Budowa penisa, czyli jak wygląda męski narząd płciowy

Męski układ rozrodczy składa się z penisa, moszny, jąder, najądrza, nasieniowodów, prostaty i pęcherzyków nasiennych.

  • Penis i cewka moczowa są częścią układu moczowego i rozrodczego.
  • Moszna, jądra, najądrze, nasieniowody, pęcherzyki nasienne i prostata stanowią pozostałą część układu rozrodczego.

Budowa penisa – jak dokładnie wygląda

Penis składa się z nasady (która jest przymocowana do podbrzusza i kości miednicy), widocznej części trzonu prącia i żołędzi prącia (końcówka w kształcie stożka). Otwór cewki moczowej (kanał transportujący nasienie i mocz) znajduje się na końcu żołędzi prącia. Podstawa żołędzi prącia nazywana jest koroną. U nieobrzezanych mężczyzn napletek rozciąga się od korony, aby przykryć żołądź prącia.

W penisie mieszczą się trzy cylindryczne przestrzenie (zatoki wypełnione krwią) tkanki erekcyjnej. Dwie większe (ciała jamiste) leżą obok siebie. Trzecia zatoka (ciało gąbczaste) otacza cewkę moczową. Kiedy te przestrzenie wypełniają się krwią, penis staje się duży i sztywny (jest w stanie erekcji).

Budowa męskiego członka – czym jest moszna i czym są jądra

Moszna to gruboskórny worek, który otacza i chroni jądra. Moszna pełni również rolę systemu kontroli klimatu dla jąder, ponieważ muszą one być nieco chłodniejsze od temperatury ciała, aby zapewnić prawidłowy rozwój plemników. Mięsień dźwigacz jąder w ścianie moszny rozluźnia się, umożliwiając jądrom zwisanie poniżej ciała, aby ostygnąć lub kurczy się, aby przyciągnąć jądra bliżej ciała w celu zapewnienia im ciepła lub ochrony.

Jądra są owalnymi ciałami, które mają średnio około 4 do 7 centymetrów długości i 20 do 25 mililitrów objętości. Zwykle lewe jądro zwisa nieco niżej niż prawe. Jądra pełnią dwie podstawowe funkcje:

  • Produkcja plemników (które przenoszą geny mężczyzny)
  • Produkcja testosteronu (głównego męskiego hormonu płciowego)

Najądrze składa się z pojedynczej zwiniętej mikroskopijnej rurki o długości prawie 6 metrów. Najądrze zbiera plemniki z jąder i zapewnia im środowisko, w którym dojrzewają i uzyskują zdolność poruszania się w żeńskim układzie rozrodczym oraz zapłodnienia komórki jajowej. Przy każdym jądrze leży jedno najądrze.

Nasieniowód to sztywna rurka (wielkości makaronu spaghetti), która transportuje plemniki z najądrza. Jeden taki przewód biegnie z każdego najądrza do tylnej części prostaty i łączy się z jednym z dwóch pęcherzyków nasiennych. W mosznie inne struktury, takie jak włókna mięśniowe, naczynia krwionośne i nerwy, również przemieszczają się wraz z każdym nasieniem i razem tworzą splecioną strukturę – powrózek nasienny.

Penis – cewka moczowa i prostata

U mężczyzn cewka moczowa pełni podwójną funkcję. Ujście cewki moczowej jest częścią dróg moczowych, która transportuje mocz z pęcherza i częścią układu rozrodczego, przez którą wytryskuje nasienie.

Prostata znajduje się tuż pod pęcherzem i otacza cewkę moczową. U młodych mężczyzn prostata powiększa się wraz z wiekiem. Kiedy gruczoł krokowy zbytnio się powiększy, może blokować przepływ moczu przez cewkę moczową i powodować uciążliwe objawy ze strony układu moczowego.

Pęcherzyki nasienne – jaka jest ich funkcja?

Pęcherzyki nasienne, znajdujące się powyżej gruczołu krokowego, łączą się z nasieniowodami, tworząc kanały wytrysku, które przemieszczają się przez gruczoł krokowy. Prostata i pęcherzyki nasienne wytwarzają płyn, który odżywia plemniki. Płyn ten zajmuje większość objętości nasienia – płynu, w którym plemniki są wydalane podczas wytrysku. Inny płyn, który stanowi bardzo małą część objętości nasienia, pochodzi z nasieniowodów i gruczołów opuszkowo-cewkowych w cewce moczowej.

Jeśli chodzi o to, jaka jest średnia długość penisa, to z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynikało, iż średni rozmiar penisa nie w stanie spoczynku wynosiła około 17 centymetrów. Rozmiary penisów mężczyzn mocno różnią się między sobą i choć jedni obawiają się tego, iż ich rozmiar penisa jest zbyt imponujący, a inni tego, że ich penis jest niewystarczająco duży, to dla kobiet rozmiar i wielkość penisa rzadko jest priorytetem.