Kolczyk w sutku – co powinnaś o tym wiedzieć

Jeśli zwrot „żyć pełnią życia” przywołuje na myśl obrazy kolczykowanych sutków, to trafiłeś do właściwego miejsca. I na pewno nie jesteś w tym sama: piercing sutków ma spore grono fanów wśród gwiazd Hollywood – kolczykowały się takie ikony stylu jak Rihanna, Kendall Jenner, Bella Hadid i Kristen Stewart.

Zupełnie normalne jest też to, że przed zapisaniem się na piercing masz sporo pytań, takich jak chociażby to…

Czy to będzie bolało?

Choć po kilku miesiącach gojenia się i uważania na kolczyk będziesz czuć się jak twardziel, a sutek będzie wyglądał naprawdę super, musisz zdawać sobie sprawę z tego, iż moment przekłuwania sutka i przechodzenia igły przez ten jakże delikatny obszar Twojego ciała, boli tak bardzo, jak sobie jesteś w stanie to wyobrazić. „Sutki są wypełnione zakończeniami nerwowymi, więc bądź przygotowana na ból”, mówi Debra Jaliman, dermatolog z Nowego Jorku.

Po tym, jak już kolczyk będzie w Twoim sutku, istnieje możliwość zahaczenia o coś i wyrwania go z sutka (a to boli jak cholera). Jaliman zaleca przestawienie się na bawełniane biustonosze, które nie tak bardzo irytują skórę i są mniej podatne na zaczepienia, w przeciwieństwie do Twoich ulubionych koronkowych i nylonowych staników. 

Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z kolczykiem w sutku?

Piercing w tak delikatnym miejscu, jakim jest sutek, zawsze wiąże się ze swojego rodzaju ryzykiem. Musisz rozumieć to, iż przebijasz swoją skórę, na co ciało reaguje wysyłając do obrony armię układu odpornościowego. Gdziekolwiek strzeliłabyś sobie kolczyk, powstałoby ryzyko. W takich wypadkach infekcja – bakteryjna lub wirusowa – siniaki czy inne podrażnienia są możliwe i całkiem realne. 

Aby uniknąć infekcji: upewnij się, że narzędzia używane do przebijania sutków są całkowicie sterylne. Przed rozpoczęciem należy oczyścić obszar środkiem do dezynfekcji skóry lub alkoholem. Jeśli masz alergię na metal, szczególnie na nikiel – upewnij się, że piercer używa stali nierdzewnej.

Jak znaleźć idealnego piercera?

Większość przygotowań sprowadza się do znalezienia piercera, który wykona dobrą robotę, a tym samym z którym czujesz się komfortowo – w końcu będziesz musiała obnażyć piersi przed nieznajomym! Oto jak znaleźć idealnego piercera:

  • Zdobądź namiary od znajomych ze sporą ilością kolczyków
  • Sprawdź recenzje online i porównaj opinie
  • Odwiedź przestrzeń osobiście i upewnij się, że personel myje ręce, nosi rękawiczki i używa gotowych, sterylizowanych igieł
  • Rzuć okiem na portfolio pracowników salonu
  • Zadzwoń do odpowiednich instytucji, takich jak chociażby sanepid, aby upewnić się, że dane studio posiada wszystkie niezbędne licencje

Jak dbać o mój piercing?

I znowu, osoba wykonująca zabieg powinna szczegółowo opowiedzieć Ci o instrukcjach związanych z pielęgnacją po zabiegu. Po pierwsze musisz uważać na to, ażeby dane miejsce było czyste przez całą dobę. Specjaliści zalecają używania maści antybakteryjnych po przekłuciu, jak też podczas całego procesu gojenia.

Upewnij się też, że poważnie podchodzić do kwestii pielęgnacji sutków. Przez najbliższe cztery do sześciu tygodni zaleca się stosowanie maści albo specjalnych sprayów do pielęgnacji skóry po przekłuciu. Dobrze się sprawdzają spraye stworzone właśnie do tego, są one tworzone na podstawie wody destylowanej i soli jodowanej i przyspieszają one proces gojenia się skóry. 

Z reguły chcesz unikać oczyszczania powierzchni mniej delikatnymi mydłami, bądź też mydłami zapachowymi (i tymi zabarwionymi). Nie panikuj, jeśli w czasie kąpieli pod prysznicem na skórę wokół sutka trafi trochę Twojego ulubionego żelu kokosowego, nic się nie stanie i nie musisz się zbytnio martwić. Nie zapomnij jednak przez cały okres gojenia się skóry zanurzać piercing w roztworze z soli fizjologicznej na 5-10 minut przynajmniej parę razy w tygodniu.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy powinnaś też pominąć gorące kąpiele, baseny, jeziora i wanny z hydromasażem (olbrzymie, bogate w szalki Petriego) lub zakryć piercing wodoodpornym bandażem na wypadek udziału w podobnych kąpielach. Zaleca się też spanie w stanikach sportowych lub obcisłych bawełnianych koszulkach (pomoże Ci to zmniejszyć do minimum szanse wyciągnięcia kolczyka podczas spania). Na swędzenie zaleca się nabycie kremu z hydrokortyzonem, który jest dostępny bez recepty.

Jakiego rodzaju biżuterii powinnam użyć?

Niektórzy ludzie mają alergie na metal. Unikaj przyczepiania czegokolwiek z niklu do ciała, a zamiast tego zdecyduj się na chirurgiczną stal nierdzewną. Tytan, platyna, złoto, niob lub niektóre polimery i szkło są również solidnymi opcjami. Jeśli zastanawiasz się nad przekłuciem sutka – masz trzy podstawowe opcje do wyboru – pierścień, sztangę lub zgiętą sztangę.

Jak będzie wyglądał mój sutek, jeśli wyjmę kolczyk? Czy piercing sutka na zawsze zmieni jego wygląd?

Jak już wspomniano, usunięcie biżuterii może oznaczać, że dziura zamknie się szybko, więc unikaj zdejmowania jej na długi czas. Jeśli wyjmiesz kolczyk, a miejsce zacznie się goić, może tam powstać mały guzek – keloid.

Nie jest on niebezpieczny, wygląda jak wystający, mięsisty guzek i niektórzy z nas są po prostu podatni na ich powstawanie. Czasami po kolczyku może Ci zostać mniej miła pamiątka – mała blizna. To zależy również od rozmiaru piercingu, bo im grubsze jest samo przekłucie, tym otwór będzie większy i bardziej zauważalny po wyjęciu kolczyka.

Czy mogę mieć kolczyki w sutkach i dalej karmić piersią?

Możesz, choć nie powinnaś od razu po przekłuciu sutka wracać do karmienia piersią. Pozwól, aby kolczyk całkowicie się zagoił przed tym, jak postanowisz karmić piersią. Lepszym rozwiązaniem byłoby usunięcie kolczyka na czas karmienia. To, że miałaś przekłuty sutek w żadnym stopniu nie wpływa na karmienie piersią ani na produkcję mleka. 

Musisz jednak być czujna na infekcje. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz ból, zaczerwienienie, obrzęk lub wydzielinę.