Jak powinien wyglądać zdrowy związek?

Odkąd jakiś czas temu zakończyłam długotrwały związek, umawiam się czasem na randki, ale nic nie wydaje się „działać”. Nie potrafię powiedzieć, czy po prostu nie spotykam właściwych ludzi, czy tworzę niewłaściwą atmosferę, czy chodzi o coś innego. Ale w końcu czuję, że znów jestem gotowa na prawdziwy związek, a wszystkie te przypadkowe randki trochę mnie nużą. Jak znaleźć i zacząć zdrowy związek?

Jak powinien wyglądać zdrowy związek – od czego zacząć

Nie jesteś sama! Dobrze Cię rozumiem: jest różnica między randkowaniem dla zabawy (poznawanie nowych ludzi, rozwijanie umiejętności konwersacyjnych, cieszenie się przypadkowym seksem), a randkowaniem w celu znalezienia partnera życiowego. W przypadku tego ostatniego skonsultowałem się z kilkoma ekspertami w tej dziedzinie i dostarczyli mi kilku cennych wskazówek, popartych badaniami analitycznymi.

Oto, co nauka ma do powiedzenia o tym, jak zacząć zdrowy związek, gdy jesteś singlem/singielką:

Kobieta siedząca przy łóżku, odwrócona bokiem

Zdrowe związki zaczynają się w odpowiednich miejscach

Jeśli to przemyślisz, może się okazać, że prawdopodobnie nie chcesz tego robić w barze. Dlaczego? Samo środowisko już działa przeciwko Tobie, ponieważ jest to przestrzeń specjalnie zaprojektowana do niezobowiązującej rekreacji… a nie głębokiej intymności.

Biorąc to pod uwagę, spotkanie kogoś, kto ma potencjał do związku, nie jest niemożliwe w barze (lub gdziekolwiek indziej). Po prostu musisz znać swoją publiczność, że tak to ujmę. Zadaj sobie pytanie: w jakich miejscach w moim codziennym życiu lubię przebywać, które sprzyjają rozmowie?

Może to siłownia, na której możesz porozmawiać z kimś między powtórzeniami ćwiczeń. Może to park dla psów, w którym na pewno spotkasz innych miłośników zwierząt. Może to być też portal randkowy – w końcu teraz najłatwiej jest poznać kogoś online. Prawdziwa miłość może Cię spotkać w najbardziej niespodziewanym miejscu.

Bez względu na to, dokąd się wybierasz, pamiętaj, aby Twoja energia była otwarta na świat. Tzn. nie wychodź z domu tylko po to, by gapić się w telefon. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że spotkasz kogoś, gdy Twoja energia będzie skierowana na zewnątrz.

Początki zdrowej relacji nie mogą być zakrapiane alkoholem

Dobra, dobra… może mimo wszystko jesteś w barze – ale to ten „właściwy” bar! Jest to miejsce, w którym można usiąść i z kimś porozmawiać. Chociaż możesz czuć niepewność, lepiej unikaj pokusy wypicia niepokoju.

Alkohol jest społecznym lubrykantem, ale działa również depresyjnie, co oznacza, że jeśli masz go za dużo we krwi, prawdopodobnie stracisz orientację w rozmowie, zmęczysz się i będziesz obserwować spadek nastroju. Więc kiedy szukasz partnera do długotrwałego związku, zachowaj trzeźwość umysłu. Lampka wina jest w porządku, ale zbyt duża ilość nie pomoże Ci w osiągnięciu celu.

Pamiętaj też, że zdrowa relacja to relacja w której od początku nie ma dziwnych akcji, tak więc na pierwszych paru spotkaniach warto cieszyć się urokami picia alkoholu dość oszczędnie.

W zdrowym związku zadajesz pytania i słuchasz

Czy znasz to stare powiedzenie: „najbardziej interesująca osoba w pokoju to ta, która zadaje pytania”? Kiedy łączysz się z kimś energetycznie i zadajesz pytania, które pomagają mu się otworzyć, natychmiast stajesz się bardziej urzekający. Dlaczego? Ponieważ ludzie uwielbiają czuć się słyszani, a osoby, które naprawdę słuchają, mają magnetyczną moc przyciągania. Pamiętaj o tym, próbując znaleźć zdrowy związek.

