii. 

Nie używajcie z partnerem tych samych zabawek erotycznych. 

Podczas seksu bakterie mogą czasem dostać się do cewki moczowej. Po seksie nie zapomnij posiusiać, co pomoże Ci wypłukać bakterie i w ten sposób uniknąć zakażeń układu moczowego. 

Nie zapomnij też po seksie skoczyć pod prysznic albo przynajmniej wyczyścić srom ciepłą wodą i delikatnie go ususzyć. 

Ubranie, a wszystko co musisz wiedzieć o higienie intymnej

Kluczem do zdrowej pochwy jest upewnienie się, że zewnętrzny obszar łonowy (a nie sama pochwa) pozostaje tak suchy, jak to tylko możliwe. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, a więc staraj się nosić przewiewne ubrania i często je zmieniać. 

Unikaj bardzo obcisłych spodni, które ograniczają cyrkulację powietrza w okolicach pochwy. Noś bawełnianą bieliznę zamiast majtek wykonanych z materiałów syntetycznych – bawełna lepiej wchłania wilgoć. 

Po siłowni zmień ubranie i bieliznę

Nie noś stringów podczas ćwiczeń. Ciągły ruch może powodować “transport” bakterii analnych do pochwy, co może powodować infekcje. 

Unikaj noszenia mokrych strojów kąpielowych przez cały dzień. 

Staraj się zmieniać bieliznę dwa razy dziennie, żeby unikać pozostawania w wilgotnych majtkach, a jeśli nie masz takiej możliwości – na noc zrezygnuj z bielizny. 

Odpowiednia higiena pochwy – skrypt

  • Wymieniaj tampony, wkładki i podpaski co najmniej 4-5 razy dziennie. 
  • Podczas okresu staraj się też regularnie myć pochwę i ją dokładnie osuszać. 
  • Jeśli używasz wilgotnych chusteczek – odstaw te mocno perfumowane i wybieraj bezzapachowe. 
  • Poczytaj o probiotykach i przetestuj je – może to mieć pozytywny wpływ na zdrowie Twojej pochwy. 
  • Nigdy, przenigdy nie wkładaj jedzenia i produktów spożywczych do pochwy. Nawet nie myśl o wkładaniu czosnku, miodu czy innych rzeczy, w celu leczenia infekcji. Wszystko, co wkładasz do pochwy w celu leczenia chorób i infekcji, powinno pochodzić od ginekologa. 

Myśląc o higienie intymnej kobieta musi pamiętać o tym, jak ważne jest słuchanie swojego ciała. Najważniejszą zasadą jest to, żeby nie przesadzać z oczyszczaniem pochwy – czy to nieodpowiednimi środkami, czy też zbyt częstym “szorowaniem” swoich delikatnych partii ciała.

Poprzez odpowiednią pielęgnację swojego ciała nie tylko poprawisz swoje samopoczucie, ale też łatwiej Ci będzie poznać i pokochać swoje ciało za to, ile dla Ciebie robi 😉