Biromantyzm – o co w tym chodzi?

Jakie są orientacje i co oznaczają to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, szczególnie przy obecnej sytuacji w kraju. I choć mogłoby się wydawać, że orientacje seksualne tłumaczą nam pochodzenia pociągu seksualnego danej osoby do tej lub innej płci, to prawda jest znaczenie bardziej skomplikowana.

Biromantyzm jest terminem, który określa stan usunięcia seksualności z biseksualności, a zamiast tego kładzie nacisk na aspekt romantyczny. Innymi słowy, osoba biromantyczna może odczuwać romantyczne uczucia zarówno względem osób tej samej płci, jak i przeciwnej, jednak pociąg do osób określonej płci odczuwa on bez pożądania seksualnego.

Jeśli można byłoby biromantyzm opisać równaniem matematycznym, to wyglądałoby oto mniej więcej tak:

Biseksualność – Sex = Biromantyzm

Różnica między osobą biromantyczną, biseksualną, aromantyczną, demiromantyczną i aseksualną

Chociaż „biromantyczny” i „demiromantyczny” są terminami odnoszącymi się do romantycznych preferencji ludzi, opisują one różne rzeczy. Osoba demiromantyczna to osoba, która „odczuwa romantyczne uczucia dopiero po zbudowaniu silnej więzi lub bycia z daną osobą w emocjonalnym związku. Jednak należy pamiętać, iż seksualność to spektrum, tak więc teoretycznie osoba biromantyczna może być również demiromantyczna.

Biseksualizm to termin odnoszący się do seksualności danej osoby i określa osoby, które odczuwają pociąg seksualny zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, podczas gdy biromantyzm to termin odnoszący się do zdolności danej osoby do nawiązania romantycznego związku emocjonalnego. Osoba, którą pociągają seksualnie obie płcie, jak też odczuwałaby intensywną romantyczną więź zarówno z jedną, jak i drugą płcią, mogłaby być zarówno biseksualna, jak i biromantyczna. 

Jeśli chodzi o różnice między osobą biromantyczną, a aseksualną, to zależy to od osoby i konkretnego przypadku. Wielu biromantycznych ludzi faktycznie identyfikuje się jako osoby aseksualne, co oznacza, że mogą nawiązać romantyczne związki z przedstawicielami obu płci, ale nie odczuwają popędu seksualnego w stosunku do żadnej z nich. 

Jeżeli chodzi o różnice między osobą biromantyczną, a aromantyczną, to różnica jest dość oczywista – osoba aromantyczna nie może nawiązać związków jako takich, bo nie czuje pociągu ani romantycznego, ani tym bardziej seksualnego, to żadnej z płci.

Jak to jest być biromantycznym?

Osoba biromantyczna może odczuwać pociąg do osób niezależnie od ich płci. Na przykład, na siłowni może spotkać przystojnego faceta i się w nim zakochać, jak też może się zakochać w kobiecie poznanej na korytarzu w pracy. Tak więc osoba biromantyczna może budować trwały emocjonalny związek zarówno z kobietą, jak i mężczyzną.

Jak wspierać przyjaciół lub partnerów, którzy identyfikują się jako biromantyczni?

Przede wszystkim – wysłuchaj ich. Uwierz ludziom, którzy mówią Ci o swojej tożsamości seksualnej, nie krytykuj ich. Na świecie jest tyle różnych orientacji seksualnych, że krytykowanie wyboru jednej czy drugiej osoby jest po prostu nie na miejscu.

Kształtowanie się orientacji seksualnej nie jest do końca zbadane, dlatego też należy być naprawdę delikatnym wobec osoby, która opowiada nam o swoich preferencjach. Niezależnie od tego, czy czuje ona seksualny pociąg do osób ten samej płci, czy też płci przeciwnej, czy też takiego pociągu nie czuje w ogóle.

Dobrym wyjściem jest też edukacja w tym zakresie – może to być czytaniem artykułów i badań, jak też oglądaniem programów czy słuchanie podcastów, w których ludzie wypowiadają się na temat biromantyzmu. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie nam zrozumieć bliską nam osobę, ale też pogłębimy swoją wiedzę w tym zakresie.