Na czym polega gra wstępna?

czym jest gra wstępna

Gra wstępna, nazywana też przez większość kobiet „kwintesencją seksu”, jest powszechnie znana jako wszystko, co robisz przed stosunkiem. Niezależnie od tego, czy chodzi o kontakt wzrokowy z podtekstem, pieszczoty, słodkie całuski w szyję, seks oralny, palcówkę, klapsy, a nawet pisanie krótkiej wiadomości tekstowej opisującej to, co masz zamiar zrobić ze swoim partnerem po powrocie do domu. Gra wstępna co cała zmysłowa gra przed „wielkim wydarzeniem” – cokolwiek to dla Ciebie znaczy. 

Gra wstępna jest szczególnie ważna dla kobiet – pieszczenie kobiety przed seksem jest bowiem gwarancja tego, że seks będzie przyjemniejszy zarówno dla niej, jak i dla jej partnerów. 

Kobiety potrzebują jej, ażeby czuć podniecone i być napalone, tylko w ten sposób kobiety są w stanie w stu procentach cieszyć się seksem waginalnym (hej, odpowiednie nawilżenie pochwy jest cholernie ważne, a gra wstępna właśnie do tego służy!). 

Skok prosto do penetracji może skutkować kombinacją nudy, niewygody, a nawet mechanicznych otarć w pochwie. Nawet szybki numerek powinien być poprzedzony jakimś wstępem, aby był przyjemy dla obu stron.

Definicja „gry wstępnej” zakłada, iż stosunek płciowy, a szczególnie penetracja, jest definicją seksu. Nazywanie tego grą wstępną w tym sensie jest heteronormatywne. Nazywam je „czynnościami pobudzenia”. 

Na przykład niektóre pary LGBTQ nie angażują się w penetrację i uważają inne rzeczy, takie jak seks oralny, za główne wydarzenie. Dlatego nazywanie seksu oralnego „grą wstępną” może być niejednoznacznym sposobem patrzenia na seks. GRA WSTEPNA TO NIE TYLKO I WYŁĄCZNIE ORAL!

Ale patrząc na grę wstępną jako przystawkę, a nie na główny posiłek, może się wydawać, że jest ona mniej ważna niż orgazm mężczyzny poprzez stosunek pochwowy lub analny.

Pomyśl o grze wstępnej jako o czynnościach, które najprawdopodobniej doprowadzą do pobudzenia. Seks nie musi być liniowym doświadczeniem rozpoczynającym się od pocałunku i kończącym się stosunkiem. 

Personalizuj swoją grę wstępną

Tak długo, jak długo obie strony godzą się na daną czynność, nie ma dobrego ani złego sposobu na grę wstępną. Jeżeli na przykład seks oralny jest głównym aktem Waszego spektaklu, dotyk i pocieranie się zapewni podniecenie, które jest później wręcz niezbędne. Uważa się, iż każka czynność, która pobudza, może być uważana za grę wstępną. 

Klasyczne formy gry wstępnej to:

 • Całowanie i lizanie okolic uszu
 • Pocałunki i podgrywanie szyi partnera
 • Lizanie i ssanie sutków – wrażliwe na dotyk piersi i sutki są świetną strefą erogenną
 • Francuskie pocałunki
 • Pieszczenie piersi
 • Stymulacja penisa
 • Stymulacja łechtaczki
 • Lizanie i całowanie odbytu
 • Lekkie pieszczenie całego ciała partnera
 • Palcówka pochwy
 • Palcówka odbytu
 • Klepanie czyjegoś tyłka
 • Pomyśl o wspólnej kąpieli!
 • Zabawa jądrami
 • Chwalenie jego gry na gitarze
 • Chwalenie jej poezji
 • Dotykanie opuszkami palców ciała
 • Wspólna kąpiel z bąbelkami
 • Pocałuj płatki uszu partnera!
 • Masaż za pomocą lubrykantów, olejków, czy specjalnych kremów

Ponadto możesz skupić się na określonych częściach ciała, takich jak kość łonowa lub kark partnera. Ogólnie rzecz biorąc, cała zabawa polega na tym, żeby nie wywierać na sobie presji orgazmowej – nie skupiaj się na tym, żeby doprowadzić kobietę do orgazmu, pomyśl lepiej o tym, jak zapewnić jej niezapomniany seks!

Nie każdy stosunek musi się zakończyć spektakularnym orgazmem. Tak długo, jak obie strony czują się dobrze podczas seksu – jesteś na dobrej drodze. 

Na czym polega gra wstępna? Odpowiada ekspert

Każdy z nas wie czym mniej więcej jest gra wstępna – takie tam “macanko” przed seksem. Jest to jednak ogól zachowań intymnych, mający na celu zwiększenie podniecenia seksualnego, a podniecenia nigdy za wiele, co nie?

Gra wstępna – co robić, żeby podniecić swojego partnera do granic możliwości?

Pieszczoty ciała i całowanie partnera

Dla niektórych całowanie może wydawać się po prostu rutynowym elementem seksu, ale należy pamiętać, iż głębokie, zmysłowe pocałunki mogą być fantastycznym elementem gry wstępnej. 

Może to być punkt przejścia między tym, co robiliście przed rozebraniem się, ponieważ mniejsze pocałunki powoli ustępują miejsca bardziej namiętnym, a oboje zaczynacie naciskać na siebie lub głaskać swoje ciała. Dobra sesja całowania przed seksem nie jest konieczna za każdym razem, ale jest to potężna broń w Twoim arsenale gry wstępnej. 

Zbliż usta jak najbliżej skóry kochanka, ale nie dotykaj ich. Oblizuj usta i wykonaj delikatne, ciepłe pocałunki na jego obojczyku, szyi, ramionach, kręgosłupie, biodrach i udach, aby obudzić zakończenia nerwowe i zbudować oczekiwanie – wszystko bez fizycznego kontaktu.

Pieszczoty całego ciała w grze wstępnej

Oczywiście, podczas gdy całowanie jest fantastyczne, rozszerzenie uwagi poza jedną malutką część twarzy jest również świetnym pomysłem na grę wstępną. Innym sposobem na “wczucie się w nastrój” jest wykorzystanie w pełni innych partii ciała naszych partnerów!

Dotykaj swojego partnera po całym ciele, nie tylko po piersiach, genitaliach czy innych “typowych” miejscach. Pogłaskaj ręce, brzuch, nogi. Oboje odkryjecie strefy erogenne, o których wcześniej nie wiedzieliście. 

Pieszcząc całe ciało, wzmacniasz doznania na resztę sesji seksualnej i budujesz przyjemność, która może “gromadzić się” w okolicy narządów płciowych. 

Pieszczenie dłońmi

Choć przyjemnie jest dotykać różnych części ciała partnera, prawdopodobnie wrócisz do tych miejsc wypełnionych zakończeniami nerwowymi, które mogą wywoływać najsilniejsze reakcje: piersi i sutki, penis i jądra, srom, łechtaczka i pochwa lub odbyt. 

Robienie tego, aby podnieść poziom przyjemności partnera coraz wyżej i wyżej – to fantastyczna forma foreplay. W rzeczywistości możesz doprowadzić partnera do orgazmu, stymulując jego różne strefy erogenne rękami, nawet bez penetracji.

Sprośna gadka też jest typem gry wstępnej

Dużo dobrych ruchów w grze wstępnej jest fizycznych. Chociaż ma to całkowity sens – dotyk jest tak ważną częścią seksu – ignorowanie psychologicznego składnika podniecenia oznacza, że pomijasz kilka absolutnie fantastycznych możliwości, aby nakręcić swojego partnera.

Tak, mówię tu o brudnej gadce. Świntuszenie jest umiejętnością, którą wszyscy dobrzy kochankowie posiadają, ponieważ pozwala na ożywienie ich najgorętszych fantazji słowami. 

Możesz też wykorzystać niegrzeczne rozmowy do zbadania erotycznej dynamiki odgrywania ról, aby powrócić do wspaniałego seksu, który mieliście razem w przeszłości lub opisać seks, który chcecie mieć w przyszłości. Możesz też przenieść brudną gadkę do cyfrowego świata komunikacji. 

Powiedz mu, o czym myślałeś. Powiedz, czego chcesz. Kiedy już się spotkacie, oboje będziecie mocno podnieceni – jesteśmy tego pewni. 

Odpowiedni nastrój

Kolejnym ważnym elementem gry jest uczynienie z rzeczywistego seksu czegoś, czym chcesz się naprawdę delektować, a nie spieszyć się. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest próba ustanowienia odpowiedniego nastroju jeszcze przed całą zabawą. 

Więc jak dokładnie to zrobić? Przygasić oświetlenie, włączyć ulubioną muzykę, dodać idealny zapach (woda kolońska, perfumy, kadzidło, świece, olejki itp.).

Perwersyjna zabawa

Perwersyjna zabawa jest raczej docenianiem idei, że czasami seks obejmuje więcej niż tylko dwa ciała. Niezależnie od tego, czy interesujesz się fantazjami o dominacji/poddawaniu się, eksperymentujesz z ograniczeniami, czy bawisz się kneblami, opaskami na oczy, zboczony seks może wzmocnić Twój związek, pragnienie i orgazm. 

Możesz zacząć od pewnego prostego pozbawienia zmysłów (np. noszenie opaski na oczy), aby zobaczyć, jak brak wzroku zmienia sposób, w jaki interpretujesz swój zmysł dotyku i dźwięku. 

