Promiskuityzm – czy to nadmiar kontaktów seksualnych?

Jeśli kiedykolwiek nazywano Cię dziwką lub puszczalską, albo bałaś się, że zostaniesz tak nazwana, to wiesz, jak to jest doświadczać podwójnych standardów dotyczących rozwiązłości. Wszyscy dorastaliśmy oglądając programy telewizyjne i filmy, które przedstawiają rozwiązłe kobiety jako dziwki, a rozwiązłych mężczyzn jako słodkich podrywaczy. Ale na tym się nie kończy. Rozwiązłość jest postrzegana w różny sposób – pozytywny i negatywny, dla wielu różnych grup ludzi. I, zgadliście, te stereotypy nie mają wiele wspólnego z prawdą.

Według słownika rozwiązłość jest definiowana jako „posiadanie wielu różnych partnerów seksualnych, relacji seksualnych lub nawyków seksualnych z udziałem wielu różnych partnerów”. Zasadniczo jest to sposób na powiedzenie, że ktoś lubi uprawiać dużo seksu z różnymi ludźmi. Jednak „rozwiązłość” jest często używana w uwłaczający sposób, w zależności od tego, o kim się mówi.

Kobieta w bieliźnie stojąca tyłem na tle czarnej ściany

Promiskuityzm – seks, a rozwiązłość

Promoskuityzm to słowo, słysząc które nie przychodzi nam do głowy absolutnie nic. Jak się okazuje, promiskuityzm oznacza brak więzi uczuciowych przy nawiązywaniu kontaktów seksualnych. Czy uprawianie seksu z przypadkowymi partnerami można więc uważać za promiskuityzm? Część seksuologów twierdzi, że tak.

Podwójne standardy między mężczyznami i kobietami, jeśli chodzi o kontakty seksualne, nie są niczym nowym. Na przykład, podczas gdy niezamężna kobieta jest nadal uważana za „starą pannę”, jej męskim odpowiednikiem jest „kawaler”. Ponadto przez wieki dziewictwo kobiet było cenione w sposób daleki od oceny dziewictwa mężczyzn. Oczekiwano, że kobiety pozostaną dziewicami aż do ślubu i nadal w wielu kulturach na całym świecie oczekuje się tego jedynie od nich. Nawet białe suknie ślubne, które wiele kobiet nosi do dziś, pozostały z czasów, gdy biel symbolizowała dziewictwo i czystość.

Tymczasem kobiety, które są, zdaniem niektórych, rozwiązłe seksualnie lub są postrzegane jako uprawiające dużo seksu z wieloma partnerami, są nadal określane jako „zdziry”, „puszczalskie” i „dziwki”, podczas gdy mężczyźni, którzy uprawiają dużo seksu, są często określani jako „kobieciarze” lub „uwodziciele”. Na szczęście niektóre z nich powoli ulegają zmianie, a podwójne standardy w zakresie życia seksualnego być może już w niedalekiem przyszłości pójdą w zapomnienie.

Coraz częściej mężczyźni, którzy są znani z braku szacunku dla swoich partnerek seksualnych są krytykowani i obrażani, zamiast być chwaleni. Jednak uprawianie seksu z wieloma partnerami ze wzajemnym szacunkiem i za obopólną zgodą nadal nie powinno być czymś, na co należy patrzeć z pogardą, niezależnie od płci.

Kobieta w bieliźnie leżąca na podłodze z głową opartą o stolik

Czy promiskuityzm to tylko seks bez głębszych relacji?

Wiele tożsamości w społeczności LGBTQ+ jest często postrzeganych jako „rozwiązłe”. Na przykład geje byli zawsze bardziej kojarzeni z rozwiązłością niż ludzie o innych orientacjach seksualnych, choć za tym poglądem nie stały żadne fakty. Poza tym, że są bolesne, takie stereotypy mogą mieć szkodliwy wpływ na postrzeganie całej społeczności. Na przykład stereotypowa „rozwiązłość” gejów była często niesłusznie obwiniana za rozprzestrzenianie się wirusa HIV podczas kryzysu AIDS w latach 80-tych.

Tymczasem osoby biseksualne i panseksualne są również stereotypowo postrzegane jako rozwiązłe, jedynie dlatego, że pociąga ich więcej niż jedna płeć. Osoby te często słyszą przykre komentarze, określane są jako „chciwe” lub zarzuca się im, że nie potrafią wybrać jednej płci. Wiadomość z ostatniej chwili: osobom bi/pan nie podobają się wszyscy!

Stereotyp osób biseksualnych jako rozwiązłych ujawnia również wiele postaw bifobicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o bi-kobiety. Biseksualnym kobietom często mówi się, że potajemnie są po prostu heteroseksualne i udają, że pociągają je kobiety jedynie dla zaspokojenia swojego mężczyzny – i nie pomaga w tym każda scena pornograficzna i filmowa, w której pieszczoty między kobietami obserwowane są przez czujne oko zadowolonego mężczyzny. Oczywiście biseksualni mężczyźni nie są traktowani w ten sam sposób i często mówi się im, że są po prostu gejami.

Promiskuityzm, czy narodowość ma znaczenie?

Niektóre narodowości i grupy etniczne na całym świecie są postrzegane jako bardziej rozwiązłe niż inne. Choć za zwyczaj powiązania między niektórymi krajami i rozwiązłością są po prostu stereotypowe, istnieją pewne różnice kulturowe, które mogą sprawić, że niektóre kraje wydają się bardziej rozwiązłe.

Na przykład w krajach takich jak Holandia, które cieszą się bardziej otwartym i wyluzowanym podejściem kulturowym do seksu może sprawić, że Holendrzy będą wydawać się bardziej rozwiąźli, w porównaniu z mieszkańcami krajów, które są bardziej powściągliwe w tej kwestii. Jednocześnie kraje takie jak Japonia zyskały ostatnio reputację wyjątkowo powściągliwych, jeśli chodzi o seks.

Oczywiście istnieją również szkodliwe stereotypy, jeśli chodzi o narodowość, pochodzenie etniczne i rozwiązłość. Uważa się na przykład, że promiskuityzm praktykowany jest częściej przez osoby pochodzenia latynoskiego . Ten stereotyp jest widoczny w filmach, telewizji i teledyskach, co utrwala nadmierną seksualizację latynoskich kobiet w mediach.

Uprawianie seksu z wieloma partnerami może być świetną rzeczą, jeśli tylko masz na to ochotę (i robisz to za obopólną zgodą). Absolutnie nie jest to coś, co jest determinowane przez Twoją płeć, seksualność, narodowość, pochodzenie etniczne czy cokolwiek innego. Po prostu baw się dobrze i zapomnij o stereotypach!

Kobieta w czerwonej bieliźnie opierająca się o łóżko

Ryzykowne zachowania seksualne, a promiskuityzm

Choć krótkotrwałe lub nawet jednorazowe relacje seksualne nie są niczym, czego trzeba by się wstydzić (mimo iż w społeczeństwach konserwatywnych często uważa się inaczej), to należy pamiętać o tym, żeby uprawiać bezpieczny seks i ZAWSZE odpowiednio się zabezpieczać. Częste kontakty seksualne z różnymi osobami mogą zwiększać Twoją szansę na zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową.