Biromantyzm – o co w tym chodzi?

Biromantyzm jest terminem, który określa stan usunięcia seksualności z biseksualności, a zamiast tego kładzie nacisk na aspekt romantyczny. Innymi słowy, osoba biromantyczna może odczuwać romantyczne uczucia zarówno względem osób tej samej płci, jak i przeciwnej. Jeśli można byłoby biromantyzm opisać równaniem matematycznym, to wyglądałoby oto mniej więcej tak:

Biseksualność – Sex = Biromantyzm

Różnica między osobą biromantyczną, biseksualną, aromantyczną, demiromantyczną i aseksualną

Chociaż „biromantyczny” i „demiromantyczny” są terminami odnoszącymi się do romantycznych preferencji ludzi, opisują one różne rzeczy. Osoba demiromantyczna to osoba, która „odczuwa romantyczne uczucia dopiero po zbudowaniu silnej więzi lub bycia z daną osobą w emocjonalnym związku. Jednak należy pamiętać, iż seksualność to spektrum, tak więc teoretycznie osoba biromantyczna może być również demiromantyczna.

Biseksualizm to termin odnoszący się do seksualności danej osoby, podczas gdy biromantyzm to termin odnoszący się do zdolności danej osoby do nawiązania romantycznego związku emocjonalnego. Osoba, którą pociągają seksualnie obie płcie, jak też odczuwałaby intensywną romantyczną więź zarówno z jedną, jak i drugą płcią, mogłaby być zarówno biseksualna, jak i biromantyczna. 

Jeśli chodzi o różnice między osobą biromantyczną, a aseksualną, to zależy to od osoby i konkretnego przypadku. Wielu biromantycznych ludzi faktycznie identyfikuje się jako osoby aseksualne, co oznacza, że mogą nawiązać romantyczne związki z przedstawicielami obu płci, ale nie odczuwają popędu seksualnego w stosunku do żadnej z nich. 

Jeżeli chodzi o różnice między osobą biromantyczną, a aromantyczną, to różnica jest dość oczywista – osoba aromantyczna nie może nawiązać związków jako takich, bo nie czuje pociągu ani romantycznego, ani tym bardziej seksualnego, to żadnej z płci.

Jak to jest być biromantycznym?

Osoba biromantyczna może odczuwać pociąg do osób niezależnie od ich płci. Na przykład, na siłowni może spotkać przystojnego faceta i się w nim zakochać, jak też może się zakochać w kobiecie poznanej na korytarzu w pracy. 

Jak wspierać przyjaciół lub partnerów, którzy identyfikują się jako biromantyczni?

Przede wszystkim – wysłuchaj ich. Uwierz ludziom, którzy mówią Ci o swojej tożsamości seksualnej, nie krytykuj ich. Dobrym wyjściem jest też edukacja w tym zakresie – może to być czytaniem artykułów i badań, jak też oglądaniem programów czy słuchanie podcastów, w których ludzie wypowiadają się na temat biromantyzmu. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *