Fetysze seksualne i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Każdy z Was na pewno słyszał o fetyszach kobiecych stóp czy niewoli. Fetysze są jednak czymś znacznie większym – jest to bezdenna studnia rzeczy i czynności, które podniecają ludzi. Są bodźcem seksualnym i sposobem na osiąganie satysfakcji seksualnej.

Czasami może to być element garderoby (mam kumpli, którzy dostają gęsiej skórki na myśl o pończochach na kobiecej nodze). Inni natomiast osiągają satysfakcję seksualną poprzez na przykład uprawianie seksu w miejscach publicznych.

Czym dokładnie są fetysze? I dlaczego ludzie je mają?

Fetysz to pociąg seksualny do nieożywionych przedmiotów, części ciała lub sytuacji, które nie są powszechnie uważane za seksualne. Według ekspertów, fetysze i niezwykłe zainteresowania seksualne rozwijają się stopniowo. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o różnego rodzaju fetyszach seksualnych, przedstawiamy listę fetyszy, o których być może wcześniej nie miałeś pojęcia. 

Fetysz zniewolenia

Zniewolenie jest rodzajem aktywności polegającej na krępowaniu partnera za pomocą lin, taśm i mankietów. Niewola jest przede wszystkim ćwiczeniem polegającym na zaufaniu między partnerami i może być aktem seksualnym samym w sobie (dla przykładu japońska niewola jest cholernie estetyczna i seksowna) lub może być częścią ostrego seksu. 

Fetysze wiekowe – czyli Age Play

Zabawa wiekiem, lub inaczej age play, to fetysz polegający na wymianie władzy. Fetysz ten polega na tym, iż obie strony odgrywają role i zachowują się tak, jakby były w innym wieku, niż są w rzeczywistości. Częstą kombinacją jest odgrywanie ról dorosłego i dziecka, gdzie osoba “dorosła” opiekuje się osobą odgrywającą rolę dziecka.

Quirofilia – prawie jak fetysz stóp

Quirofilia to inaczej fetysz dłoni. Fetysz ten polega na odczuwaniu szczególnego pociągu do dłoni i palców. Fetysz ten co prawda nie musi zaskakiwać, bo dłonie i ręce są bardzo istotnymi narzędziami seksualnymi – pomyśl tylko o palcówce!

Quirofil może odczuwać szczególny pociąg do rąk, bądź niektórych części dłoni, może mu się też szczególnie podobać wykonany przez kogoś manicure, może go podniecać to, jak ktoś myje ręce.

Fetysz stóp – każdy o tym słyszał

Fetysz stóp oznacza, że ​​podniecasz się seksualnie stopami. Osoby z fetyszem stóp interesuje widok stóp w butach na wysokim obcasie, pończochach, może je podniecać masaż lub ssanie stóp, jak też pięknie wykonany pedicure albo ozdoby i tatuaże na stopach. 

W niektórych przypadkach osoba może doceniać stopy bardziej niż osobę, do której te stopy należą. Należy jednak stopy postrzegać tylko i wyłącznie dodatkowe źródło podniecenia, a nie substytut prawdziwego związku z osobą. 

Somnofilia – ze snem Ci do twarzy

Somnofilia, czasami określana jako zespół śpiącego piękna – to fetysz polegający na pobudzeniu osoby podczas oglądania innych osób podczas snu lub bycia nieprzytomnym. Dochodzi tu do dominacji, ponieważ osoba pobudzona jest dominuje podczas tego aktu seksualnego. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju czynność seksualna jest możliwa tylko i wyłącznie przy obustronnej zgodzie dwóch osób – jeśli którykolwiek z uczestników aktu nie czuje się swojo – należy niezwłocznie przerwać zabawę. 

Katoptronphilia – gdy lubisz się oglądać

Fascynacja lustrami, czyli fetysz polegający na obserwowaniu siebie i swojego partnera podczas uprawiania seksu. Ludzie, którzy lubią tego rodzaju zabawę, mogą mieć lustro przy łóżku lub masturbować się do własnego odbicia w lustrze. Innymi słowy, katoptronfilia zasadniczo oznacza, że ​​lubisz uprawiać seks przed lustrem.

Elektrostymulacja – gdy lubisz lekkie wstrząsy

Elektrostymulację można uznać za podzbiór wrażeń zmysłowych. Polega na wywołaniu podniecenia poprzez wrażenie porażenia prądem. Wykorzystywane są tu zabawki i urządzenia, które wywołują łagodny wstrząs lub lekki impuls. Doznania różnią się od wibracji i mogą być naprawdę intensywne. 

Odtwarzanie scen

Wiele osób w społeczności BDSM skupia swoje perwersje na odgrywaniu scen i ról. Scena od góry zaplanowane to często historie i odgrywanie ról podczas zabawy. W trakcie gry zarówno Ty, jak i Twój partner musicie się wcielić w odgórnie uzgodnione role – może być to na przykład zabawa w ucznia i nauczyciela, albo pielęgniarkę i pacjenta. 

