Sztuczna cipka, masturbator i urazy z tym związane

Tak, dobrze przeczytaliście. Dziś chcemy porozmawiać o gadżetach erotycznych od innej strony, a mianowicie o urazach związanych z zabawkami. Choć sztuczne pochwy, masturbator, wibratory i inne gadżety pokręcają atmosferę w sypialni i zgłebiają nasze doznania, to jak się okazuje niekiedy ten miękki i miły w dotyku gadżet może być przyczyną pojawienia się na SOR-ze.

Choć wydawać by się mogło, że masturbatory w żaden sposób nie mogą być dla nas szkodliwe, to jak się okazuje taka sztuczna pochwa może być naprawdę niebezpieczna (choć oczywiście nie zdarza to się często).

Urazy spowodowane zabawkami erotycznymi są niezwykle rzadkie. Mimo to mogą się zdarzyć każdemu z nas. Nie jest to jednak powód, aby z nich rezygnować. Wystarczy być świadomym konsumentem i nieustannie poszukiwać przyjemności.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik. Przedstawimy najczęstsze przyczyny urazów oraz powiemy, jak ich unikać. Podpowiemy też, co zrobić, jeśli doznacie urazu.

Najczęstszy uraz: coś utkwiło w tyłku 

Jeśli coś ma wchodzić w tyłek, musi być specjalnie zaprojektowane tak, aby wchodziło w tyłek. Chociaż pochwa ma swoją strefę końcową (szyjkę macicy), to kanał odbytu nie ma anatomicznego zakończenia. Biegnie on dalej do odbytnicy, okrężnicy, a następnie w górę układu pokarmowego.

Dlatego też zabawka erotyczna do analnej przyjemności musi mieć rozszerzoną podstawę, aby nie weszła zbyt głęboko. W wielu przypadkach to, co utknęło w tyłku, wcale nie jest zabawką erotyczną: zwykle są to przedmioty gospodarstwa domowego, które po prostu nie są przeznaczone do zabaw analnych, np. butelki szamponu, szczotki do włosów i banany. Mogą również wystąpić inne urazy związane z zabawkami erotycznymi. Są to:

 • zablokowany pierścień na penisa
 • reakcje alergiczne na składniki żelów, lubrykantów, olejków pobudzających lub świec do masażu
 • siniaki, otarcia liny lub przecięcia skóry od uderzeń lub zabawek służących do BDSM
 • nakłucia i nacięcia od używania wibratorów typu pinpoint
 • chwilowe drętwienie w wyniku nadmiernej stymulacji
 • pękanie naczyń krwionośnych z powodu nadmiernego zasysania łechtaczki, sromu, sutka lub penisa

Jednak wszystkie te przypadki są niezwykle rzadkie. Większość zgłoszonych urazów związanych z seksem w ogóle nie dotyczy zabawek erotycznych. Wypadki, które się zdarzają podczas łóżkowych igraszek, zazwyczaj polegają na tym, że przedmioty używane zamiast zabawek erotycznych znikają w ciele lub utykają w niektórych częściach ciała.

Kobieta w bieliźnie leżąca na brzuchu na łóżku

Jeśli właśnie doznałaś/doznałeś urazu, postępuj w następujący sposób

Twój plan działania będzie zależał od tego, w jakim miejscu odczuwasz dyskomfort, od nasilenia bólu i przyczyny.

Jeśli coś utknęło ci w tyłku

Nie wygłupiaj się, jeśli chodzi o uraz Twojego tyłka. Jeśli coś utknęło w Twoim tyłku i nie jesteś w stanie tego wyjąć, IDŹ DO LEKARZA!!! Nie możesz czekać z wyjęciem przedmiotu z odbytu, ponieważ może się on przemieszczać i powodować wewnętrzne uszkodzenia.

Jeśli wydaje Ci się, że coś utknęło Ci w pochwie

Dzięki szyjce macicy pochwa ma punkt zatrzymania. Więc może Ci się wydawać, że coś tam utknęło, ale w rzeczywistości tak nie jest. Jeśli wydaje Ci się, że jesteś w stanie usunąć przedmiot z pochwy samodzielnie lub z pomocą partnera, nawilż dobrze ten obszar lubrykantem, aby zmniejszyć tarcie i zrób to! Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz się tego pozbyć, udaj się jak najszybciej na pogotowie.

Jeśli odczuwasz wewnętrzny dyskomfort

Szukaj natychmiastowej pomocy lekarskiej zawsze, gdy odczuwasz intensywny ból brzucha, pieczenie lub inny dyskomfort wewnętrzny.

Jeśli doświadczasz zewnętrznego krwawienia lub bólu

Skóra penisa i sromu jest bardzo delikatna, więc zabawki erotyczne z tępymi końcówkami mogą uszkodzić te tkanki, jeśli ich użytkownicy nie będą ostrożni. Właścicielki sromu mogą być bardziej podatne na tego rodzaju urazy. Dzieje się tak, ponieważ tkanka sromu może stać się jeszcze bardziej delikatna podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji lub podczas zmian hormonalnych, takich jak ciąża lub menopauza.

Penis i srom mają również wiele zakończeń nerwowych. Dlatego nawet drobne zadrapania lub ukłucia mogą powodować odczuwalny dyskomfort. W takich przypadkach zaleca się zaczekać kilka godzin, aby sprawdzić, czy dyskomfort ustąpi. Jeśli ból utrzymuje się lub jest wyższy niż 6 na 10 w skali bólu, należy udać się do lekarza.

Skontaktuj się również z lekarzem, jeśli wystąpią u Ciebie:

 • nieregularne wydzieliny z odbytu lub narządów płciowych
 • drastyczna zmiana zapachu lub smaku
 • ból podczas wypróżnień lub oddawania moczu
Kobieta w bieliźnie leżąca na łóżku z rękami za głową

Jeśli uraz nie jest poważny, postępuj w następujący sposób

Jeśli masz uraz, który powoduje umiarkowany dyskomfort, ale niekoniecznie wymaga hospitalizacji, sposób złagodzenia bólu będzie zależeć od miejsca i rodzaju urazu. Jeśli masz zewnętrzny uraz sromu lub odbytu, możesz wypróbować nasiadówki. Inną opcją jest przykładanie zmrożonej myjki do skaleczeń. Jeśli uraz polega na przecięciu skóry, ryzyko infekcji jest większe. Musisz wtedy pamiętać, aby utrzymywać ten obszar w czystości.

Jak wesprzeć swojego partnera/swoją partnerkę w razie wypadku

Każdy uraz jakiejkolwiek strefy erogennej może być przerażający. Tak więc, jako partner/partnerka osoby kontuzjowanej, Twoim zadaniem jest bycie tak wspierającym, pocieszającym i wrażliwym, jak to tylko możliwe. Oznacza to, że:

 • musisz spróbować wyjąć zabawkę z pochwy, jeśli zostaniesz o to poproszony/poproszona
 • musisz pojechać z partnerką/partnerem do lekarza lub na SOR w nagłych wypadkach, jeśli zostaniesz o to poproszony/poproszona
 • musisz zapłacić lub złożyć się z partnerką/partnerem na wizytę prywatną u lekarza
 • musisz upewnić się, czy jest coś, co mogłeś/mogłaś zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia, na przykład użyć więcej lubrykantu, trochę zwolnić lub częściej pytać partnera/partnerkę, czy wszystko jest w porządku

Jeśli przydarzy Ci się tego typu incydent, to koniecznie zgłoś się na linię obsługi klienta producenta zabawek erotycznych (oczywiście za zgodą partnera). Możesz odzyskać pieniądze za zakup, a jeśli wystarczająca liczba osób zgłosi podobny problem, firma może nawet wycofać produkt ze sprzedaży lub przeprojektować go.

Kobieta w body oparta o łóżko

Martwisz się, czy to może się to przytrafić Tobie? 