Ale o co masz pytać? Jeśli spotykasz się z kimś po raz pierwszy, znajdź środek między gadką o niczym a głębokimi, dociekliwymi pytaniami. Oto trzy pomysły:

  • Jaka jest Twoja historia?
  • Czym się aktualnie interesujesz?
  • Jaka jest najważniejsza rzecz, którą powinnam o Tobie wiedzieć?

Zdrowe relacje nie są oczywiście grą w jedne wrota – należy nie tylko zadawać pytania, ale i opowiadać o sobie. Jednak świadomość tego, że osoba może się przy Tobie otworzyć i mówić o swoich uczuciach i zamiarach często może przełamać pierwsze lody i już na początku pomóc Ci zrozumieć, czy jesteście sobie pisani.

Mów o swoich oczekiwaniach i pamiętaj o tym, że własne potrzeby są ważne

Nie bój się poznać nowej osoby na jej poziomie i dzielić się fragmentami swojego życia. Zakładając, że to Twoje pierwsze spotkanie, najlepiej jest po prostu być sobą. Może to zabrzmieć banalnie, ale pomyśl o tym: jeśli przedstawiasz się jako konkretna osobowość (na przykład pewna siebie bogini seksu), kiedy prawda jest nieco bardziej skomplikowana (tak, kochasz seks, ale po wyjściu ze związku, który nie był najwspanialszy, próbujesz nowych rzeczy i zastanawiasz się, co tak właściwie lubisz), po prostu będziesz się martwić, czy dotrzymasz kroku osobie, którą stworzyłaś.

Dlatego przede wszystkim nie kreuj nieprawdziwej osoby! Zaufaj mi: ktoś, kto jest pewny swojej prawdy i wystarczająco odważny, by się nią podzielić, jest seksowny dla drugiego człowieka. A do tego należy pamiętać, iż masz szansę na prawdziwą miłość tylko wtedy, gdy będziesz sobą. W taki sposób szanujesz nie tylko siebie i swój czas, ale też swojego partnera.

Eksperymentuj z tematami rozmów

Załóżmy, że spotkałaś kogoś intrygującego i wybierasz się na drugą lub trzecią randkę. Super! Jeśli szukasz związku, rozważ wprowadzenie tematów do rozmów, które pozwolą wam obojgu podzielić się swoimi wartościami. Główna idea jest taka: chcesz zacząć zadawać pytania, które pomogą Ci zrozumieć światopogląd potencjalnego partnera i odkryć, czy pasujecie do siebie na dłuższą metę.

W przypadku takich tematów zastanów się nad podstawowymi filozofiami życiowymi, takimi jak: jaki jest Twój stosunek do pracy? Czy jesteś zmotywowanym, ambitnym profesjonalistą, zawsze szukającym zobowiązań i możliwości? A może jesteś bardziej wyluzowany, zarabiasz tylko tyle, aby cieszyć się wolnym czasem?

Żaden sposób nie jest „lepszy”, a nawet jeśli jesteś inny, nadal może się wam udać. Wszyscy jesteśmy filozofami. I wszyscy mamy wbudowany system wartości. Sztuka polega na tym, aby dowiedzieć się, czy te wartości są ze sobą powiązane, aby stworzyć zdrową podstawę relacji.

Chcąć mieć zdrową relację nie myśl o kompatybilności

Tak, to prawda. Kompatybilność nie istnieje! Tak, chcesz, aby Wasze wartości były zgodne, abyś przypadkowo nie zakochała się w kimś, kogo za bardzo nie szanujesz. Ale gdybyś znalazła kogoś, z kim byłabyś w 100% idealnie kompatybilna, byłby to Twój klon i bardzo szybko by Ci się znudził.

Więc jeśli sprawy posuwają się naprzód z nową osobą i nagle odkryjesz dużą różnicę między wami (on uwielbia podróżować, a Ty jesteś domownikiem), nie martw się. Udane, długoterminowe relacje to takie, które pozwalają na wzajemny rozwój i naukę, a nie na identyczność i spójność.

Pamiętaj też, że najlepsze związki to te, w których oboje partnerzy mogą być sobą, świetnie się czuć w swoich towarzystwie oraz wspólnie chcieć być lepszymi wersjami samych siebie. Choć brzmi to dość banalnie, jednak dzięki szczerości i szacunku masz większe prawdopodobieństwo zdrowego związku z drugą osobą.

Mam nadzieję, że te wskazówki choć odrobinę Ci pomogą! Myślę, że szybko zauważysz różnicę w rodzajach potencjalnych partnerów i cieszę się, że tak świadomie podchodzisz do tego procesu. Powodzenia!