Czym jest “foot fetish”?

Fetysz stop (czyli foot fetish), upraszczając jest seksualną obsesją na punkcie stóp. Oznacza to, że dana osoba może zostać pobudzona przez dotknięcie, lizanie, pocieranie, całowanie, ssanie i masowanie stóp. Z wielu fetyszy seksualnych, które istnieją, fetysz stóp jest zdecydowanie najbardziej powszechnym. Dlaczego więc ludzie mają obsesję na punkcie lizania stóp? Nie ma oficjalnych badań, które odpowiadałyby na to pytanie, ale psychologowie mają swoje własne teorie. Zygmunt Freud uważał, że stopy są seksualizowane, ponieważ przypominają nam penisy. ALE! Jeżeli Twój facet kiedykolwiek rozepnie rozporek, a jego sprzęt będzie bardziej przypominał stopę, niż penisa, każ mu niezwłocznie udać się do lekarza. 

Są jednak inne teorie. Jedna z nich twierdzi, iż skupienie się na stopie jest rodzajem pokory – podświadomie uważamy, że nie jesteśmy godni dotykać niczego więcej, niż stóp ukochanego.  Dynamika mocy i upokorzenia może być bardzo podniecającym czynnikiem dla fetyszystów stóp.

Może również istnieć biologiczne wyjaśnienie, dlaczego tak duża liczba ludzi łączy stopy z przyjemnością seksualną. V.S. Ramachandran, dyrektor Centrum Brain and Cognition w UC San Diego, zasugerował w swojej książce Phantoms in the Brain, że fetysz stóp może wynikać z niektórych połączeń krzyżowych w mózgu, ponieważ wierzy on, iż obszary kontrolujące genitalia i stopy istnieją w bliskim sąsiedztwie kory somatosensorycznej. Mam nadzieję, że nie wydali za dużo pieniędzy na to badanie, ponieważ dosłownie nie ma znaczenia, dlaczego lubisz stopy. Jeżeli kręcą Cię ślicznie pomalowane paznokcie i gładkie stópki – droga wolna. Nie ma powodu, żeby ktokolwiek miałby się wstydzić swoich upodobań seksualnych. 

Jak to robić?

Chcesz wskoczyć do tego jakże ekscytującego pociągu pod tytułem „Fetysz stóp”? Po pierwsze – jak zwykle – upewnij się, że Twój partner też chce eksperymentować i nie ma nic przeciwko. Jeżeli jesteś nowicjuszem – zaczynaj powoli. Najłatwiejszym sposobem jest dodawanie fetyszu stóp do swojego repertuaru fantazji erotycznych – myśli, filmy, opowiadania erotyczne, dodawanie wzmianek o fetyszu stóp do rozmów erotycznych; po prostu powiedz swojemu partnerowi, jak seksowne są jego stopy. 

Jeśli chcesz przejść do rzeczywistego kontaktu fizycznego i doznań, spróbuj eksperymentować z tradycyjnie nieseksualnymi działaniami. Eksperci zalecają czynności takie jak np. Pomoc swojemu partnerowi przy pedicurze, masaż stóp i ich mycie lub inne czynności pielęgnacyjne, które dodadzą zmysłowości i pozwolą Ci na kontakt ze stopami swojego ukochanego. Urządzając małe spa dla swoich stóp w domu nie tylko się zabawisz ze swoim partnerem, ale też zaoszczędzić parędziesiąt złotych i wizytę w prawdziwym salonie!

I wreszcie, jeśli jesteś już w pełni napalony i gotowy do akcji – eksperymentuj z prawdziwie seksualnymi czynnościami. Możesz spróbować „krewetkowania”, czyli ssania czyichś palców lub ssania palców u nóg. A dla prawdziwych profesjonalistów – pomyśl o używaniu stóp i palców do stymulacji genitaliów. Uwierz mi, gdy już raz spróbujesz, nie będziesz mógł się oprzeć. 

Odmiany

Według dominatrix Mony Wales, fetysze stóp mają pewne spektrum, „Niektórzy lubią wyłącznie stopy, a inni uwielbiają wszystko, co z nimi związane”. Mogą to być również buty, skarpety i pończochy. W takim przypadku zapach jest również ważnym czynnikiem w fetyszu.

Uległość to kolejny obszar tego spektrum. Wales mówi, że choć fetysz stóp nie jest z natury uległy, często kojarzy się z uległością. „Wielbienie stóp przybiera czasami charakter dominującego / uległego związku, w którym ludzie podporządkowują się i wyobrażają je sobie jako coś silniejszego niż oni sami”. Jeśli uwielbiasz czcić swoje stopy, ale twój partner nie jest „facetem od stóp”, możesz również wykonać bardziej przystępną wersję, jaką jest zwykły pedicure. Zapłać za dodatkowy masaż i voilà – foot-job bez podtekstów!

Zabawny fakt: przeciwieństwem fetyszu stóp jest podofobia, czyli to, jak ktoś na widok stóp krzyczy „fuj, stopy!!”. 

Fetysz stóp w pop-kulturze

Mówi się, że kultowy reżyser Quentin Tarantino ma obsesję na punkcie stóp. Fetysz Tarantino jest tak powszechnie znany, że fan reżysera nakręcił nawet film pokazujący wszystkie sceny z jego filmów, które odnoszą się do fetyszy stóp.

Jest też świetna scena dla fetyszystów stóp i butów w serialu… zgadliście, „Seks w Wielkim Mieście”. Charlotte idzie do eleganckiego sklepu z butami, żeby przymierzyć obcasy i okazuje się, że facet od sprzedaży ma coś do stóp … a konkretnie do jej stóp. To, co zaczyna się jako niewinna wycieczka, szybko staje się perwersyjnym spacerem po krainie.