Odmowa seksu – dlaczego powinniśmy o niej rozmawiać

Powiedzenie „nie” osobom, które kochasz, jest trudne i może zostać błędnie zrozumiane. Nawet jeśli jesteście tak samo zaangażowani w związek, mówienie partnerowi „nie” na jego seksualne zaloty może powodować niepotrzebny stres i niezręczność między wami.

Jak możesz sobie poradzić w tak trudnej sytuacji? Pomocne może być zwrócenie się o poradę seksualną do eksperta. Lepiej jednak będzie, jeśli samodzielnie nauczysz się radzić sobie z tak skomplikowaną sytuacją.

Dlaczego nie chcę uprawiać seksu?

Okresy posuchy są naturalną częścią każdego związku, ale gdy sytuacja przedłuża się, może to zaszkodzić fundamentom waszej relacji. Seks i intymność są ważnymi aspektami każdego małżeństwa i związku. Pozbawienie tego partnera może być problematyczne. Zamiast tego najlepiej przyjrzeć się pierwotnej przyczynie problemu. Zastanówmy się nad przyczynami braku zainteresowania seksem:

  • Problemy z postrzeganiem swojego ciała
  • Rutyna w związku
  • Ciąża
  • Stres i depresja
  • Pigułki

Dlaczego odmowa seksu jest ważna?

Powiedzenie „nie” , gdy nie jesteś gotowa na seks, to dobry pomysł, ponieważ w ostatecznym rozrachunku będzie to dla ciebie uciążliwe, jeśli przez dłuższy czas nie będziesz wyrażać swojego braku zainteresowania. Poza tym, jeśli podejrzewasz, że Twój partner Cię zdradza, powinnaś najpierw bez ogródek powiedzieć „nie” i rozwiązać tę kwestię.

Innym powodem, dla którego warto odmówić seksu, jest utrata zainteresowania tą osobą. Jeśli przeczuwasz, że będziesz żałować, jeśli nie powiesz, co czujesz, to nie zastanawiaj się ani chwili.

Zdrowy seks to najlepsza rzecz w udanym związku. Jednak zdarzają się chwile, kiedy Twój partner chce to zrobić, ale Ty nie. Zaprzeczanie lub odmawianie z góry może prowadzić do kłótni, które w końcu mogą doprowadzić do najgorszego.

Możesz wierzyć lub nie, seks jest tak samo ważny w związku, jak więź emocjonalna. Seks utrzymuje tę iskrę, która was łączy, przy życiu. Wzmacnia waszą więź i jednocześnie wasz związek jest solidniejszy. Dlatego też jego dłuższa nieobecność może źle wpłynąć na waszą relację. Jednak gdy oboje tego chcecie, jest jedną z najwspanialszych rzeczy.

Poniżej znajdziesz 17 prostych sposobów, jak odmówić seksu, nie krzywdząc partnera:

1. To nie musi być odmawianie seksu bez uprzedzenia

Źle się czujesz? Jesteś bardzo zmęczona? Może ostatnia rzecz na co masz dziś ochotę to uprawiać seks? Jakikolwiek jest powód odmowy uprawiania seksu, warto jest porozmawiać ze swoim partnerem zawczasu (tak tak, wiem, za każdym razem mówimy Ci, że w związku najważniejsza jest komunikacja).

Jedną ze wskazówek, jak odmówić seksu w związku, jest przekazanie wiadomości partnerowi wcześniej, niż odmówić dopiero, kiedy zaczyna robić się gorąco. To może oszczędzić wam obojgu kłopotliwej sytuacji.

2. Wytłumacz mu, dlaczego uprawianie seksu “nie wchodzi w grę”

Samo powiedzenie „nie” zalotom seksualnym partnera bez dodania żadnego ważnego powodu może nie zabrzmieć miło. Jeśli szczerze wyjaśnisz mu, dlaczego nie jesteś w nastroju do seksu, może to osłabić jego gniew. Nie ma nic złego w mówieniu „nie” , ale kiedy to robisz, upewnij się, że podajesz właściwe wyjaśnienie. Jesteś to winna swojemu partnerowi. Jeśli wasza relacja jest zdrowa i prawidłowa, to powiedzenie od czasu do czasu „nie” nie powinno przysparzać trudności.

