Połóg i seks po porodzie – co należy wiedzieć

Większość kobiet stresuje się na myśl o seksie po porodzie. Ciąża i poród wprowadzają wiele zmian zarówno w Twoim ciele, jak i w Twoim życiu seksualnym. Zmiany hormonalne po porodzie mogą sprawić, że tkanka pochwy stanie się cieńsza i bardziej wrażliwa. Twoja pochwa, macica i szyjka macicy również muszą „powrócić” do normalnego rozmiaru. Jeśli karmisz piersią, poziom Twojego libido może spadać. Krótko mówiąc, Twoje ciało potrzebuje trochę wolnego po porodzie.

Nie da się określić dokładnego okresu czasu, który mówiłby, jak długo powinnaś czekać na seks po porodzie. Jednak większość lekarzy zaleca kobietom odczekanie od czterech do sześciu tygodni. Po tym, jak lekarz da Ci zielone światło na powrót do aktywności seksualnej, nie musisz się spieszyć. Pamiętaj, oprócz regeneracji fizycznej, musisz także przeorganizować swoje życie codzienne – w końcu masz nowego członka rodziny i zdecydowanie mniej godzin snu.

Być może będziesz musiała poczekać dłużej, jeśli miałaś rozerwane lub nacięte krocze. Nacięcie krocza to chirurgiczny zabieg stosowany w celu poszerzenia kanału pochwy i zapobiegnięciu samoistnemu rozerwaniu. Zbyt wczesny powrót do seksu może zwiększyć ryzyko powikłań, takich jak krwotok poporodowy i infekcja macicy.

Kobieta w czarnej bieliźnie siedząca na kanapie

Seks po ciąży – czy jest możliwy?

Seks po porodzie będzie inny. Badanie z 2005 roku wykazało, że 83 procent kobiet doświadczało problemów związanych z seksem w ciągu pierwszych trzech miesięcy po pierwszym porodzie. Jednak liczba ta maleje wraz ze wzrostem liczby miesięcy po ciąży.

Do najczęstszych problemów z seksem po porodzie należą:

 • suchość pochwy
 • cienka tkanka pochwy
 • utrata elastyczności tkanki pochwy
 • rozerwanie lub nacięcie krocza
 • krwawienia
 • ból
 • „luźne” mięśnie
 • drażliwość
 • zmęczenie
 • niskie libido

Hormony odgrywają dużą rolę w regeneracji po porodzie i powrocie do normalnej aktywności seksualnej.

Kilka dni po porodzie poziom estrogenu spada do poziomu sprzed ciąży. Jeśli karmisz piersią, poziom estrogenu może spaść nawet poniżej poziomu sprzed ciąży. Estrogen pomaga zapewnić naturalne nawilżenie pochwy, więc niski poziom tego hormonu zwiększa prawdopodobieństwo suchości pochwy. Sucha tkanka może prowadzić do podrażnień, a nawet krwawienia podczas seksu. To znów zwiększa ryzyko infekcji.

Poród pochwowy może tymczasowo rozciągnąć mięśnie kanału pochwy. Potrzebują one czasu, aby odzyskać siłę i stabilność. Jeśli miałaś rozerwane lub nacięte krocze podczas porodu drogami natury, możesz potrzebować więcej czasu na regenerację. Zbyt wczesny seks może zwiększyć ryzyko infekcji.

Cięcie cesarskie może również wpływać na dolegliwości pochwy. Te same problemy hormonalne mogą sprawić, że jej tkanki będą suche i cienkie, co może prowadzić do bolesnego seksu. Ponadto będziesz wracać do zdrowia po prawdziwej operacji, wszystkie powłoki brzuszne zostały przecięte, więc przed powrotem do seksu musisz upewnić się, że miejsce cięcia prawidłowo się zagoiło.

Jak szybko możesz zajść w ciążę uprawiając seks podczas połogu?