Pamiętaj: urazy związane z zabawkami erotycznymi nie są powszechne! Większość obrażeń spowodowanych „zabawkami” erotycznymi nie jest spowodowana przedmiotami, które możesz kupić w sexshopie. Zazwyczaj są one wynikiem używania przedmiotów gospodarstwa domowego zamiast prawdziwych zabawek erotycznych w celu przeprowadzenia eksperymentów seksualnych. Dopóki używasz bezpiecznej dla ciała zabawki erotycznej zgodnie z jej przeznaczeniem i odpowiednio reagujesz na oznaki dyskomfortu swojego ciała, naprawdę nie masz się czym martwić.

Jak zmniejszyć ryzyko urazu, nie tracąc przyjemności

Denerwujesz się? Zapamiętaj poniższe wskazówki, a wszystko będzie dobrze. 

Najpierw naucz się swojego ciała

Urazy są bardziej prawdopodobne u osób, które nie znają swojego ciała i posuwają się za daleko. Dlatego też najlepiej zbadaj swoje ciało ręką (rękami) przed użyciem produktów do zabawy. Pamiętaj, że chcesz mieć produkty erotyczne tylko tam, gdzie czujesz się komfortowo z ich zastosowaniem.

Używaj tylko zabawek erotycznych wykonanych z materiałów bezpiecznych dla ciała

Nigdy nie używaj przedmiotów gospodarstwa domowego zamiast zabawek erotycznych! A najlepiej wybieraj te, które są wykonane z materiałów bezpiecznych dla ciała. To, jakie materiały są uważane za „bezpieczne dla ciała”, zależy od tego, czy zabawka jest używana zewnętrznie czy wewnętrznie. Jednak z reguły te materiały są najbezpieczniejsze:

 • silikon medyczny to najbezpieczniejszy materiał
 • stal nierdzewna
 • szkło borokrzemianowe
 • tworzywo sztuczne ABS

Przeczytaj instrukcję lub zadzwoń do lokalnego sex shopu, jeśli masz jakieś wątpliwości

Większość produktów stworzonych dla dawania przyjemności – zwłaszcza luksusowych – zawiera niezwykle szczegółowe instrukcje. Przeczytaj je! Jeśli nie, zadzwoń do sklepu, w którym robiłeś zakupy lub przynajmniej odwiedź stronę producenta.

Używaj zabawki tylko zgodnie z jej przeznaczeniem

Czy możesz użyć zabawki erotycznej sprzedawanej jako wibrator punktu G na swojej łechtaczce? Albo stymulatora prostaty na główce Twojego penisa? Oczywiście. Odkrywanie nowych sposobów korzystania z zabawek może być świetne… pod warunkiem, że nie wymaga wkładania w tyłek rzeczy, które nie są do tego przeznaczone. (Rozumiesz już, o co chodzi?)

Unikaj zabawek specjalnie zaprojektowanych, aby powodować ból

Floggery, koła Wartenberga, elektrostymulatory i rózgi, to tylko kilka przykładów zabawek, które są zaprojektowane po to, aby umożliwić Ci eksperymentowanie z bólem w erotycznej atmosferze. Jeśli jednak nie kręci Cię ból, nie korzystaj z zabawek tego typu. Może wydawać się to oczywiste, ale warto o tym przypomnieć.

 Bez wątpienia urazy spowodowane zabawkami erotycznymi nie są tym, o czym marzą ich użytkownicy. Nie powinno to jednak być powodem, aby przeklinać tę konkretną zabawkę erotyczną, nie mówiąc już o WSZYSTKICH rodzajach zabawek erotycznych. Jeśli wcześniej sprawiało Ci to przyjemność, nie musisz od razu rezygnować, ponieważ raz przydarzył Ci się mały wypadek przy pracy. Spróbuj dowiedzieć się, co mogło doprowadzić do tego urazu.

Może zbyt mała ilość lubrykantu? Nowa pozycja, która uniemożliwiła zachowanie pełnej kontroli? Jeśli tak, to następnym razem wróć do bezpieczniejszej wersji zabawy. Jeśli chcesz zachować szczególną ostrożność, nie używaj ponownie tego konkretnego produktu dla przyjemności. Pamiętaj, że nie musisz całkowicie rezygnować z zabawek erotycznych.