Jeśli sprawy wymkną Ci się spod kontroli, zawsze możesz zwrócić się do jakiegoś eksperta o poradę seksualną, który obiektywnie przyjrzy się Twojej sytuacji i rozwiąże problemy z seksem i intymnością w Twoim związku.

3. Odmowa współżycia nie musi oznaczać braku bliskości

Jeśli Twój ukochany jest w nastroju na igraszki w sypialni, lepiej nie gasić całkowicie jego zapału. Jeśli nie podoba Ci się pomysł uprawiania seksu, zawsze możesz znaleźć inny sposób na bliskość. W związku seks oferuje znacznie więcej niż tylko fizyczną satysfakcję. To sposób na kochanie i bycie kochanym.

Jeśli aktywność seksualna nie wchodzi w grę – przytulanie, trzymanie się za ręce, przyjacielska rozmowa podczas romantycznej kolacji lub wspólne oglądanie filmu może zrobić swoje. Przyjemność płynąca ze zbliżenia seksualnego trwa tylko kilka minut. Cieszenie się poczuciem bliskości poprzez proste czynności może zapewnić więcej pozytywnych emocji. Jeśli nie masz ochoty na penetrację, w grę wchodzi wzajemna masturbacja albo wspólne oglądanie porno – to zawsze może ugasić Wasze seksualne pragnienie i dać Wam poznać nowe sposoby tego, jak można uprawiać seks.

4. Zasugeruj alternatywną datę

Odrzucenie zalotów łóżkowych wydaje się bardzo łatwe do przyjęcia dla partnera, jeśli otrzyma jakieś zapewnienie bezpieczeństwa. Wyobraź sobie, że od dłuższego czasu planowałaś weekendowy wyjazd z przyjaciółmi. Jeśli Twoi znajomi odwołają wycieczkę w ostatniej chwili, prawdopodobnie będziesz bardzo rozczarowana. Po takim odrzuceniu możesz czuć pewnego rodzaju niepokój. Z drugiej strony, jeśli Twoi przyjaciele odrzucają propozycję, podając odpowiedni powód i sugerując kilka alternatywnych dat wycieczki, to dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych myśli.

Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy bez ogródek odrzucasz seksualne zaloty partnera, nie podając żadnego powodu ani sugestii. Najlepiej, jeśli od razu podasz przyczynę oraz inny termin, w którym oboje będziecie mogli cieszyć się błogą sesją seksu.

5. Bądź delikatna, nie musisz od razu szufladkować swojego partnera jako maniaka seksualnego

Kiedy odrzucasz propozycję partnera pójścia do łóżka, staraj się zachować łagodny ton i zrób to z wyczuciem. Unikaj agresywnej postawy, nawet jeśli czujesz się zestresowana lub rozdrażniona. Postaraj się zachować spokój niezależnie od swojego nastroju. Nie odrzucaj swojego towarzysza niegrzecznymi słowami ani nie oskarżaj go o bycie maniakiem seksualnym.

Ponadto, Twój partner może próbować zachęcać Cię z miłością, abyś poddała się jego potrzebom. To od Ciebie zależy, jak sobie z tym poradzisz. Musisz jasno przekazać wiadomość, nie obrażając go ani nie raniąc. Bądź delikatna i kochająca, pozostając wierną swojej decyzji.

6. Unikaj jawnego odrzucenia podczas odmowy seksu

Mężczyźni są bardziej bezbronni w czasie „inicjowania seksu” niż kobiety. Dlatego trudno im zaakceptować odrzucenie ze strony partnerki, zwłaszcza jeśli chodzi o seks. Mężczyźni biorą takie odmowy bardzo do siebie. Niektóre kobiety również to dotyka. W przeciwieństwie do mężczyzn, planowany seks za obopólną zgodą prawdopodobnie przywiąże kobietę emocjonalnie do jej partnera seksualnego.