Po porodzie możesz zajść w ciążę zaskakująco szybko. Według przeprowadzonych badań pierwsza owulacja u kobiet, które nie karmiły piersią, pojawia się już po około sześciu tygodniach. Niektóre kobiety owulują jeszcze szybciej.

Jeśli karmisz piersią, hormonalne korzyści płynące z tego mogą działać jako „naturalna” forma antykoncepcji przez pierwsze cztery do sześciu miesięcy po porodzie. 

Karmienie piersią może być w 98 procentach skuteczne jako forma antykoncepcji u kobiet, które:

 • są mniej niż sześć miesięcy po porodzie
 • nadal karmią wyłącznie piersią swoje dziecko
 • nie zaczęły miesiączkować

Jednak tylko około 1 na 4 kobiety, które stosują metodę laktacyjnego braku miesiączki (LAM) lub karmienie piersią jako antykoncepcję, faktycznie robi to prawidłowo. To zwiększa ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli zamierzasz uprawiać seks po porodzie, ale nie chcesz tak szybko ryzykować kolejnej ciąży, zaplanuj zastosowanie niezawodnej metody antykoncepcji.

Na początku dobrze jest wybrać metodę barierową, taką jak prezerwatywa. Można również zdecydować się na wkładkę domaciczną. Jednak opcje hormonalne mogą wpływać na karmienie piersią i wiązać się z pewnym ryzykiem, takim jak zwiększone ryzyko zakrzepów krwi. Porozmawiaj z lekarzem o najlepszej opcji dla Ciebie.

Kobieta w czerwonej koronkowej bieliźnie

Czy ponowne zajście w ciążę w pierwszym roku po porodzie jest bezpieczne?

Zbyt szybkie zajście w kolejną ciążę może narazić Cię na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu lub wad wrodzonych. Pracownicy służby zdrowia zachęcają kobiety do odczekania co najmniej 12 miesięcy przed kolejną ciążą. Niektórzy mówią nawet o 18 miesiącach. Jeśli myślisz o kolejnym dziecku, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Będzie najlepiej zaznajomiony z Twoją historią zdrowia i zaproponuje bardziej spersonalizowane zalecenia.

Czy krwawienie podczas stosunku jest normalne po porodzie?

W ciągu kilku tygodni bezpośrednio po urodzeniu dziecka siłami natury bądź po cesarskim cięciu prawdopodobnie będziesz doświadczać regularnego krwawienia podczas gojenia się macicy. Seks może spowodować dodatkową utratę krwi.

Twoja pochwa również może być bardziej sucha i wrażliwa w pierwszych tygodniach po porodzie. To sprawia, że mięśnie stają się cieńsze, co może prowadzić do podrażnień i zranień. Może to nawet doprowadzić do stanu zapalnego i obrzęku pochwy. W takich przypadkach krwawienie nie jest rzadkością.

Jeśli krwawienie podczas seksu nie ustanie w ciągu czterech do sześciu tygodni lub nasili się, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Możesz mieć ranę lub podrażnienie, które wymagają leczenia przed ponownym rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Wpływ ciąży i porodu na libido – co robić, gdy nie masz ochoty na seks

Hormony estrogenu i progesteronu mają kluczowe znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka w czasie ciąży. Oprócz tego są niezbędne dla Twojego popędu seksualnego. Ich poziom w czasie ciąży jest niesamowicie wysoki. Gdy dziecko się urodzi, dramatycznie spada, wracając do poziomu sprzed ciąży. Oznacza to, że przez kilka tygodni możesz w ogóle nie odczuwać pożądania seksualnego. Co nie zmienia faktu, że i tak powinnaś poczekać od czterech do sześciu tygodni, aż Twoje ciało wyzdrowieje.

Po tym, jak Twój lekarz stwierdzi, że nie ma medycznych przeciwwskazań, możesz zdecydować się poczekać dłużej, zanim ponownie rozpoczniesz swoje życie seksualne. Jedno z badań wykazało, że 89 procent kobiet wznowiło aktywność seksualną w ciągu sześciu miesięcy od porodu.

