Własna seksualność – jak o nią dbać?

W ostatnim czasie temat seksualności stał się bardzo modny (Zwłaszcza, gdy wszyscy siedzimy w domach i nie mamy nic innego do roboty poza nakładaniem maseczek na twarz i oglądaniem Netflixa). Zaczęliśmy naprawdę o siebie dbać. Ale co z naszą seksualnością? Działania związane z dbaniem o swoją seksualność są zbyt często odrzucane na margines, a przecież właśnie seksualność jest tak dużą częścią życia każdego człowieka (a w życiu młodego człowieka jest szczególnie ważna).

Czym tak właściwie jest dbanie o swoją seksualność? Nie, nie chodzi o nawilżenie waginy ani nakładanie maseczki na penisa. Polega to na zrozumieniu swoich potrzeb i pragnień seksualnych oraz podjęciu wysiłku i poprawie sytuacji. Obejmuje to również aktywne pielęgnowanie i podtrzymywanie zdrowia seksualnego. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek dotyczących dbania o swoją seksualność. 

Pokochanie własnego ciała i odpowiednia rutyna

Niezależnie od tego, czy próbujesz regularnie medytować, czy trenować, udowodniono, że rutyna pomaga w osiągnięciu celu. Dlatego sensowne jest wprowadzenie nowych nawyków (nawet małych), aby nadać priorytet swojej seksualności. Wystarczy nawet 15 minut dziennie – zmysłowy prysznic lub sesja masturbacji. Możesz też spojrzeć w lustro i przećwiczyć pozytywne afirmacje, które pomogą Ci poradzić sobie z niepewnością. 

W każdym razie poświęcanie czasu każdego dnia na zadbanie o swoją seksualność może sprawić, że poczujesz się pewniej, a przy okazji zaspokoisz swoje pragnienia.

Temat wstydu seksualnego -popracuj nad tym

Jeśli wstydzisz się seksu, NIE jesteś sama/sam. Wiele z nas zostało zawstydzonych w jakiś sposób w dzieciństwie lub uczestniczyło w edukacji seksualnej opartej na strachu. Wstyd może również pojawić się w dowolnym momencie naszego życia – gdy partner powie Ci, że jesteś „luźna” lub partnerka wyśmieje Twojego penisa. 

Część dbania o swoją seksualność obejmuje przepracowanie tego wstydu i przywrócenie poczucia pewności siebie. Odnalezienie pewności siebie wygląda u każdego inaczej, ale sugerujemy sporządzenie listy rzeczy, które sprawiają, że czujesz się dobrze i dumnie w swoim ciele. Jeśli Twój wstyd jest konsekwencją konkretnego lub powtarzającego się problemu, terapia może być również dobrym rozwiązaniem. 

Nie ma też niczego złego w pomaganiu sobie różnymi produktami. Wielu właścicieli penisów narzeka, że zbyt wcześnie osiągają orgazm lub nie potrafią utrzymać sztywności. (Jeśli dotyczy to również Ciebie, pamiętaj, że nie jesteś sam.) W aptekach i drogeriach można znaleźć różne produkty pomagające opóźnić szczytowanie. Tym samym pomogą Ci dłużej wytrzymać w łóżku i mieć lepsze, przyjemniejsze doświadczenia z partnerką, co doprowadzi do wzmocnienia więzi między wami i pewności siebie. Jeśli jesteś właścicielką pochwy i masz problem z osiągnięciem orgazmu, możesz rozważyć zakup małego wibratora. Nie ma absolutnie nic złego w używaniu zabawki podczas seksu partnerskiego, a może się okazać, że zbliży ona Ciebie i Twojego partnera do siebie!

Odkryj temat seksualności i wypróbuj ćwiczenia Kegla

Potraktuj ćwiczenia mięśni Kegla jak zajęcia jogi dla genitaliów – serio. Dzięki temu mięśnie dna miednicy staną się silniejsze i staniesz się bardziej świadoma swojej przyjemności seksualnej. To bardzo ważne, ponieważ z biegiem czasu lub z powodu ciąży, porodu lub przyrostu masy ciała, dno miednicy może się osłabiać, prowadząc do uczucia dyskomfortu, a nawet do nietrzymania moczu. 

Mięśnie Kegla pomagają poprawić krążenie krwi w dnie miednicy, zwiększyć podniecenie i wzmocnić orgazmy. (Lubimy to.) Wbrew powszechnemu przekonaniu, mięśnie Kegla są ważne nie tylko dla kobiet! Mężczyźni też mogą to robić. Nieważne, jakiej jesteś płci. Najpierw upewnij się, że Twój pęcherz jest pusty, a następnie usiądź lub połóż się. Napnij mięśnie dna miednicy, a następnie trzymaj mocno i napinaj przez 3 do 5 sekund. Rozluźnij mięśnie na 3 do 5 sekund. Powtórz ten ruch 10 razy, a całą serię rób 3 razy dziennie! Możesz również sobie pomóc urządzeniem do ćwiczeń mięśni Kegla. Znajdziesz je bez problemu w Internecie. Dbając o mięśnie Kegla, dbasz o swoje zdrowie seksualne.

Twoje zdrowie seksualne jest najważniejsze – nie bagatelizuj go

Omawiając dbanie o seksualność, nie możemy pominąć kwestii zdrowotnej. Niezależnie od tego, czy mówimy o przeprowadzaniu testów na obecność chorób przenoszonych drogą płciową, czy o profilaktyce, odpowiedniej higienie czy bezpieczniejszych praktykach seksualnych, pamiętajcie, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć! Wszystko zaczyna się od odpowiedniego przygotowania. 

Partner musi wiedzieć o wszelkich Twoich problemach zdrowotnych. Nigdy nie bój się zapytać kogoś o choroby przenoszone drogą płciową, nie zgadzaj się na seks bez prezerwatywy. Staraj się jednak podczas takich rozmów unikać używania słów takich jak „czysty” lub „brudny”, ponieważ przyczyniają się one do tworzenia pewnych stygmatów związanych z chorobami wenerycznymi. 

Jeśli jesteś właścicielką pochwy, jesteś również podatna na infekcje bakteryjne, grzybicze i zakażenia układu moczowego. Oprócz sikania po seksie i noszenia czystej bielizny, możesz rozważyć dodanie suplementów diety wzmacniających układ moczowy i florę bakteryjną pochwy.

Zaufaj nam, kiedy będziesz mieć pewność, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby być zdrowym, będziesz w pełni cieszyć się seksem bez stresu, a to na pewno jest dbanie o siebie.

Choroby weneryczne nie mogą być tematem tabu, więc badaj się regularnie

Skoro już mówimy o ochronie zdrowia, pamiętaj, aby się badać! Regularne wizyty kontrolne u ginekologa i lekarza rodzinnego są kluczowym aspektem utrzymania zdrowia seksualnego. Jeśli nie dogadujesz się ze swoim lekarzem lub czujesz, że nie otrzymujesz wystarczająco dużo informacji, znajdź nowego. Twój czas jest cenny i nie należy go marnować na lekarzy, którzy nie okażą Ci uwagi, na jaką zasługujesz. Pamiętaj, że bezpieczny seks jest fundamentem Twojej seksualności (i oczywiście zdrowia każdego człowieka).

Kiedy mężczyźni doświadczają jakichkolwiek problemów w łóżku, zrobienie szczegółowych badań może być tym, czego potrzebują. Na szczęście medycyna daje coraz więcej możliwości i otwieranych jest coraz więcej prywatnych centrów medycznych, w których mężczyźni mogą umówić się na wizytę (lub poradę telefoniczną), omówić swoje dolegliwości i poddać się terapii w celu optymalizacji testosteronu. Niezależnie od tego, czy chodzi o zmęczenie, niskie libido, czy problemy ze sprawnością seksualną, możesz rozwiązać ten problem bez wchodzenia do gabinetu lekarskiego.

Twoja seksualność idzie w parze z przyjemnością

Jaki jest najlepszy sposób na dbanie o swoją seksualność? Więcej masturbacji. A jeśli myślisz, że robisz to wystarczająco często i dobrze, spróbuj czegoś nowego! Wypróbowanie nowej metody oznacza lepsze poznanie swojego ciała i swoich pragnień.

Jest tak wiele fantastycznych zabawek, że a pewno znajdziesz coś dla siebie. Nie wahaj się ani chwili i kup sobie coś nowego. W każdej szafce nocnej powinien się znajdować co najmniej jeden wibrator. Można go używać zarówno solo, jak i w duecie.

Seksualność kobiet – jak ją odnaleźć

Kobieta seksualna to kobieta pewna siebie i tego, jakie typy zachowań sprawiają, że czuje się lepiej. Wiele osób dorosłych zapomina o odpowiedniej komunikacji, przez co relacje z innymi stają się bardziej płytkie i mniej zadowalające. Nie zapominajmy o tym, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa i jak odpowiednia komunikacja osób dorosłych sprawia, że ich seksualna pewność siebie jest jeszcze silniejsza.

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zadbać o swoją seksualność, jest znalezienie czasu dla siebie i swojej seksualnej ja. Pamiętaj, że seks jest ważną częścią naszego życia i zasługujesz na to, by czuć się pewnie i komfortowo. A teraz zadbaj o siebie!