Zabawki

Innym świetnym sposobem na ożywienie gry jest wprowadzenie do niej kilku zabawek seksualnych. To może zabrzmieć zniechęcająco, jeśli nie masz żadnych prawdziwych doświadczeń z seks-zabawkami, ale kiedy już będziesz miał, zdasz sobie sprawę, że przeniosły seks na następny poziom. 

Zabawki seksualne nie tylko zwiększają przyjemność, ale także mogą wzmocnić więzi, ponieważ zachęcają do rozmowy o swoich pragnieniach, granicach i oczekiwaniach seksualnych. 

Po prostu zapytaj o to, jak ma wyglądać gra wstępna

Jeśli naprawdę nie wiesz, jak podniecić swojego ukochanego, czas porozmawiać z nim o tym bezpośrednio. Najlepsza gra wstępna to ta, którą Twój partner kocha najbardziej, więc po prostu zapytaj go o to. Nie zgaduj. Gdy dajesz komuś przyjemność, której pragnie, pogłębiasz swoją seksualną więź i sprawiasz, że jest ona lepsza dla wszystkich. Choć na początku może się to wydawać trudne, to przyznaj, że nie jesteś w stanie przewidzieć, czego dokładnie chce Twój partner. Dlatego właśnie tak ważna jest rozmowa i zrozumienie pragnień. Nie mniej ważne jest komunikowanie swoich pragnień swojego partnerowi. 

Na czym polega gra wstępna? 5 nowych zasad

Czy fantastyczna gra wstępna to coś, czego brakuje w Twoim życiu seksualnym? Tak, wiem – seks jest super i czasami wydaje się, że chcesz od razu “przejść do rzeczy”, jednak chcę Ci wytłumaczyć dlaczego warto jest zaczekać, nie spieszyć się i spróbować delektować się wstępem, który czasami może być lepszy niż danie główne (czyli penetracja).

Jeśli interesuje Cię to, co lubią kobiety i chcesz wiedzieć, jak je zadowolić – po przeczytaniu tego artykułu zostaniesz mistrzem foreplay, a Twoje partnerki będą wniebowzięte! 

Dlaczego gra wstępna jest tak ważna?

Gra wstępna jest nie tylko użyteczna, ale także niezbędna do uprawiania niezwykłego, przyjemnego seksu. Wielu mężczyzn patrzy na grę wstępną jako “irytującą rzecz, którą muszą zrobić”, zanim zaczną się pieprzyć, zamiast przyjąć ją jako pyszny kawałek, który dodaje pełnego erotycznego doświadczenia. 

To byłoby jak udanie się do restauracji Michelin tylko po to, żeby się spieszyć, zamiast delektować niesamowitym posiłkiem. Wspaniała gra wstępna angażuje Twoja całe ciało i sprawia, że czujesz pożądanie i fale przyjemności w całym Twoim ciele. 

Faktem jest, że niezależnie od tego, z kim uprawiasz seks, seks bez foreplay prawie na pewno będzie przytłaczający. Jeśli seks jest uwolnieniem napięcia – ruchem w kierunku punktu kulminacyjnego – to gra wstępna polega na budowaniu tego napięcia coraz wyżej i wyżej, aby punkt kulminacyjny był jeszcze bardziej wybuchowy. 

Oczekiwanie sprawia, że seks i przyjemność są o wiele gorętsze. Tak jak planowanie wakacji lub marzenie o przejściu na emeryturę, lub inny długoterminowy cel może spowodować wzrost dopaminy (związany z przyjemnością i nagrodą), tak samo budowanie chęci do seksu może zwiększyć przyjemność. A gra wstępna jest szczególnie ważna, jeśli Twoim partnerem seksualnym jest kobieta, a nie mężczyzna. Jeśli Twoją partnerką jest kobieta, to bardzo prawdopodobne jest to, że nie osiągnie orgazmu bez stosunkowo długiej zabawy poprzedzającej penetrację. 

Badania pokazują, że kobiety rzadko osiągają punkt kulminacyjny z samej penetracji, więc jeśli to jest większość (lub całość) tego, co dzieje się między wami, to prawdopodobnie nie bawi się ona tak dobrze, jak Ty.

Oboje musicie wyłączyć wszelkie myśli i przenieść się w przestrzeń erotyczną. Gra wstępna to środkowy element, który rozgrzewa i pobudza, idealny moment do tego, abyście oboje czuli się dobrze seksualnie, zmysłowo, a nawet romantycznie.

Nowa definicja satysfakcji

Pierwszym krokiem do zostania mistrzem gry wstępnej jest… uświadomienie sobie, że „gra wstępna” jest seksem samym w sobie. Definicja seksu to definicja bardzo szeroka, obejmująca wiele czynności związanych z seksem i nie ogranicza się tylko i wyłącznie penetracją. 

