Jedzenie i seks – wszystko co musisz o tym wiedzieć

Sporo artykułów na temat jedzenia i seksu ma charakter anegdotyczny. Jednak nie jest żartem to, że prawidłowa dieta i zdrowe odżywianie się może pomóc w zwiększeniu Twojego libido, jak też może zapewnić prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu.

Zła dieta może nie tylko prowadzić do pojawienia się wielu problemów zdrowotnych, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje życie seksualne. Przykład? Zaburzenia erekcji są często związane z otyłością i cukrzycą, które mogą (ale nie muszą) być następstwem nieprawidłowego odżywiania się. 

Jedzenie jest ważną częścią codziennego życia i ogólnego stanu zdrowia, dlatego też chyba nikogo nie dziwi to, że dieta może wpłynąć na Twoje życie seksualne. Zmiana nawyków żywieniowych i zachowań może nie wystarczyć jeśli chcesz rozwiązać problemy seksualne, jednak może być to dobrym początkiem. 

Dieta i suplementy

Zbilansowana dieta i przyjmowanie pewnych suplementów może poprawić ogólny stan zdrowia, a co za tym idzie – też życie seksualne. Ważne jest unikanie picia dużej ilości alkoholu i oczywiście – picie dużej ilości wody (hej, podziękujesz mi za to później). 

Zdrowa dieta

“Napełnianie” organizmu odpowiednimi rodzajami żywności może poprawić zarówno Twój nastrój, jak też poziom energii, co będzie miało pozytywny wpływ na Twoje życie seksualne. Aby czuć się dobrze, stosuj dietę bogatą w składniki odżywcze, które zawierają dużą ilość zdrowych tłuszczy (tłuste ryby, awokado) i małą ilość sodu i cukrów.

Jedz owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowate, orzechy i chude białka i owoce morza. Aby uniknąć zbędnego przyrostu wagi, staraj się nie jeść “dużo za dużo” – Twoje naczynia krwionośne Ci za to podziękują!

Cynk

Związek między cynkiem a zdrowiem seksualnym nie jest do końca znany, jednak eksperci twierdzą, iż cynk znacznie wpływa na produkcję testosteronu w organizmie. Jest także niezbędny przy produkcji nasienia u mężczyzn. Odpowiedni jego poziom w organizmie może wpływać na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet. 

Cynk jest dostępny w postaci suplementów. Można go również znaleźć w niektórych produktach spożywczych. Dla przykładu najbogatszym źródłem cynku w naturze są ostrygi. Nic dziwnego więc, że są one uważane za afrodyzjak. 

Alkohol

Tak, alkohol może sprawić, że osoba będzie bardziej odważna i pewna siebie, co może prowadzić do udanej randki i seksu. Ten sam alkohol może jednak prowadzić do ostrego i przewlekłego zaburzenia erekcji.

Kiedy łączysz seks z alkoholem, eksperci zalecają zwrócić większą uwagę na niezbędne środki ostrożności, chociażby zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niekontrolowane spożycie alkoholu może tez wpłynąć na Twoje zachowania i relacje z innymi ludźmi. Tak więc alkohol nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli próbujesz poprawić swoje życie seksualne. 

Zwyczaje i konflikty związane z żywnością

Zdarza się, że jedzenie jest źródłem konfliktów w związkach. Z drugiej strony, bardzo prawdopodobne jest to, że zbliżysz się ze swoim partnerem poprzez wspólne spożywanie posiłków.  

Wspólne jedzenie

Pewnie nie raz zdarzało Wam się słyszeć, iż to właśnie mózg jest najważniejszym narządem płciowym. Seks zaczyna się od przywiązania, intymności i pożądania. Posiłek więc jest świetnym sposobem na wspólny relaks i budowanie intymności w związku, czyż nie? 

Konflikty żywnościowe

Czasami zróżnicowane preferencje i nawyki żywieniowe mogą być źródłem stresu w związku. Aby pomóc w budowaniu intymności i zaufania w związku porozmawiaj ze swoim partnerem o swoich problemach związanych z jedzeniem. Przykładami takich problemów mogą być:

  • Różnice kulturowe
  • Religijne ograniczenia dietetyczne
  • Napięcie między wszystkożercą, a wegetarianinem
  • Napięcie między wszystkożercą, a osobą, która jest wybredna jeśli chodzi o jedzenie
  • Tematy poważniejsze, jak na przykład wszelkiego rodzaju zaburzenia odżywiania i choroby, jak też niewłaściwe postrzeganie własnego ciała

Wsparcie

Dla wielu osób waga ciała jest związana z poczuciem własnej wartości i wizerunkiem ciała. Jeśli Twój partner próbuje pozbyć się zbędnych kilogramów – pomóż mu w tym. Pomyślcie o wspólnym wdrożeniu wysiłku fizycznego do Waszego życia.

Jeśli wiesz, że Twój partner się przejada za każdym razem, gdy się stresuje – zaoferuj mu wsparcie, gdy wiesz, że czeka go ważne spotkanie, albo miał zły dzień. Krytykowanie wyborów żywieniowych partnera nie sprzyja dobremu związkowi, uwierz mi.