Jeśli karmisz piersią, powrót poziomu libido może zająć więcej czasu niż w przypadku kobiet, które nie karmią. To dlatego, że karmienie piersią utrzymuje niski poziom estrogenu. Suplementowanie tego hormonu jest odradzane, jeśli karmisz piersią, ponieważ może to mieć wpływ na produkcję mleka.

Kiedy poczujesz mieszankę zmian hormonalnych ze zmęczeniem związanym z byciem rodzicem noworodka, intymność może być na samym końcu potrzeb Twoich i Twojego partnera. Gdy Twoje ciało dostosuje się do nowej normy lub gdy przestaniesz karmić piersią, hormony zaczną ponownie działać prawidłowo, a Twoje libido powinno powrócić.

Wskazówki dotyczące zdrowego życia seksualnego z partnerem po ciąży

Możesz mieć zdrowe, satysfakcjonujące życie seksualne po porodzie naturalnym bądź po cesarskim cięciu. Te wskazówki mogą okazać się pomocne dla wszystkich kobiet, które chcą powrócić do stanu sprzed ciąży w kontekście seksualnym:

Śpiesz się powoli. W pierwszych tygodniach po uzyskaniu zgody na seks Twoje ciało może nie być gotowe do powrotu do aktywności sprzed ciąży. Zdecyduj się na metodę małych kroków. Wypróbuj najpierw intymne czynności takie jak masaż, aby ponownie rozgrzać się do seksu.

Skup się na grze wstępnej. Daj swojej pochwie czas na wytworzenie własnego naturalnego nawilżenia. Wydłuż grę wstępną, spróbuj wzajemnej masturbacji lub zaangażuj się w inne czynności przed samą penetracją.

Użyj lubrykantu. Możesz potrzebować pomocy w nawilżaniu, gdy Twoje hormony jeszcze nie działają tak, jak powinny. Poszukaj żelu na bazie wody. Lubrykanty na bazie oleju mogą uszkadzać prezerwatywy i podrażniać wrażliwą tkankę.

Ćwicz mięsnie Kegla. Ćwiczenia mięśni Kegla pomagają odbudować mięśnie dna miednicy. Może to pomóc w częstych problemach poporodowych, takich jak nietrzymanie moczu. Ćwiczenie tych mięśni może również pomóc w odzyskaniu siły i czucia w pochwie. Buduj swoją wytrzymałość, wykonując coraz dłuższe napięcia.

Znajdź czas na seks. Z nowym dzieckiem w domu, Ty i Twój partner nie możecie sobie pozwolić na spontaniczność. Zaplanujcie czas na bycie razem. Dzięki temu nie będziesz się spieszyć ani niepokoić.

Porozmawiaj ze swoim partnerem. Seks po porodzie jest inny, ale nie jest gorszy. Inny może być zabawny i ekscytujący, ale powinnaś prowadzić otwarty dialog ze swoim partnerem na temat tego, co jest dobre, a co nie. Pomoże Ci to znów cieszyć się seksem i upewnić się, że nie odczuwasz niepotrzebnego bólu.

Podsumowanie

Ciąża prowadzi do wielu fizycznych zmian w Twoim ciele. Dlatego ważne jest, aby dać sobie minimum cztery do sześciu tygodni po porodzie, zanim znów zaczniesz uprawiać seks. W okresie rekonwalescencji macica skurczy się, hormony powrócą do poziomu sprzed ciąży, a mięśnie odzyskają siłę i stabilność.

Po otrzymaniu zgody od lekarza, nie spiesz się z powrotem do współżycia. Jeśli odczuwasz ból lub objawy, które się utrzymują, porozmawiaj ze swoim ginekologiem. Bolesny seks może być oznaką innych stanów niezwiązanych z rekonwalescencją po ciąży.