Czy to tylko seks? 6 sygnałów ostrzegawczych

Intymne chwile z partnerem mają kluczowe znaczenie w związku: zbliżają was do siebie, sprawiają, że czujecie się do siebie przywiązani, a kiedy oboje jesteście wrażliwi, delikatni i kochacie się nawzajem, mogą również być satysfakcjonujące fizycznie i emocjonalnie. Poza tym to świetna zabawa. Jednak w niektórych związkach zdarzają się chwile w trakcie lub zaraz po seksie, kiedy zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego to wydaje się dziwne?” Czujesz, że coś jest nie tak, ale nie możesz dokładnie określić, w czym tkwi problem, jak też próbujesz zrozumieć, czy to prawdziwy związek czy też nie ma co liczyć na głębszą relację i miłość i łączy Was tylko i wyłącznie seks.

Seks może odegrać rolę papierka lakmusowego dla większych problemów w związku: braku pełnego zaufania, braku chemii lub po prostu może pokazać, że nie jesteście wystarczająco kompatybilni, aby pozostać razem. Jeśli jednak nie jesteście w pełni dopasowani w łóżku, niekoniecznie oznacza to, że musicie natychmiast się rozstać: może po prostu potrzebujecie więcej czasu, aby poczuć się ze sobą bardziej komfortowo lub musicie porozmawiać o tym, czego oboje chcecie. Istnieją jednak pewne sygnały ostrzegawcze, na które należy zwrócić uwagę podczas seksu, ponieważ mogą one sygnalizować, że Ty i Twój partner nie tworzycie zgranego duetu.

Konkluzja: Każdy zasługuje na dobrowolny, niesamowity, oszałamiający seks z kimś, kogo kocha i komu ufa – nie daj sobie wmówić, że na to nie zasługujesz.

Nie odwzajemnia Twoich potrzeb – ani związanych z seksem, ani tych innych

Jeśli ktoś jest ogólnie samolubny, ta cecha z pewnością w końcu pojawi się również w sypialni. Partner, który myśli tylko o sobie, skupi się wyłącznie na swojej przyjemności, zamiast zadbać o Twoją satysfakcję.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma czegoś takiego jak „obowiązki”, jeśli chodzi o seks i satysfakcję seksualną. Jednak jeśli Ty lub Twój partner wyjaśniliście sobie, że macie konkretne preferencje, a druga osoba zamiast wziąć je pod uwagę ignoruje prośby lub pragnienia, to może to okazać się większym problemem.

Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego

Uprawianie seksu jest aktem niezwykle delikatnym. Brak kontaktu wzrokowego może być oznaką czyjejś niechęci do bycia w pełni otwartym i ufnym. Jasne, niektórzy wolą mieć zamknięte oczy podczas seksu. Ale jeśli Twoja ukochana osoba nigdy na Ciebie nie patrzy, gdy jesteście blisko siebie, może chodzić o coś więcej. Być może seksualność kojarzy się jej ze wstydem, być może boi się lub nie chce nawiązać z Tobą połączenia i wspólnie oddać się rozkoszy. Jeśli czujesz, że podczas intymnych chwil pojawia się między wami dystans, a chcesz czegoś więcej – warto dowiedzieć się, co się dzieje.

Nie interesuje go całowanie się

Dobra, nie każdy jest wielkim fanem całowania. Ale jeśli osoba, z którą sypiasz, nie chce Cię pocałować, może to oznaczać coś więcej niż jej preferencje seksualne – może to być oznaką odmowy okazania Ci uczuć. Jeśli jest coś, co Ty lub Twój partner zazwyczaj lubicie w łóżku, a jedno z was zaczyna tego unikać, to może to być sygnał ostrzegawczy. Możliwe, że Twój partner szuka tylko seksu, że wasz związek dla niego jest czysto fizyczny. Musisz wtedy zadać sobie pytanie, czy to Ci odpowiada. Jeśli czujesz, że odmawia Ci romantycznego aspektu seksu, to być może ta osoba nie jest dla Ciebie najlepsza.