Dlatego takie mówienie „nie” bez uzasadnienia może okazać się szkodliwe dla zdrowego związku. Możesz jednak uniknąć tych nieprzyjemnych chwil w swoim życiu miłosnym.

7. Jeśli coś Ci się nie podoba, mów o tym głośno

Może sposób, w jaki to robicie, nie jest dla Ciebie wystarczająco ekscytujący. Zamiast ignorować swoje odczucia i robić to tylko ze względu na dobro partnera, powiedz, co czujesz. Jeśli nie masz ochoty na seks, Twój partner ma prawo o tym wiedzieć i wspólnie możecie temu zaradzić.

Zdarzają się związki, w których jeden z partnerów nie chce przyznać, że coś jest nie tak i udaje, że wszystko jest w porządku. Jednak przecież nie o to chodzi w relacjach. Poza tym zazwyczaj ta druga osoba jest w stanie zidentyfikować fałsz. To boli jeszcze bardziej i może pogorszyć waszą relację. Po prostu powiedz mu, co lubisz, a czego nie. Wtedy poczuje się lepiej.

8. Rozważ grę wstępną

O to chodzi! W seksie nie zawsze chodzi tylko i wyłącznie o penetrację. To sposób na pokazanie, że oboje się kochacie. Są dni, kiedy po prostu nie masz ochoty na seks i jest to całkowicie normalne. Zastanów się, czy możesz się zdecydować tylko na grę wstępną, oglądanie filmów erotycznych albo czytanie historii.

Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem i wyjaśnij swoją sytuację. Na pewno Cię zrozumie i nie zawaha się, jeśli zaproponujesz inną aktywność. W takich sytuacjach nie ma się czym martwić. Gra wstępna może zdziałać cuda w dni, kiedy nie chcesz uprawiać seksu.

9. Poproś eksperta o pomoc

Zdarzają się chwile, kiedy Twój partner chce to zrobić, ale Ty nie, i jest to całkowicie zrozumiałe. Jeśli jednak uważasz, że trwa to zdecydowanie zbyt długo, to nadszedł czas, aby skonsultować się z ekspertem. Nasze ciało ma swój własny sposób na powiedzenie nam, że coś jest nie tak w środku. Więc kiedy czujesz, że seks jest ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę, to powinnaś poszukać pomocy eksperta, który pomoże Ci się połapać w świecie trudnych emocji.

Przyczyna może leżeć w Twojej psychice lub jest jakiś fizyczny problem, o którym nie masz pojęcia. Zdiagnozowanie go we właściwym czasie i skonsultowanie się ze specjalistą może Ci bardzo pomóc.

10. Utrzymuj stałą komunikację w swoim związku

Jeśli nie chcesz uprawiać seksu możesz powiedzieć po prostu „nie” . Możesz też szczerze porozmawiać o tym ze swoim partnerem. Życie jest pełne stresu. Wszyscy mamy ogrom obowiązków, a czasem ta presja i próba utrzymania się na powierzchni negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeśli więc czujesz, że coś Cię trapi lub ma realny wpływ na Twoje życie seksualne, porozmawiaj o tym ze swoim partnerem.

Mówienie i dzielenie się rzeczami, które Cię martwią, ułatwi wam życie. Więc zamiast nieustannie czuć presję, po prostu powiedz, co myślisz. Na sto procent poczujesz się lepiej.

11. Wzbudzanie poczucia winy nie jest odpowiednie

Wiemy, że trudno jest po prostu odmówić seksu, ponieważ nie chcesz urazić partnera, ale czasami potrzebna jest szczerość. W końcu jest to jedna z fundamentalnych zasad związku. Więc zamiast owijać w bawełnę, po prostu powiedz mu, że nie jesteś tym w tej chwili zainteresowana. Mówiąc to, podaj powód swojej odmowy.

Ma prawo wiedzieć, dlaczego mówisz „nie” lub czy coś Cię trapi. Rozmowa to najlepsze rozwiązanie, aby utrzymać silną i trwałą relację.

12. Pamiętaj, że nikt nie może nic zrobić bez Twojej zgody

To, że Twój partner chce uprawiać z Tobą seks, nie znaczy, że może to zrobić. Twoja zgoda jest niezbędna. Jeśli w którymkolwiek momencie pomyślisz, że nie chcesz tego robić, masz prawo to powiedzieć – głośno i wyraźnie. Jeśli uważasz, że Twój partner nie jest wystarczająco uprzejmy i nie akceptuje Twojej prośby, przypomnij mu, że nie ma prawa tego zrobić bez Twojej zgody.

Prawo jest bardzo surowe, jeśli chodzi o ochronę osób przed takimi sytuacjami. Każdy seks bez obopólnej zgody będzie uważany za przestępstwo. Dlatego musisz znać swoje prawa i wiedzieć, kiedy i jak ich używać, aby siebie chronić.

13. Wspólne działania na rzecz lepszego zrozumienia aktywności seksualnej

Jednym ze sposobów na odmowę seksu bez krzywdzenia partnera jest odwrócenie uwagi od samego zbliżenia i popracowanie nad tym, aby związek był zdrowy. Jeśli Twój partner zrozumie Twoje oczekiwania, zahamowania, ograniczenia i wahania nastroju, łatwiej będzie mu poradzić sobie z odrzuceniem z Twojej strony. Powinien z łatwością rozszyfrować wiadomość przekazaną przez język Twojego ciała. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy rozumiecie się bez słów.

14. Pomyśl, co można robić oprócz seksu i dodaj pikanterii swojemu związkowi

Związek nie polega tylko i wyłącznie na oddawaniu się seksualnym doznaniom. Jednym ze sposobów na odmowę seksu jest poproszenie partnera, aby spróbował z Tobą zrobić coś ciekawszego.

Istnieje wiele sposobów na urozmaicenie swojego życia miłosnego. Musisz zrozumieć, że seks nie jest czymś, co należy wymuszać na swoim partnerze. Jednak seksualne odrzucenie zawsze może być trudne do przełknięcia. Odrzucenie może dotknąć ego partnera, zwłaszcza jeśli dotyczy jego zalotów seksualnych. Poszukiwanie porady seksualnej od specjalisty pomoże, ale jako partnerzy musicie włożyć prawdziwy wysiłek w przełamanie barier między wami.

15. Używaj mowy ciała

JeJeśli nie masz ochoty na seks, ale wahasz się powiedzieć o tym wprost, jednym ze sposobów jest użycie mowy ciała, aby zasygnalizować, że nie jesteś w nastroju na figle. Na przykład możesz powiedzieć mu z wyprzedzeniem, że jesteś bardzo śpiąca, aby nie wykonał żadnego ruchu i ostatecznie nie poczuł się urażony, gdy powiesz „nie” .

16. Przełóż aktywność seksualną na inny dzień

Kiedy Twój partner podchodzi do ciebie i zastanawiasz się, jak odmówić mu seksu, nie raniąc go, możesz przełożyć seks i zapewnić go, że będziesz miała ochotę w późniejszym terminie. Kiedy dasz mu pewność i będzie wiedział, że nie straci tej zabawy, tylko musi trochę poczekać, nie będzie rozczarowany.

17. Naucz się go doceniać

Doceniaj swojego partnera za zrozumienie Ciebie i dbanie o Twoje potrzeby. Kiedy zaczniesz doceniać jego wysiłki, poczuje się zaangażowany w związek i będzie zdecydowanie bardziej cierpliwy i wspierający.

Jak reagować na odmowę seksu?

Jeśli to ty odmawiasz seksu, pamiętaj, że masz do tego prawo – życie seksualne powinno być wspólną decyzją obu partnerów. Ważne jest, aby wyraźnie komunikować swoje potrzeby i uczucia, a także zrozumieć, że druga strona może poczuć się nieco zaniepokojona czy odrzucona. Stąd warto taktownie wyjaśnić swoje powody, ale równocześnie nie dawać się zmuszać do czegoś, na co nie masz ochoty.

Jeśli Twoja druga połówka odmawia seksu, spróbuj zrozumieć jego lub jej powody i nie naciskać. Nacisk może prowadzić do jeszcze większej niechęci i ewentualnych konfliktów. Zamiast tego postaraj się rozmawiać i podjąć działania, które mogą pomóc obu stronom poczuć się lepiej, jak na przykład wzajemna masturbacja, dłuższa gra wstępna czy po prostu bliskość i rozmowa.

