Seks w czasie ciąży – podstawy

A więc – zaszłaś w ciążę! Mazel tov! Teraz możesz cieszyć się niezwykle dziwnym doświadczeniem seksu podczas noszenia dziecka w sobie (mówiąc inaczej „seks w ciazy”). Ciąża może być trudnym okresem dla kobiety zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, potencjalnie sprawiając, że współżycie w ciąży jest jeszcze bardziej skomplikowany niż zwykle. Zdaniem seksuologów, ciąża jest okresem dynamicznym, a więc nic dziwnego, że w miarę upływu czasu coraz dziwniej będzie Ci się uprawiał seks. 

Względy fizyczne: Jednym z najczęstszych pytań kobiet i ich partnerów jest to, czy seks podczas ciąży jest bezpieczny. Odpowiedź brzmi: tak, z kilkoma zastrzeżeniami. Chociaż nic nie jest w 100 procentach gwarantowane, istnieje wiele badań wykazujących, że seks i orgazmy są bezpieczne podczas ciąży. Jednak zgodnie z wytycznymi ekspertów, jeśli jesteś w grupie ryzyka przedwczesnego porodu, krwawisz, jesteś w ciąży bliźniaczej lub jest to ciąża zagrożona, może lepiej będzie nie uprawiać seksu. 

Jeśli jednak masz cholerną ochotę na seks – warto jest się skonsultować ze swoim lekarzem. Warto też pamiętać o tym, iż w dalszym ciągu możesz zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Jeśli uprawiasz seks analny i przejdziesz bezpośrednio do seksu waginalnego, bez uprzedniego odpowiedniego wyczyszczenia “sprzętu”, możesz przenieść niebezpieczne dla dziecka bakterie, które mu mogą zaszkodzić. 

To nie wszystko. Według sondażu seksualnego przeprowadzonego wśród 1000 matek, korzyści wynikające z seksu w ciąży obejmują: mniejszy i bardziej znośny ból, obniżone ciśnienie krwi, zwiększoną intymność i lepszy sen.  Istnieją również wstępne dowody, które sugerują, że seks oralny w czasie ciąży może również zmniejszyć ryzyko stanu przedrzucawkowego, stanu, który powoduje wzrost ciśnienia krwi, a w rzadkich przypadkach – gwałtowne napady padaczkowe.

Względy psychologiczne: Oprócz obaw o zranienie dziecka, niektóre kobiety mogą czuć się niekomfortowo lub nieatrakcyjnie w zmieniającym się ciele.

Hej, codzienne zmiany nastroju i noszenie ciążowych majtek nie zawsze sprzyjają poczuciu się jak bogini seksu, a więc całkowicie normalne jest to, jeśli nie masz w ogóle ochoty na seks!

Masz jednak nie jeden powód, ażeby czuć się seksowną ciężarną boginią. Po pierwsze, Twoje włosy, paznokcie i skóra stają się jaśniejsze, zdrowsze i silniejsze. Każda kobieta jest inna, jednak wiele kobiet oswajając się ze swoim ciałem w ciąży staje się bardziej pewna siebie i czuje się bardziej atrakcyjna. 

Seks w ciąży – jak to robić?

Idealne pozycje do seksu? Klasyczna pozycja misjonarska nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie w późniejszym okresie ciąży, głównie dlatego, że na drodze stoi duża góra w postaci Twojego brzuszka.

Ponadto rosnące dziecko i macica mogą uciskać duże naczynia krwionośne, takie jak żyła główna (żyły, które przenoszą odtlenioną krew do serca, znajdującą się poza środkiem w kierunku prawej strony ciała) w późniejszym okresie ciąży, jeśli leżą płasko przez dłuższy czas.

Dlatego pozycje z tyłu, takie jak pozycja na pieska i pozycja na łyżeczkę, często są lepszym wyborem, podobnie jak pozycje, w których kobieta jest na szczycie. Albo wiesz co? Po prostu poproś swojego partnera o świetny oral. W końcu nikt nie zasługuje na dobry seks oralny bardziej, niż ciężarna kobieta. 

Uprawianie seksu w ciąży w pop-kulturze:

Scena w Knocked Up z udziałem Setha Rogana i Katherine Heigl uprawiających sex w ciazy jest zabawnym, choć absurdalnym, przedstawieniem pary w ciąży uprawiającej seks. Heigl chce, aby Rogan poszedł głębiej i mocniej. Jego odpowiedź: “Czuję się, jakby moje dziecko było szturchane w twarz przez mojego penisa”.