Body Paint, czyli seksowne malowanie ciała

Aby stworzyć piękny i oszałamiający obraz na ciele, należy wykonać kilka kluczowych kroków, ożywiając najdziksze zakątki swojej wyobraźni. Nawet jeśli masz jedne z najlepszych i najdroższych farb do ciała na świecie, bez przejścia tych etapów, cała Twoja ciężka praca pójdzie na marne, ponieważ dzieło po kilku godzinach straci swój blask. Nie zapomnij jednak, że takie malowanie to świetna gra wstępna, która sprawi, że oboje podniecie się do granic możliwości!

Podzieliliśmy nasz poradnik na trzy główne sekcje:

1.     Właściwe przygotowanie skóry przed nałożeniem farby do ciała (zapobiegnie jej pękaniu, łuszczeniu, zlepianiu itp.)

2.     Sposób nakładania farby do ciała

3.     Skuteczne usunięcie farby do ciała (zmniejszenie ryzyka odbarwienia skóry)

Po wykonaniu tych łatwych i jasnych kroków opisanych w naszym przewodniku, następnym razem, gdy zaczniesz malować swoje ciało, uzyskasz znacznie lepsze wyniki. Zaczynamy!

Jak przygotować skórę przed malowaniem ciała

W tej sekcji omówimy dwie kluczowe kwestie:

1.     Jak ważne jest przygotowanie skóry

2.     Dlaczego potrzebny jest spray / proszek utrwalający

Zacznijmy od podstawowych kroków przygotowania skóry, które należy wykonać. Przed nałożeniem farby zaleca się wzięcie prysznica i dokładne umycie skóry. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z logiką, ponieważ po zakończeniu malowania ciała musisz znów się wykąpać – jest to prosty krok, którego nie należy pomijać.

W ciągu dnia organizm w naturalny sposób wytwarza na skórze tłustą warstwę (olej łojowy). Dokładne umycie pozwoli się jej pozbyć i dzięki temu farba w znacznie łatwiejszy sposób utrzyma się na skórze. Ten krok będzie najważniejszy, zwłaszcza jeśli masz tłustą skórę na twarzy (w szczególności w strefie T), ponieważ trudniej będzie zachować jednakowy wygląd farby.

Jeśli pamiętasz coś z lekcji z przedmiotów ścisłych w podstawówce, to wiesz, że olej i woda nie mieszają się dobrze – podobnie jak łój na skórze i skład farby do ciała z wodą na czele. Krótko mówiąc, przed malowaniem ciała weź prysznic – to ważne, jeśli chcesz, aby efekt końcowy wyglądał dobrze.

Prysznic + proszek / spray utrwalający

Im głębiej wchodzisz w świat malowania ciała, tym więcej dowiadujesz się o niektórych mało znanych produktach, z których lubią korzystać profesjonaliści. Jednym z nich jest spray utrwalający.

Tego typu utrwalacze to po prostu mieszanka wody, alkoholu i kilku innych składników, która zapewnia lepszą podstawę do utrzymywania się farby na ciele. Jeśli pominiesz prysznic (choć nie należy tego robić), spray pomoże oczyścić skórę z nadmiaru sebum.

Co więcej, roztwór działa również jako bariera między skórą a farbą – pomagając zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na którykolwiek ze składników.

Body Paint – popularne sposoby nakładania farby do ciała

Teraz, gdy jesteś po kąpieli i cienka warstwa utrwalającego sprayu znalazła się na obszarze ciała, który planujesz pomalować – czas zabrać się do pracy. Oto kilka kluczowych narzędzi, których uwielbiają używać makijażyści z Broadwayu, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Zaplanuj swój obraz

Zanim pierwsza kropla farby dostanie się na Twoje ciało, koniecznie poświęć kilka minut na zaplanowanie swojego dzieła. Zapewni to nie tylko lepsze rezultaty, ale także zobaczysz, gdzie zmieszczą się duże bloki kolorów (co ma kluczowe znaczenie dla skrócenia czasu spędzanego na czyszczeniu pędzli lub gąbek między kolorami). 

Jeśli pracujesz z farbami do ciała na bazie wody (a prawdopodobnie tak jest), zrobienie prostego zarysu kolorowych bloków jest świetne w ramach planowania. Jeśli popełnisz jakiś błąd, możesz po prostu wytrzeć to do czysta pomoczonym ręcznikiem papierowym z odrobiną mydła i spróbować ponownie.

Pędzle do malowania ciała – znajdziesz je w sklepach internetowych

Jeśli Twój obraz na ciele zawiera wiele drobnych szczegółów, kropek lub linii, kluczem będzie wysokiej jakości pędzel. Artyści zajmujący się malowaniem ciała lubią polegać na dwóch oddzielnych zestawach / typach pędzli:

1.     Duże pędzle typu kabuki (lub podobne) świetnie nadają się do malowania dużych elementów

2.     Wąskie pędzle artystyczne lepiej sprawdzą się do malowania szczegółów

Teraz ważne jest, aby pamiętać, że podczas pracy z farbą na bazie wody należy używać pędzla syntetycznego lub sobolowego, ponieważ mają one duży poziom sprężystości i nie tracą całkowicie kręgosłupa po zanurzeniu w wodzie.

Inne pędzle o włosiu zwierzęcym, takie jak dzika, wielbłąda itp., mają tendencję do „martwego”’ lub „płaskiego” zanurzenia w wodzie – chociaż ogólnie są w porządku, to na dłuższą metę nie będą w stanie utrzymywać dużej ilości farby lub zachować cienką krawędź do pociągnięć.

Lubimy również polecać osobom malującym ciało pędzle akwarelowe, ponieważ ich właściwości są prawie identyczne jak w przypadku pędzli do malowania ciała.

Gąbki o dużej gęstości

Zamiast używania pędzla typu kabuki lub innego dużego pędzla, gąbki są wspaniałym sposobem na uzyskanie jednolitego i pozbawionego smug efektu w malowaniu ciała. Jednak wybierając gąbkę, należy wybrać odpowiedni rodzaj.

Zamiast typowej gąbki kuchennej, która ma duże otwory, profesjonalni artyści malujący twarz i ciało uwielbiają używać gąbki o dużej gęstości. Mają one teksturę przypominającą  mikrofibrę i zapewniają równomierne rozsmarowanie pigmentu.

Wybierając rozmiar gąbki, lepiej wybrać taką, która ma maksymalnie kilka centymetrów. Mniejszy rozmiar (nawet podczas malowania ciała) jest znacznie łatwiejszy do kontrolowania, a jednocześnie można go łatwo zanurzyć w miseczkach z farbą do ciała w swojej palecie. Warto zdecydować się na porządną, niewielką gąbkę o dużej gęstości, która wytrzyma próbę czasu.

Natryskowe malowanie ciała

Ostatnim i nieco mniej popularnym sposobem nakładania farby do ciała jest użycie aerografu. To urządzenie jest świetne dla tych, którzy żyją z malowania ciała lub robią to regularnie.

Wystarczą dwa proste narzędzia – aerograf + kompresor. Możesz uzyskać gładką warstwę farby w bardzo krótkim czasie. Jedną z największych różnic w stosowaniu tej metody w porównaniu z tradycyjną paletą farb do ciała będzie rodzaj potrzebnej farby – tutaj nada się jedynie rzadka, płynna farba. 

Nakładanie sprayu utrwalającego po nałożeniu farby na ciało

Omawialiśmy już znaczenie sprayu utrwalającego na etapie przygotowania, a w rzeczywistości jest to produkt o dwojakim zastosowaniu. Po zakończeniu malowania ciała nałożenie lekkiej mgiełki sprayu lub pudru utrwalającego pomoże nieco lepiej zachować kolory na skórze. Dlatego też, jeśli uczestniczysz w jakimś przedstawieniu na scenie, nie musisz się martwić, że farba na ciele zacznie ściekać podczas pocenia się.

Dla tych z Was, którzy planują malowanie ciała na potrzeby cosplayu lub innego konwentu, dodatkowa warstwa sprayu utrwalającego przyda się, jeśli będziecie się poruszać przez cały dzień i robić zdjęcia.

Ostatnią rzeczą, jakiej byście sobie życzyli, jest przyciśnięcie policzka do kogoś innego podczas robienia zdjęcia i pobrudzenie się nawzajem farbą – to może zrujnować oba kostiumy.

Body Paint – jak usunąć farbę do ciała

Usuwanie farby z ciała jest stosunkowo prostym procesem – zwłaszcza jeśli używasz farb na bazie wody.

Usuwanie farb na bazie wody

Aby pozbyć się farby do ciała na bazie wody, wystarczy wskoczyć pod prysznic i wyszorować skórę ciepłą wodą z mydłem. W tym celu zalecamy użycie jednorazowej ściereczki do mycia ciała na wypadek, gdyby farba zostawiła niespieralne plamy (najprawdopodobniej to nie grozi, ale tak naprawdę zależy to jakości farby).

Usuwanie farb na bazie oleju

Dla tych z Was, którzy wybrali olejną farbę do ciała, proces czyszczenia będzie nieco trudniejszy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, olej i woda naturalnie nie mieszają się ze sobą, więc użycie ciepłej wody z mydłem pod prysznicem będzie wymagało sporo wysiłku.

Jeśli nie chcesz się namęczyć, to użyj rozpuszczalnika, który rozpuści olej i pozwoli mu spłynąć z Twojego ciała.

Niektóre z zaufanych rozwiązań stosowanych przez profesjonalistów obejmują wodoodporny zmywacz do makijażu, środek do mycia twarzy lub ciała, który działa na olej, oliwkę dla niemowląt lub w skrajnych przypadkach – detergent do mycia naczyń, który rozpuszcza tłuszcz (po użyciu nie zapomnij o nawilżeniu skóry). Szorstka gąbka pomoże usunąć pozostałości.

Body Painting – doskonalenie się w malowaniu ciała

Nawet jeśli kupisz najdroższe farby do ciała używane w amerykańskich filmach czy przedstawieniach to nie sprawi, że będziesz lepszy. Niezależnie od tego, czy malujesz na płótnie, czy na ciele – doskonalenie się wymaga czasu i praktyki.

Jeśli zaczniesz to robić i poczujesz, że sprawia Ci to radość, nie pozwól, aby Twoje farby i pędzle leżały zakurzone. Rób to, ćwicz, ucz się i doskonal. Przede wszystkim nie zapomnij jednak, żeby się przy tym dobrze bawić!