Konsensualne podglądactwo

Konsensualne podglądactwo, lub inaczej voyeuryzm polega na obserwowaniu innej osoby, podczas gdy ta angażuje się sama (bądź też z inną osobą) w inne akty seksualne. Nie należy tego mylić z podglądaniem ludzi bez ich zgody, co jest niewłaściwe i nielegalne. Zamiast tego w tym scenariuszu osoba, którą obserwujesz, powinna cieszyć się z faktu, że jest oglądana. Może to być oglądanie masturbacji partnera, wspólne chodzenie do klubu ze striptizem, oglądanie pokazów na żywo, bądź filmów. 

Sadyzm – dla lubiących ostry seks

Sadyzm jest zazwyczaj definiowany jako podniecenie na samą myśl o spowodowaniu bólu innej osobie. Ludzie w społecznościach BDSM lubią to określać jako intensywne odczucie, które dorównuje przypływu endorfin po dobrym biegu. Osoba, która odczuwa przyjemność z zadawania bólu najlepiej sprawdzi się w związku z masochistą – czyli inaczej z osobą, która lubi ból. 

Autonepiofilia – gra w przebieranki nabiera innego znaczenia

Inaczej nazywany parafilicznym infantylizmem, ten opisuje kogoś, kto czerpie przyjemność seksualną z przebierania się za dziecko lub zachowywania się jak dziecko. W tej zabawie często pojawia się osoba odgrywająca postać mamusi lub tatusia. Osoba odgrywająca dziecko lubi być karmiona, noszona lub zawijana w pieluchy. 

Laktofilia – gdy lubisz mleko…aż za bardzo

Ten fetysz nie jest dla każdego. Polega on na podnieceniu seksualnym z myśli o byciu karmionym piersią. Osoby te lubią być karmione, albo lubią oglądać kobietę karmiącą piersią. Dziwne, prawda?

Urofilia – czyli podniecanie się siusianiem

Niektórzy ludzie odczuwają podniecenie podczas gdy inna osoba na nich…siusia. Często występuje tu element BDSM: osoba, na którą oddaje się mocz jest w stu procentach uległa, a sikanie na inną osobę może wywołać pewnego rodzaju upokorzenie. 

Nekrofilia

Gdy myślimy o tym, czym mogą być fetysze kobiet czy mężczyzn, wolimy nie myśleć o tym rodzaju popędu seksualnego. Nekrofilia jest pobudzeniem seksualnym wywołanym przez kontakt seksualny ze zwłokami. Badania sugerują, że często ludzie zainteresowani tą aktywnością seksualną mają trudności z przystosowaniem seksualnym, bowiem trudno im jest spotkać partnerów w prawdziwym życiu, dlatego też są zainteresowani umarłymi. 

Znowu jednak może istnieć również skrajny aspekt BDSM związany z nekrofilią: czasami podniecenie wynika z faktu, że zwłoki nie mogą się bronić ani wyrazić zgody na aktywność seksualną. Nekrofiliacy mogą zatrudnić prostytutkę, aby leżał bezczynnie podczas stosunku, bezpiecznie naśladował martwe ciało lub odkrywał świat zamrożonych zabawek erotycznych zaprojektowanych w celu odgrywania seksu z umarłymi (bądź nieumarłymi, bo niektóre z produktów mają motywy zombie lub wampirów). 

Worarefilia – przechodzimy do świata fantasy

Worarefilia to fantazja polegająca na tym, że dana osoba podnieca się na myśl o zjedzeniu kogoś lub oglądaniu jak ktoś zostaje zjedzony. To zainteresowanie seksualne, na które wpływa kanibalizm, polega na tym, że zostaje się zjedzonym żywcem – zwykle w całości, przez znacznie większą osobę lub stworzenie.

Makrofilia – fascynacja olbrzymami

Makrofilia to pociąg seksualny do gigantów i olbrzymów, czyli tu przenosimy się do świata fantasy. Szczególnie pobudzające nisze to na przykład bycie przyciśniętym do piersi olbrzyma, bycie zmiażdżonym przez olbrzyma, bycie zdominowanym przez olbrzyma lub fizyczna krzywda wyrządzona przez olbrzyma. 

Emetofilia – coś, co trudno zrozumieć

Ok, ze zrozumieniem tego mam problem nawet ja… Emetofilia to pociąg seksualny do…wymiotów. Może to oznaczać pociąg do wymiotów własnych lub cudzych, podniecenie się poprzez obserwowanie lub nasłuchiwanie wymiotujących osób. Czyli do osiągnięcia satysfakcji seksualnej ktoś się po prostu musi…zrzygać. Fuj.

Zoofilia

Zoofilem jest osoba, która odczuwa podniecenie seksualne poprzez kontakt ze zwierzętami. Nie zawsze chodzi tu tylko o seks, bowiem często chodzi tu o odczuwanie wzajemnej miłości między ludźmi, a zwierzętami. Zoofilia jest bardziej powszechna wsród ludzi, którzy dorastają na farmach, jak też wsród osób, które mają trudności w interakcjach społecznych. 

Formikofilia – czy podniecają mnie pszczoły?

Jest to skrajna forma zoofilii, czyli odczuwanie podniecenia seksualnego poprzez kontakt z małymi owadami i stworzeniami czołgającymi się po naszym ciele, a szczególnie po narządach płciowych. Obiektem pobudzenia seksualnego formikofili mogą być mrówki, karaluchy albo pszczoły.