Pas cnoty – ochrona czy narzędzie tortur?

Czym dokładnie są sławetne pasy cnoty i czy w obecnych czasach w dalszym ciągu korzysta się z nich? Cóż, zaraz opowiemy Ci na wszystkie pytania.

Pasy cnoty to narzędzie chroniące je przed niebezpieczeństwem, ale także zapobiegające pokusom. Wspomnienie o pasie czystości sprawia, że większość ludzi nerwowo chichocze lub odwraca wzrok. Niektórzy nadal używają tego historycznego przedmiotu, ale w dzisiejszych czasach klasyfikujemy go jako narzędzie tortur. Do czego jest używany i jaka jest jego historia?

Zacznijmy od początku. Wśród ludzi dominuje opinia, że pas czystości został stworzony przez rycerzy, aby zadbać o wierność żon podczas ich nieobecności. Podobno dotyczy to krzyżowców, którzy używali pasów czystości przed wyjazdem na krucjatę do Ziemi Świętej. Jednak nie ma na to wiarygodnych dowodów. Co prawda słowa „pas czystości” pojawiają się w literaturze, ale nie świadczy to o istnieniu tego metalowego urządzenia, jakie znamy z Muzeum Historii. Równie dobrze mogłaby to być metafora obietnicy żony, że pozostanie wierna mężowi podczas jego nieobecności.

Miejscem, gdzie regularnie pojawiają się pasy czystości są wystawy poświęcone praktykom tortur. Niektóre z tych urządzeń wyglądają naprawdę przerażająco. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna niż się wydaje. Większość z pasów została wykuta w XIX i XX wieku. Mimo to temat ten jest wciąż niezwykle nurtujący.

Kobieta leżąca na łóżku bokiem ubrana w czarną koronkową bieliznę

Czy pasy cnoty istniały już w średniowieczu?

Można by się spodziewać, że księżniczki pod swoimi sukniami ukrywały pasy czystości. Wiele żartów dotyczących tego tematu krąży do dziś. Prawdopodobnie znasz historię króla wyjeżdżającego na pole bitwy i powierzającego klucz do pasa cnoty swojej żony swojemu najwierniejszemu giermkowi. Nim znika za rogiem, giermek biegnie za nim, mówiąc, że klucz nie pasuje do zamka. Żarty na bok. Według historyków coś takiego nie mogło mieć miejsca. Po prostu dlatego, że pasy czystości nie istniały w średniowieczu. Kiedy się więc pojawiły?

Wyobrażamy sobie pas jako skórzaną lub metalową uprząż, którą kobieta musiała założyć i nie była w stanie jej samodzielnie zdjąć. Pierwsza wzmianka wraz z rysunkiem takiego pasa znajduje się w rękopisie z XV wieku, ale nigdy nie odnaleziono takiego przedmiotu. Historycy uważają, że był to jedynie żart autora, bo w pozostałej części rękopisu omawia taktykę wojskową. Rysunek nie wygląda więc wiarygodnie, jakby autor chciał się upewnić, że nikt nie potraktuje go poważnie. Oczywiście możliwe jest, że pasy wtedy istniały, tylko po prostu nie ma na to dowodów.

Kobieta stojąca przed lustrem w bieliźnie

Pierwszy pas cnoty został znaleziony przez kolekcjonera antyków

Jedno z pierwszych odkryć tego kontrowersyjnego narzędzia miało miejsce w XIX wieku w Linzu. Mężczyzna o imieniu Pachinger, lokalny handlarz antykami, odkrył grób XVI-wiecznej kobiety, która miała założony pas czystości. Ciekawe, dlaczego ktoś założył pas cnoty zmarłej kobiecie. Ciekawe, dlaczego przedmiot ten zaginął później (podobnie jak większość antycznych przedmiotów Pachingera). Ciekawe, dlaczego w archiwach miejskich nie ma też ani jednej wzmianki o zmarłej kobiecie. Ten sam los spotkał wiele innych odnalezionych pasów czystości. 

Temat seksu wciąż jest dość kontrowersyjny, w przeszłości uważany był nawet za tabu. Wiele pasów czystości, które należały do znanych postaci historycznych, takich jak Anna Austriaczka lub Katarzyna Medycejska, zostało usuniętych z muzeów i przechowywanych w zamkniętych magazynach, aby uniknąć skandalu, jaki zwykle niesie publiczne prezentowanie pasów czystości. Co więcej, nadal nie jest jasne, czy te artefakty są historycznie autentyczne.

Wydawałoby się, że opowieści o pasach czystości to tylko bajki, ale to nie do końca prawda. Wiarygodne dowody na ich istnienie pochodzą z okresu renesansu. Jest zatem jasne, że te przedmioty musiały być bardzo rzadkie.

Do czego tak naprawdę były używane?

Pas czystości, jak sama nazwa wskazuje, nie został zaprojektowany, aby chronić kobiety przed nadużyciami lub niewiernością. Zamiast tego miał zapobiegać masturbacji. Jest to poparte wieloma opatentowanymi pasami przeciw masturbacji z USA. W czasach rewolucji przemysłowej jest również wysoce prawdopodobne, że kobiety używały pasów jako ochrony przed gwałtem, ponieważ praca w fabryce często wiązała się z napaściami seksualnymi.

Kobieta w bieliźnie z tatuażami leżąca na łóżku

Męski pas cnoty – jak wygląda korzystanie z niego?

Czy uważasz, że podobne przyrządy to już przeszłość, powoli odchodząca w zapomnienie? W takim razie jesteś w błędzie! Niekonwencjonalna zabawka stała się częścią seksualnych praktyk miłośników BDSM, co w wolnym tłumaczeniu oznacza odgrywanie ról, wymagających dyscypliny, dominacji, zniewolenia i uległości jednego partnera nad drugim. Pasy czystości są zatem idealnym sposobem kontrolowania przyjemności partnera.

Pewne stereotypy to już przeszłość. Nie tylko kobiety używają dziś pasów czystości dla zabawy i przyjemności. Powstały ich męskie odpowiedniki i były one używane przez pewną subkulturę być może nawet częściej niż pasy żeńskie. Są mniejsze i pod wieloma względami bardziej praktyczne. W przeciwieństwie do pasów kobiecych, które biegną wokół talii i ud, męski wariant pasa wygląda jak klatka dla męskich genitaliów. Nie pozwala mężczyźnie osiągnąć satysfakcji bez bólu. Istnieje również wariant typu florenckiego, który jest szyty na miarę dla użytkownika. Wygląda jak swojego rodzaju tarcza wokół talii, która biegnie między nogami i zakrywa genitalia.

Zapomnij o średniowieczu

Być może nie ma sensu zagłębiać się w więcej szczegółów, więc zakończmy krótkim podsumowaniem. Oprócz pasów czystości dla kobiet istnieje również wersja męska. Narzędzie zdecydowanie nie pochodzi ze średniowiecza, a w dawnych czasach służyło nie tylko jako ochrona przed gwałtem i jest używane do dziś!

W internecie możesz znaleźć oferty sklepów z akcesoriami dla dorosłych, w których znajdziesz wybrane pasu cnoty zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Jeśli zamierzasz używać pasów cnoty jako gadżetu erotycznego, to może Ci się nie spodobać cena urządzenia, jeśli jednak oferta danego produktu wydaje Ci się interesująca, to śmiało – poszerzaj swoje seksualne horyzonty już dziś!