Jak się zachować, gdy Twój partner ma problemy ze wzwodem

Ostatnio rozmawiałam z koleżankami o niezręcznym seksie – i o tym, co robić, gdy takie rzeczy nas spotkają. Chcę jednak teraz skupić się w szczególności na jednym punkcie, a mianowicie: jak zareagować, gdy Twój partner boryka się z zaburzeniami erekcji.

Zaburzenia erekcji (lub inaczej zaburzenia wzwodu) objawiają się na jeden z dwóch sposobów: albo właściciel penisa ma trudności z samym uzyskaniem twardości albo trudno jest mu pozostać twardym po pojawieniu się erekcji. I jest to niezwykle powszechne: niektóre szacunki mówią, że co najmniej połowa mężczyzn doświadczy takich dysfunkcji seksualnych w swoim życiu. Niemniej jednak, jest to oczywiście stresujące dla właściciela penisa doświadczającego tego typu zaburzeń i może być dezorientujące dla Ciebie, osoby, która mu towarzyszy.

Biorąc pod uwagę punkt widzenia drugiej osoby, porozmawiajmy o tym, co faktycznie się dzieje i jak zachować się w sposób, który jest nie tylko współczujący – ale podtrzymuje seksowną atmosferę. Oto 5 rzeczy, o których warto pamiętać.

Kobieta w bieliźnie na tarasie

Problemy z erekcją – nie odnoś się do tego osobiście

Innymi słowami – nie chodzi o Ciebie. Przyczyn zaburzeń erekcji jest wiele. W naszej kulturze, gdzie wygląd fizyczny może wydawać się bardzo ważny, łatwo jest pomyśleć, że tak się dzieje, ponieważ Twój partner nie jest Tobą zainteresowany. Ale to nie jest prawda: przyczyny zaburzeń erekcji są w dużej mierze fizjologiczne, a jeśli, na przykład, żyły w jego penisie nie funkcjonują na tyle poprawnie, aby utrzymać odpowiedni przepływ krwi, nie ma to nic wspólnego z Twoją atrakcyjnością. Żyły nie dbają o to, jak bardzo jesteś seksowna i jak świetna jesteś w łóżku, więc jeśli obwiniasz się, myśląc, że to Ty jesteś przyczyną, zaufaj mi, kiedy mówię: nie jesteś.

Może istnieć element psychologiczny

W tym zakresie zaburzenia erekcji mogą również wystąpić, gdy właściciel penisa jest zdenerwowany lub zestresowany. Według psychologów chodzi o reakcję ciała nazywaną „reakcją walki lub ucieczki”, która powoduje odpływ krwi z penisa, gdy dzwoni alarm w naszym umyśle. Ale dlaczego te dzwony biją na alarm? „O boże, o boże uprawiamy seks! Denerwuję się! Mam nadzieję, że tego nie spieprzę!” – jakaś wersja takich myśli może przechodzić przez głowę Twojego partnera, wywołując u niego delikatną panikę. Co sprowadza mnie do tego, że…

Podniecenie seksualne i reakcja narządów płciowych to nie to samo

Jak wiemy ze współczesnych badań dotyczących seksu, pobudzenie i erekcja/wilgotność pochwy nie zawsze są ze sobą skorelowane. Możesz być super podniecona/podniecony, ale Twoje genitalia nie zareagują tak, jak można się spodziewać i możesz nagle stać się mokra lub może Ci stanąć, bez cienia podniecenia seksualnego. (Znam właścicieli penisów, którzy dostają erekcji, gdy samolot startuje z pasa startowego!)

Podobnie jak wszystkie inne organy, nasze części ciała są złożone. Weźmy przykładowo żołądek: czasami czujesz głód nawet po obfitym posiłku, a czasami nie masz apetytu, nawet jeśli nie jadłaś nic przez cały dzień. Ale rozszerzając tę metaforę jedzenia i głodu, przejdźmy do tych zabawnych rzeczy…

Czarno-białe zdjęcie kobiety z długimi włosami w bieliźnie

Otwórz się na możliwości seksualne

Penetracja to tylko jeden akt w menu seksualnym. Jeśli więc Twój partner traci erekcję podczas seksu, spróbuj szybko przestawić się na coś innego: uwielbiasz oral? Może partner w ten sposób się Tobą zajmie? Co powiesz na ręczne robótki? Masaż erotyczny? Chodzi o to, że zamiast zamartwiać się, czy coś jest nie tak, jednym z najlepszych sposobów wspierania partnera jest znormalizowanie tego bardzo powszechnego zachowania ciała i zasugerowanie innych aktywności. „Chciałabym, żebyś mnie związał, a potem zszedł na dół” – najprostszy przykład.

Kiedy zaczynamy poszerzać nasze wyobrażenia o „seksie” i uznajemy, że to słowo zawiera w sobie masę różnych zachowań, rezygnujemy z idei, że seks powinien podążać za konkretnym zestawem kroków. Tak nie jest. Tak naprawdę seks jest tym, czym chcecie, żeby był. Jeśli potrzebujecie trochę inspiracji, aby uruchomić swoją erotyczną wyobraźnię, skorzystajcie z pomocy różnego rodzaju poradników.

Poza tym, czasami wystarczy przerwa, żeby zmniejszyć presję! Jeśli zaczniecie próbować innych aktywności związanych z seksem, a erekcja powróci, możecie urozmaicić wasze życie łóżkowe zabawkami erotycznymi, aby zawsze mieć coś w zanadrzu – na wszelki wypadek. Poszukajcie zabawek przeznaczonych dla par, wtedy przyjemność będzie podwójna.

Porozmawiajcie o seksie i o tym, po co właściwie jest

Chyba nie sądziłaś, że przeczytasz cały artykuł o zaburzeniach erekcji bez porady dotyczącej komunikacji, prawda? Teraz, gdy już wiesz, jak zareagować w danej chwili, omówmy kwestię przeprowadzenia rozmowy, która może zdecydowanie pomóc właścicielowi penisa, który Ci towarzyszy.

Czasami nieświadomie utożsamiamy twardego penisa z męskością, a penetrację z pożądaniem. Są to jednak tylko przypuszczenia, wiele z nich jest zbudowanych kulturowo – nie są to twarde fakty. Spróbuj więc porozmawiać ze swoim partnerem w chwili niezwiązanej z aktywnością seksualną. Opowiedzcie, czym jest dla was seks i o co wam dokładnie chodzi. O dzielenie się przyjemnością? O angażowanie się w delikatną grę przejęcia władzy? O wyrażanie siebie? O poczucie bycia bezbronnym w bezpieczny sposób?

Być może warto jest się udać do lekarza

Chęć odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego i niemożność utrzymania erekcji prącia wystarczającej do zadowolenia Was obu może być rozwiązana przez wizytę u odpowiedniego lekarza. Istnieje wiele sposobów leczenia zaburzeń erekcji, od terapii u specjalisty, aż po zażywanie odpowiednich preparatów (zaburzenia hormonalne również mogą przyczynić się do problemu z możliwością osiągnięcia erekcji). Należy jednak pamiętać o tym, że przy leczeniu zaburzeń erekcji należy być bardzo delikatnym i wyrozumiałym względem partnera.

Tak, wiem – te rozmowy mogą wydawać się onieśmielające! Ale kiedy pozwalamy sobie na poruszanie tych tematów, nie tylko stają się one z czasem łatwiejsze, ale otwierają również drzwi do głębszej intymności. I często to zaufanie jest dokładnie tym, czego potrzebujecie, abyście mogli odżyć i poczuć się bardziej erotyczni.