Nie ma ochoty na przytulanie się

Umawiałam się kiedyś z facetem – był to znajomy znajomych. Po seksie nie wychodziliśmy z łóżka, więc naturalne wydało mi się to, żeby się przytulić – chyba nic w tym dziwnego. Gdy tylko się do niego zbliżyłam oświadczył mi, że nie lubi się przytulać. I choć z perspektywy czasu wcale mnie to nie dziwi, to w danym momencie wydawało mi się, że mógł to zrobić z czystej grzeczności, przynajmniej przez chwilę.

W uprawianiu seksu nie chodzi tylko i wyłącznie o seks. Przytulanie jest ważną częścią budującą fizyczne i emocjonalne zaufanie. Długotrwały dotyk uwalnia oksytocynę, znaną jako „hormon miłości”, i może poprawić więź partnerską. Jeśli Twój partner chce postawić mur po seksie i czujesz, że jest na Ciebie zamknięty, może to oznaczać, że nie szuka poważniejszego związku i dobrze się czuje jedynie w przelotnych romansach.

Zależy mu na tym, żebyś robiła coś, z czym nie czujesz się komfortowo

To poważny sygnał ostrzegawczy, jeśli czujesz się nieswojo podczas seksu ze swoim partnerem. Jeśli Twój partner chce, abyś wykonała pewne czynności, na które nie wyraziłaś wyraźnej zgody, a on mimo to nalega i ignoruje Twoją wolę, to znak, że nie szanuje Twoich granic. Partner powinien dbać o Twoje bezpieczeństwo, kropka. Jeśli tego nie robi, to nie jest odpowiedni dla Ciebie.

Rozmowa dwóch dorosłych osób o potrzebach w łóżku nie istnieje

Utrzymywanie szczerej i otwartej komunikacji na temat swoich pragnień w sferze seksualnej jest konieczne, aby utrzymać zaufanie i bliskość oraz wzmacniać więź. Jeśli jedna lub obie osoby w związku są niezadowolone seksualnie lub czują, że ich potrzeby fizyczne i emocjonalne nie są zaspokajane, muszą być w stanie o tym porozmawiać.

Pożądanie seksualne zmienia się w trakcie trwania związku. Dlatego ważne jest, aby partnerzy czuli się komfortowo, dzieląc się swoimi pragnieniami, ponieważ mogą się one z czasem zmieniać.

Jeśli czujesz, że Twój partner nie dzieli się swoimi potrzebami i nie jest otwarty na słuchanie Twoich, a zamiast tego tworzy dystans lub unika tematu, to jasny sygnał ostrzegawczy, że nie wszystko między wami jest w porządku.

W swojej rodzinie miałam pewien przypadek – moja młoda ciotka umawiała się z nowo poznanym facetem. Była świeżo po rozwodzie, jak go poznała. Całe grono jej przyjaciół i ludzie, którzy ją znali próbowali jej wytłumaczyć, że ich relacja jest bardziej relacją typu friends with benefits, aniżeli prawdziwym związkiem. Ona zaś twierdziła, że łączy ich nie tylko dobry seks, ale coś poważniejszego (mimo że nie mieli zbyt wielu wspólnych tematów do rozmowy).

W końcu za namową mojej mamy i dla świętego spokoju porozmawiała z nim na poważnie. Jak się okazało – wszyscy mieliśmy rację i dość szybko się rozstali. Zanim będziesz planować z nim wspólne życie, warto jest przyjrzeć się bliżej Waszej relacji i spokojnie odpowiedzieć sobie na pytanie – czy to tylko sex,  czy Wasze relacje przejdą na wyższy poziom?

Wiele kobiet przyjmuje myślenie, czego efektem jest wyimaginowany związek – część z nas widzi rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją bądź też chętnie wierzą w to, że facet rzeczywiście się w przyszłości zmieni. W każdym związku należy nauczyć się zadawać sobie niewygodne pytania na temat wspólnego bytu. Kobiety – jeśli nauczycie się rozmawiać o swoich potrzebach to Wasz stosunek zmieni się na lepsze. Nauczyłam się tego trochę za późno.