Mówiąc o zdradzie – przyczyny zdrady emocjonalnej

Chyba nikogo nie dziwi iż zdrada emocjonalna boli bardziej, niż ta fizyczna. A część tego wynika po prostu z braku pewności. Do odkrycia zdrady nie prowadzi przyłapanie na uprawnianiu seksu czy też źle założona bielizna; zamiast tego masz boleśnie mniejsze wskazówki, od których możesz zacząć, stale zastanawiając się, czy jesteś po prostu paranoikiem i czepiasz się.

Choć mogą być subtelne, oto dziewięć sposobów na sprawdzenie, czy twój partner zdradza cię emocjonalnie i być może nawet się przeniósł swoje zainteresowanie na kogoś innego.

Robi wszystko, bylebyś tylko szperała w jego telefonie

Może to być wszystko – od strategicznego odchylania ciała podczas czytania wiadomości, aż po nagłe denerwowanie się, jeśli sprawdzasz czas na jego telefonie. Kluczowe jest to, iż to „nowe” zachowanie. Jeśli masz przeczucie, że jest to nietypowe dla tej osoby i nie są to tylko maniacy prywatności, to tak, myślę, że zdecydowanie próbują coś przed tobą ukryć. 

Nagle obsesyjnie sprawdzają swoje prywatne skrzynki

I tu znowu, jeśli od zawsze byli fanami mediów społecznościowych, znacznie trudniej jest stwierdzić, czy coś się dzieje. Ale jeśli Twój luby nagle zaczął inwestować swój czas w aplikacje typu Snapchat, z której łatwo się usuwa potencjalne dowody, lub też jeśli zaczął relacjonować dosłownie wszystko i obsesyjnie sprawdza, czy ktoś to widział, możesz być prawie pewna, że coś jest na rzeczy.

Myślę, że jakiekolwiek odchylenie od zwykłego zachowania jest dobrym powodem, aby nie popadać w nadmierną paranoję, ale zastanawiać się, co się dzieje. Oczywiście bez przesady, czasami faktycznie chodzi wyłącznie o to, że do tego czasu nie byli jeszcze uzależnieni od Instagrama i, choć trochę za późno, wskoczyli do tego pociągu, w którym wszyscy jedziemy od dłuższego czasu. Dobrze jest jednak słuchać swojej intuicji. 

Wysyła naprawdę dużo wiadomości podczas waszych randek i nie potrafi ich wyjaśnić

To nie tak, że twój partner nie może sobie pozwolić na siedzenie na telefonie podczas waszym randek. Otrzymują przecież wiadomości od szefów, kolegów, nie mówiąc już o czatach grupowych, w których sporo jest wiadomości w najgorszych chwilach. Ale najważniejsze jest to, że przepraszają i mówią, dlaczego musisz chwilę poczekać. 

Walczysz o uwagę z kimś, o istnieniu kogo nawet nie masz pojęcia, a to wystarczający powód do podejrzeń. Zazwyczaj jeśli osoby otrzymują wiadomość, na którą muszą niezwłocznie odpowiedzieć, powiedzą ci o tym. I znowu – jeśli wcześniej twój partner nieustannie trzymał cię za rękę, a teraz ta sama ręka co chwilę odpisuje na wiadomości tekstowe – wypatruj tu zdrady. 

Przestał się z tobą dzielić jakimikolwiek informacjami

Ogólnie rzecz biorąc, jedną z najlepszych części bycia w związku jest to, że masz kogoś, do kogo możesz podsumować wszystkie części dnia – nawet te super nudne, niezbyt ciekawe. Więc jeśli twój partner przechodzi od szczegółowych opowieści o swoim dniu do „było ok”, może to być poważnym sygnałem, że coś się dzieje. Tak więc jeśli wcześniej partner był bardzo wylewny, a teraz się ogranicza do chłodnych odpowiedzi, tym samym non stop pisząc długie wiadomości na telefonie, może to być sygnałem na to, że coś się dzieje. 

Wydaje się być zupełnie niezainteresowany intymnością z tobą

Oczywistym znakiem jest to, że nigdy nie inicjują seksu ani nie wydają się naprawdę znudzony, a nawet wkurzony, gdy ty chcesz to inicjować. Nie chodzi tu wyłącznie o seks, chodzi o mniej całowania, trzymania się za ręce, przytulania się i dotykania.