Gdy uda Ci się poszerzyć definicję seksu i włączyć do niej wszystko, co niesie za sobą jakąkolwiek energię seksualną, to świat seksualny otworzy się przez Tobą na nowo. 

Pierwszym krokiem do doskonałej gry wstępnej jest uświadomienie sobie, że seks to nie tylko penetracja pochwy lub odbytu penisem. Musimy już teraz sobie uświadomić, że możemy tyle samo przyjemności odczuwać bez jakiejkolwiek penetracji. 

Pomyśl tylko, co lubią dziewczyny. Dotyk, pocałunki, rozmowy. Wszystko to może być cholernie dobrą “przyprawą” świetnego seksu. 

Spersonalizuj zabawę

Ważne jest to, żeby gra wstępna odpowiadała osobistym odpowiadaniom wszystkich jej uczestników. Zastanów się co Cię podnieca w seksie i spróbuj w ten sposób spersonalizować swoją grę wstępną. Oto jak można odnaleźć to, co Cię podnieca:

 • Dźwięk: sprośna gadka, komplementy i słowny flirt, rozmowy, zmysłowa muzyka itp. 
 • Wizualizacja: widok partnera, seksowna bielizna, oglądanie osoby bawiącej się gadżetami erotycznymi, taniec erotyczny itp. 
 • Smak, dotyk i zapach: pyszne potrawy, piękne zapachy, świece zapachowe, olejki do masażu, dotyk partnera, jedwab itp.

Kolejnym fantastycznym narzędziem, które można wykorzystać podczas eksploracji personalizacji gry wstępnej, są plany erotyczne. Porozmawiaj ze swoja partnerką o tym, co jest jej marzeniem lub fantazją erotyczną. 

Niektóre kobiety uwielbiają wspólną kąpiel, inne natomiast marzą o seksownych przebierankach. Jedne podnieca myśl o seksie analnym, inne preferują seks oralny. Warto jest rozmawiać i komunikować się w celu zrozumienia tego, co podnieca naszych partnerów najbardziej. 

Jak będzie wyglądać gra wstępna w wykonaniu kobiet?

Nie czekaj na moment aż się rozbierzecie z partnerem, ażeby przystąpić do gry wstępnej. Wyślij do niego zalotną wiadomość w ciągu dnia, aby go lekko podniecić. Wyślij mu wiadomość głosową i dokładnie opisz, co chcesz z nim zrobić dziś wieczorem. Pamiętaj, że ze wszystkich stref erogennych największą jest nasz mózg, a więc pobudzanie zacznij właśnie tam. 

Gdy już będziecie w sypialni – kontynuuj grę wstępną. Zmysłowy masaż z użyciem olejków eterycznych albo striptiz może być dobrym rozwiązaniem. Podniecaj się na różne sposoby i rób wszystko, żeby gra wstępna naładowała Was seksualną energią do granic możliwości, jeszcze zanim którekolwiek z Was dotknie genitaliów. Nigdy nie spiesz się podczas gry wstępnej. Szybkie uprawianie seksu może i jest czasami podniecające, jednak o wiele seksowniejsze są powolne zabawy. 

To niesamowite uczucie, które może zbliżyć Was z partnerem jak też dać Wam możliwość podkręcenia atmosfery i intymności w sypialni. Nigdy nie omijaj gry wstępnej i zdaj sobie sprawę z tego, że czasami gra wstępna może być na tyle łakomym kąskiem, że będzie lepsza niż penetracja. 

Dodaj zabawki do stosunku

Zabawki erotyczne mogą być niezłym sposobem na podkręcenie atmosfery w sypialni i przeniesienie Twojej gry wstępnej na wyższy poziom. Gdy używasz zabawek, pamiętaj proszę, że lubrykant jest Twoim najlepszym przyjacielem, a więc nie wstydź się użyć dużej ilości lubrykantu – napewno tego nie pożałujesz. 

Oto kilka zabawnych i seksownych pomysłów na grę wstępną, które warto wypróbować:

 • Daj klapsa swojemu partnerowi za pomocą łopatki kuchennej
 • Ustaw zegar na 60 sekund i zobacz jak bardzo jesteście ze swoim partnerem w stanie się podniecić bez dotykania okolic intymnych
 • Włóż wtyczkę analną na godzinę przed zaplanowaną randką i ciesz się rozgrzewką przed grą wstępną przy każdym ruchu
 • Wyślij wiadomość tekstową z fragmentem ulubionego opowiadania erotycznego 
 • Użyj wibratora na całym ciele swojego ukochanego i poproś go o ocenę doznań w skali od 1 do 10

A więc, czy udało mi się Ciebie przekonać do wypróbowania czegoś nowego dzisiaj w nocy?