Sauna – jak się ubrać i czego nie zakładać?

Sauna i korzyści płynące z regularnego chodzenia do niej są znane od wielu dziesiątek lat. Jednak przed pierwszym pojawieniem się w saunie każdy ma sporo pytań – czy mam utrzymywać kontakt wzrokowy z innymi osobami będącymi w saunie, czy mogę polewać kamienie wodą, no i w końcu – czy mam iść nago, czy w stroju kąpielowym?

Czy sauna to swojego rodzaju strefa nagości i miejsce zarezerwowane dla najodważniejszych?

Aby w pełni cieszyć się z korzyści sauny bez względy na to, o jakiej saunie idzie mowa – na podczerwień, fińskiej, przenośnej, parowej – zacznij od rozebrania się. Następnie, jeśli musisz, dodaj to, co jest konieczne dla zachowania skromności lub osobistego komfortu – ale uważaj, aby nie nosić niewłaściwego ubrania.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak korzystać z sauny w odpowiedni sposób i jak nie narobić sobie wstydu, to wiedz, że regularne korzystanie z sauny obliguje Cię do przestrzegania pewnych zasad. Jeśli więc chcesz skorzystać z sauny, to warto wziąć pod uwagę to, co można zakładać, a czego nie powinno się mieć na sobie idąc do sauny.

1. Nie zakładać niczego

Najlepszy wybór ze wszystkich! Miej na sobie tylko uśmiech i ręcznik wokół talii, aby chronić ławkę przed ubrudzeniem i swoją prywatność.

Nie noś nawet biżuterii i okularów. Pozwól swojej odsłoniętej skórze swobodnie się pocić. Po prostu bądź czysty i suchy, kiedy wejdziesz.

2. A może jednak załóż coś?..

Jeśli musisz okrywać się z powodów osobistych lub innych, wybierz luźny kostium kąpielowy wykonany z włókien naturalnych. W przypadku kobiet góra od bikini lub jakikolwiek inny sposób na zminimalizowanie okrycia sprawi, że pobyt w saunie będzie bardziej komfortowy i skuteczny. Unikaj włókien i barwników, na które wpłynie ciepło, i pamiętaj, aby spłukać się przy przejściu między basenem a sauną.

3. Albo coś więcej…

Jeśli potrzebujesz więcej okrycia niż kostium kąpielowy, jak jest to wymagane w niektórych kulturach, takich jak koreańskie sauny koedukacyjne, wybierz bawełnę. Luźny T-shirt i szorty lub bawełniana chusta pozwolą oddychać również Twojej skórze. Zakładaj je tuż przed wejściem do sauny. I pomiń bieliznę, w tym stanik.

4. Czego nie możesz zakładać pod żadnym pozorem

Pod żadnym pozorem nie wolno nosić butów w saunie – są brudne i zatrzymują ciepło. Nawet specjalne buty pod prysznic nie mogą nigdy dotykać ławki w saunie. Tak zwane „kostiumy do sauny” to również okropny pomysł, ponieważ ich plastikowa tkanina zakłóca ciepło sauny i wydycha toksyczne opary.

Nie noś przepoconych strojów do ćwiczeń w saunie i nigdy, nigdy nie noś ubrań, które nosisz na ulicy na co dzień, które uwolnią wszystkie nieprzyjemne zapachy i toksyny, które zbierałeś przez cały dzień.

5. UTRZYMUJ GO W CZYSTOŚCI

Kiedy pierzesz odzież do sauny, używaj po prostu octu lub co najwyżej delikatnego detergentu przeznaczonego do odzieży. Unikaj komercyjnych detergentów silnie działających chemicznie.

Sauna to miejsce dla zdrowia i relaksu, a nie modowy wybieg. Im mniej dzieli Cię od ciepła panującego dookoła tym bardziej będziesz cieszyć się sesją i tym więcej odniesiesz z niej korzyści.