Jeśli to radykalna zmiana, a partner stał się z gorącego kochanka oschłym i suchym, to znak, iż możesz zaczynać się martwić. O ile nie mają zaburzenia lub kryzysu, o którym wiesz, to prawie pewne jest to, że coś nie jest w porządku. Albo z nim, albo z waszym związkiem. 

Spotykają się ciągle z jedną osobą i nigdy nie chcą, żebyś szła z nimi

Tak, naleganie, aby spędzać czas tylko jeden na jednego ze swoim współmałżonkiem, to oczywiście nie jest dobry znak. Jednak bycie lekceważonym przez swojego partnera nie zdarza się wyłącznie w wypadku zdrady jednej ze stron związku.

Jednak bycie zlekceważonym nie zawsze zdarza się, kiedy twój luby podkochuje się w kimś innym. Oszukiwanie emocjonalne może również oznaczać: „Nie chcę, żebyś poznała moich przyjaciół”.

Tak, ważne i zdrowe jest, aby pary miały własne hobby i przyjaźnie, ale jeśli twój partner jest nieugięty, aby oddzielić ich życie od swojego, kiedy przyprowadzał cię do grupy, może to być znak, że dystansują się od związku w podejrzany sposób.

Cały czas porównują cię do jednej konkretnej osoby

Jeśli twój kochanek jest zainteresowany kimś innym, są szanse, że może ważyć twoje zalety i wady w stosunku do wad i zalet tej innej osoby.  I to jest dla ciebie bardzo niesprawiedliwe, gdy jesteś partnerem w związku, podczas gdy sympatia staje się na etapie nieosiągalnej fantazji.

Czy rzeczywiście musisz ciągle wysłuchiwać tego, że Agata ciągle jest w szampańskich nastroju, podczas gdy ty się wkurzasz o niewiadomo co?

Jeśli jest w tej osobie coś specjalnego, wręcz błyszczącego oczami twojego partnera, nie musi to być stuprocentowa zdrada, jednak jest to jakaś forma zdrady, polegająca na tym, iż twój partner wychwala kogoś innego twoim kosztem. 

Kłócicie się i nawet zarzuca ci, że chcesz z nim zerwać

Jeśli okaże się, że zaczynasz dociekać prawdy, a wasz związek przerodził się w coś w stylu nieustannej walki, wiedz, że prawdopodobnie twój partner szuka sposobu na łatwe wyjście z tego związku.

Mogą nawet próbować cię oskarżyć o to, że ich zdradzasz czy też chcesz wyjść z tego związku. Chce, abyś był tak zmęczony, że to ty zerwiesz z nim, oszczędzając im trudnego, niechlujnego zadania polegającego na posadzeniu cię i rozwiązaniu waszego związku, ponieważ lubią kogoś innego lub chcą być singlem.

Jest bardziej elastyczny wobec tej drugiej osoby niż wokół ciebie

Rzucą kolację z tobą za drinka ze swoim nowym przyjacielem, a kiedy przyjedziesz na weekendową wycieczkę, nagle nie są pewni, czy mają czas lub pieniądze. Są teraz bardziej ostrożni w tworzeniu miejsca dla ciebie, szczególnie jeśli dotyczy to czegoś w przyszłości.

Mogą znajdować się w fazie kontemplacji i badają alternatywy. Boją się, że nie są pewni lub nie są gotowi. Trzymając cię na dystans, nie składając żadnych wielkich obietnic, pozwala im to emocjonalnie przetestować wody z kimś nowym, mając jednocześnie opcję rezerwową. 

Ok, więc ta lista potwierdza twoje obawy i chcesz skonfrontować partnera. Co teraz?

Chcesz być tutaj bardzo ostrożny, ponieważ nawet sama konfrontacja spowoduje postawienie tej osoby w defensywie. Jej rada polega na użyciu wyrażeń „ja” i skoncentrowaniu się na tym, jak się czujesz jako partner i jako para.

Powiedz, że czujesz się od nich odległa lub jakbyś nie została wysłuchiwana tak często, jak kiedyś. Unikaj wychowywania konkretnej osoby lub „podejrzanego”, ponieważ nadal możesz się mylić, a dyskusja może zboczyć z tropu. A jeśli masz rację, twój partner może nie chcieć się do tego przyznać. 

Wszystko, co możesz zrobić w tym momencie, to być szczerym co do tego, jak się czujesz. Jedyne, co wiesz na pewno, to to, że coś ci podpowiada, że masz rację. 

3 comments

  1. Skąd mieć pewność, że ktoś mnie zdradza, jeśli boję się zapytać wprost?

Comments are closed.