Demiromantyzm

Płeć, seksualność i preferencje można rozpisać na ogromnym spektrum, a na jednym z punktów tego spektrum znajdziemy mało mówiący nam termin “demiromantyzm”. Demoromantyk to osoba, która odczuwa romantyczne uczucia dopiero po zbudowaniu silnej więzi z inną osobą. Należy jednak zaznaczyć, iż osoba, która jest demikoramantyczna, odczuwa silne więzi z osobami, nie szuka ich jednak aktywnie. 

Główną różnicą dla demiromantyków jest to, iż ich uczucia nie przychodzą i odchodzą z kolejno poznanymi osobami, ale są oni w stanie zacząć czuć coś do poszczególnych osób tylko i wyłącznie po tym, jak dogłębnie poznają tę osobę. 

Różnicą między demiromantykiem, aromantykiem, osobą aseksualną i demiseksualną

Chociaż oba terminy znajdują się po tej samej stronie spektrum, nie są tym samym. Bycie aromantycznym oznacza, że w ogóle nie odczuwasz romantycznego pociągu do innych, co swoją drogą różni się od aseksualności, w skutek której nie odczuwasz pociągu seksualnego względem nikogo, podczas gdy osoby demiromantyczne odczuwają zarówno uczucia romantyczne, jak i pociąg seksualny. 

Identyfikowanie kogoś, jako osoby demiseksualnej oznacza, że dana osoba jest zdolna do pociągu seksualnego, ale wyłącznie w określonych okolicznościach. 

Jak to jest być demiseksualnym?

Uczucia romantyczne są rzeczą indywidualną, dokładnie tak samo, jak to co odczuwa osoba demiseksualna. Jest to ogromne sprektrum przeżyć. Dla demiromantyka na przykład, typowe rzeczy postrzegane przez społeczeństwo jako gesty romantyczne, jak na przykład wręczenie komuś kwiatów, może nie być romantyczne w ogóle. Czasami osoba demiromantyczna może mieć problem z określeniem tego, co jej zdaniem jest romantyczne i jak wyglądają jej pragnienia. 

Jak wspierać przyjaciół lub partnerów, którzy identyfikują się jako demiromantyczni?

Najważniejsze, co możesz zrobić, to uszanować ich tożsamość i uczucia. Nie chodzi tu o to, że osoba taka “po prostu siebie nie zna”. Nie naciskaj i nie oczekuj, że nagle się zmienią. Najważniejsze w związku jest akceptowanie tych osób takimi, jakimi są. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *