Dopasowanie partnerskie – jakich cech szukamy w partnerze?

Jeśli chodzi o to, czego mężczyźni i kobiety poszukują w romantycznym partnerze są to, stereotypowo podchodząc do sprawy, drastycznie różniące się rzeczy. Jednak, badania sugerują, że są to cechy mające ze sobą wiele wspólnego.

Rozpatrzmy tę ankietę internetową, która zawierała odpowiedzi 102961 mężczyzn i 82 819 kobiet. Uczestnicy pochodzili z 53 różnych krajów, ale większość pochodziła z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy badania odpowiadali po kolei czym dla nich jest atrakcyjność seksualna partnerów.

W ramach tego badania uczestnicy otrzymali listę 23 różnych cech i zostali poproszeni o wybranie trzech najważniejszych ich zdaniem cech, których doszukują się w partnerach. Następnie badacze uporządkowali cechy w zależności od tego, ilu uczestników umieściło każdą cechę w pierwszej trójce.

Mężczyźni
Kobiety
Cechy % Cechy %
Inteligencja 49 Poczucie humoru 53
Wygląd 43 Inteligencja 44
Poczucie humoru 42 Szczerość 39
Szczerość 29 Dobroć 36
Atrakcyjność twarzy 26 Wartości 21
Dobroć 28 Komunikatywność 19
Wartości 18 Rzetelność 19
Komunikatywność 14 Wygląd 17
Rzetelność 13 Ładna twarz 12
Wiek 6 Ambicje 8

Jak widać, 9 z 10 najważniejszych cech było takich samych dla mężczyzn i kobiet. Jedynym wyjątkiem był fakt, że wiek partnerki znalazł się na liście mężczyzn, podczas gdy ambicja znalazła się na liście kobiet. Co więcej, 3 z 4 najważniejszych cech było takich samych w całej płci: zarówno mężczyźni jak i kobiety stwierdzili, że chcą partnera inteligentnego, zabawnego i uczciwego.

Lista ta sugeruje, że mężczyźni cenią atrakcyjność fizyczną (w tym ogólny wygląd i atrakcyjność twarzy) nieco bardziej niż kobiety i była to zdecydowanie największa różnica płci, która pojawiła się w badaniu. Żeby było jasne, nie oznacza to, że wygląd nie miał znaczenia dla kobiet, który wciąż znajdował się wysoko na liście kobiet; chodzi o to, że kilka cech psychologicznych okazało się ważniejsze dla kobiet niż wygląd fizyczny.

Na uwagę zasługuje również fakt, że ani pieniądze, ani status społeczny nie pojawiły się wśród 10 najważniejszych cech kobiet, pomimo wszystkiego, co słyszeliśmy o tym, że kobiety szukają sobie tylko facetów z kasą albo dobrą pozycją w firmie. W rzeczywistości, te cechy były na dole odpowiednio na pozycjach 20 i 21. Pieniądze i status społecznego były prawie równie niskie na liście mężczyzn (numery 21 i 22).

Ogólnie rzecz biorąc, orientacja seksualna nie miała większego wpływu na to, co ludzie cenili u partnera; Jednak było kilka wyjątków. Na przykład heteroseksualni mężczyźni i kobiety stwierdzili, że bardziej cenią sobie religię i zdolności rodzicielskie swoich partnerów niż homoseksualni mężczyźni i kobiety. Co więcej, homoseksualni mężczyźni częściej niż mężczyźni heteroseksualni twierdzili, że są bardziej wartościowym partnerem, a lesbijki bardziej ceniły sobie inteligencję potencjalnego partnera, niż to podkreślały kobiety heteroseksualne.

Jednym z zastrzeżeń do tego wszystkiego jest to, że odpowiedzi ankietowanych niekoniecznie odzwierciedlają to, jakich partnerów wybieramy w prawdziwym życiu. Czasem wybieramy osoby, które w ogóle nie odpowiadają naszym deklarowanym preferencjom, a to dlatego, że atrakcyjność jest bardzo dynamiczną rzeczą. Nasz stan emocjonalny i poziom pobudzenia podczas interakcji może potencjalnie zmienić to, kim jesteśmy zainteresowani. Innymi słowy, to, co określamy jako cechy, które nas pociągają najbardziej, a co faktycznie wybieramy, może kardynalnie się między sobą różnić.

To powiedziawszy, niezależnie od płci i orientacji seksualnej, badania te mówią nam, że kobiety i mężczyźni dużo więcej wspólnego, jeśli chodzi o romantyczną atrakcję, niż mogłoby się wydawać. Niezaprzeczalnie istnieją pewne różnice we względnej wartości, jaką różne grupy przypisują danej cesze (np. Wygląd fizyczny), ale wydaje się, że więcej nas łączy, niż dzieli mówiąc o cechach, które przyciągają nas do potencjalnego partnera.