Odmowa seksu w związku małżeńskim

W małżeństwie odmowa współżycia może stać się trudniejsza do zaakceptowania, szczególnie jeśli tylko jedna strona odrzuca te potrzeby, jak na przykład kiedy jej mąż odmawia seksu. W takim przypadku należy spróbować otwarcie rozmawiać ze swoim partnerem o tym problemie, zrozumieć jego przyczyny oraz wypracować wspólne rozwiązania. Dobry związek opiera się na komunikacji i wzajemnym względzie dla potrzeb drugiej osoby.

Zasady zdrowego odmawiania seksu

Aby odmowa seksu nie prowadziła do konfliktów czy poczucia winy, warto przestrzegać pewnych zasad:

1. Szanuj swoje i cudze granice – każdy ma prawo do wyboru, czy chce uprawiać seks czy nie.

2. Komunikuj się – wyjaśnij swoje powody, ale nie zmuszaj się do szczegółów, jeśli nie chcesz. Ważne jest, aby druga osoba rozumiała, że to nie chodzi o nią, ale raczej o czymś innym.

3. Nie używaj odmowy seksu jako kary czy manipulacji – to działanie może prowadzić do złości, poczucia odrzucenia czy niską samoocenę u drugiej osoby.

4. Bądź empatyczny i zrozum, że partner też może nie mieć ochoty na seks – oczekiwanie zaspokojenia swoich potrzeb seksualnych bez względu na uczucia innej osoby, może prowadzić do niezdrowego związku.

5. Szukaj kompromisu -może zamiast penetracyjnego seksu, oboje zechcecie spróbować czegoś innego, co pomoże zaspokoić wasze potrzeby intymności.

Odmowa seksu nie musi być przyczyną konfliktów, jeśli obie strony potrafią rozmawiać i szanować swoich potrzeby. Pozwolmy sobie na prawo do wyboru i reagujmy zrozumieniem na brak chęci partnera do zbliżenia. W zdrowych, stałych relacjach takie sytuacje są normalne i nie powinny być powodem do wstydu czy zmartwień.

Pamiętajmy, że życie seksualne to nie tylko penetracyjny seks, a jest wiele innych form intymności, które też mogą być satysfakcjonujące dla obu stron. Ważne jest, aby zawsze słuchać swojego ciała, szukać kompromisów i rozmawiać ze swoim partnerem, nawet jeśli temat może być trudny czy krępujący dla jednej czy drugiej strony. W końcu, zdrowy związek ma opierać się na komunikacji, zrozumieniu i bliskości, którą z pewnością można również odnaleźć w sytuacjach, kiedy odmawiamy seksu.

Podsumowanie – dlaczego niektóre osoby odmawiają seksu?

Odmowa seksu to zupełnie normalne zjawisko w życiu każdej osoby, niezależnie od wieku czy płci. Kluczem do radzenia sobie z takim przypadku jest otwarta komunikacja, wzajemne zrozumienie i szacunek dla swoich i cudzych granic. Nie wolno też zapominać o tym, że życie seksualne to nie tylko penetracyjny seks – istnieje wiele innych form intymności, które warto odkrywać i dzielić się nimi z drugą osobą. Pamiętajmy o swoich potrzebach i emocjach, ale także dbajmy o relacje z partnerem, by żadna ze stron nie czuła się odrzucona czy lekceważona.

To właśnie te wartości, wiedząc o tym, że myślę o niskiej samoocenie oraz szacunkiem, wzajemnej masturbacji, gry wstępnej i brak ochoty na seksem, życie seksualne wykonujemy nie tylko ze zdrowym związkiem, ale także z wolą świętego spokoju, zasłonięcie firanek, gdzie związku małżeńskim, na większość ludzi, seksualnym. W życiu seksualnym, następnym razem wyraźniej użyjmy więc wartości tajemnicy, jak ta uczy naszego partnera o orgazmach i prostym językiem.