Pieniądze w związku – jak rozmawiać o tym z partnerem

Niezależnie od tego, czy Ty i Twój partner macie podobne dochody, czy nie, rozmowy o pieniądzach za zwyczaj nie należą do tych najprostszych. Pieniądze mogą być naprawdę delikatnym tematem, a czyjeś uczucia mogą zostać zranione. Nawet najlepsze pary mogą zacząć kłócić się o konta oszczędnościowe lub bezmyślne wydatki.

Choć prawdopodobnie nie chcesz i nigdy nie sprawi Ci przyjemności rozmowa o finansach ze swoim partnerem, to istnieją sposoby, aby ten temat był o wiele mniej bolesny. 

Kiedy byłaś mała i marzyłaś o swoim księciu z bajki, prawdopodobnie nie myślałaś o płaceniu rachunków i kredycie na mieszkanie. Zarabianie i wydawanie pieniędzy jest nieodłączną częścią bycia człowiekiem. Ale nie zawsze jest to najbardziej romantyczny temat do rozmowy. W rzeczywistości szczere mówienie o finansach może być kompletnie nieromantycznym, nieprzyjemnym i niepożądanym krokiem w Twoim związku

Wspólne konto, budżet domowy, temat rozdzielności majątkowej – czy musimy o tym rozmawiać?

Pieniądze w związku i to, jak planowany jest budżet domowy to nie jest łatwy temat. Rozmowy o pieniądzach w związku nie znajdują się przecież w czołówce tematów do omówienia na pierwszej randce, co nie? Nie zmienia to jednak faktu, że są to cholernie ważne rozmowy, których brak może przyczynić się to poważnych problemów w związku.

Pieniądze z związku mogą nie znaczyć tego samego dla Ciebie i Twoje partnera

Bezpieczeństwo finansowe (lub jego brak) w dzieciństwie może mieć ogromny wpływ na to, jak radzisz sobie z kwestią pieniędzy jako osoba dorosła. Jeśli pochodzisz z zamożnej rodziny, która nigdy nie martwiła się o płacenie rachunków lub podawanie jedzenia na stół, prawdopodobnie rozpatrujesz finanse zupełnie inaczej niż partner, który dorastał w domu klasy robotniczej.

Chociaż z pewnością Twoje dzieciństwo Cię nie definiuje, to szczera rozmowa z partnerem na temat sposobu, w jaki zostałaś wychowana, może mu pomóc lepiej zrozumieć, Twoje podejście do pieniędzy. Oczywiście działa to w obie strony. Gdy dowiesz się, jak to wyglądało u niego w domu, zrozumiesz jego zachowanie. 

Własny kapitał absolutnie nie musi być równy

Na każdym etapie związku należy pamiętać, że wasze kapitały nie muszą być równe. Ty i Twój partner nie musicie zarabiać tej samej kwoty ani płacić za rachunki dokładnie 50/50. Oboje macie swój wkład w związek. Być może Twój partner gotuje dla Ciebie lub zajmuje się pracami domowymi.

Może Twoja partnerka zajmuje się zwierzętami lub dziećmi, żebyś Ty mógł iść do pracy. Może mają swój wkład w wasz związek w inny sposób – wspierają Cię emocjonalnie, pośredniczą między Tobą a Twoją rodziną, przeprowadzili się do miasta, z którego Ty pochodzisz, aby być bliżej Ciebie.

Zdrowy związek oznacza, że zarówno Ty, jak i Twój partner dajecie, ale nie zawsze musicie dawać dokładnie tyle samo, w dokładnie takich samych proporcjach. Istnieje nieskończenie wiele możliwości, aby mieć swój wkład w związek, z których większość ma niewiele wspólnego z pieniędzmi.

Żeby rozmawiać o pieniądzach dowiedz się, co najbardziej irytuje Twojego partnera

Kiedy jesteś z kimś wystarczająco długo, dowiadujesz się, które rzeczy go najbardziej denerwują. Jeśli wiesz, że Twój partner wścieka się, gdy tylko pojawi się temat płacenia rachunków lub oszczędzania na dom, staraj się być bardzo delikatna, gdy zaczynacie o tym mówić. Nie musisz unikać trudnych rozmów. W rzeczywistości częste rozmawianie o trudnych sprawach uczyni was silniejszymi jako para. Jednak świadomość tego, w którym momencie okazać odrobinę dodatkowej życzliwości lub cierpliwości, pomoże wam zachować spokój. 

Rozmowy o pieniądzach powinny odbywać się często, ale nie powinny być długie

Zamiast jednej wielkiej, poważnej i długo wyczekiwanej „rozmowy o pieniądzach”, podczas której siadacie po przeciwnych stronach stołu i poruszacie każdy najmniejszy problem za jednym razem (mam drgawki na samą myśl o tym), starajcie się rozmawiać o pieniądzach często, ale krótko. Chociaż na początku może się to wydawać przerażające, im częściej będziecie o tym mówić, tym łatwiejsze i bardziej normalne będzie poruszenie tematu płacenia rachunków czy stanu wspólnego konta bankowego.

Jeśli nie będziecie rozmawiać o pieniądzach miesiącami, to bardzo prawdopodobne, że wasze małe pretensje i urazy dotyczące zachowań drugiej osoby urosną do kolosalnych rozmiarów. A kiedy w końcu zaczniecie tę rozmowę, spędzicie tyle czasu na poruszaniu rzeczy z przeszłości, że nigdy nie dojdziecie do porozumienia.

Umówcie się, na przykład, na rozmowy o budżecie domowym przynajmniej raz w miesiącu. Przeprowadzenie takiej rozmowy może na początku nie przychodzić naturalnie. Pamiętaj jednak, że prędzej czy później będą one miały pozytywny wpływ.

Temat pieniędzy może być drażliwy, dlatego podczas rozmowy róbcie sobie przerwy

Pamiętasz, jak Lily i Marshall robili sobie przerwy w trakcie swoich kłótni w serialu „Jak poznałem waszą matkę”? Trudna rozmowa o pieniądzach może być dobrym momentem, żeby zrobić sobie chwilę przerwy.

Pamiętaj, temat finansów naprawdę może być drażliwy. Może sprawić, że rozmówca poczuje się niedowartościowany, gorszy, mniej ważny i niepewny co do swoich życiowych wyborów. Pamiętaj, że nie musicie rozwiązywać wszystkich palących kwestii w jeden wieczór. Jeśli sprawy pójdą za daleko, ktoś się zacznie denerwować, przerwijcie na chwilę tę dyskusję. Odetchnijcie świeżym powietrzem. 

Rozmowy o pieniądzach w związku nie są najważniejsze

Przypomnij swojemu partnerowi, dlaczego go kochasz i jak bardzo jesteś z nim szczęśliwa. Musicie być świadomi, że z czasem uda wam się znaleźć rozwiązanie, które będzie pasować wam obojgu. Nie istnieje problem, którego nie da się rozwiązać, jeśli dwie strony konfliktu chcą się dogadać – rozmowy o pieniądzach w związku nie są tu wyjątkiem.