Kolczyki w sutkach – wady i zalety piercingu

Nieważne z jakich pobudek, czy to dlatego, że uważasz to za swoistą oznakę buntu, czy być może to przejaw lekkiego masochizmu, czy po prostu jesteś mocno podjarana profilami na Instagramie – kolczyk w sutku chce mieć każda fajna dziewczyna. 

Nieco bardziej ryzykowne niż u lasek, które mają „o jedną za dużo dziurkę w uchu”, piercing sutka dodaje Ci power’a i dosłownie krzyczy „SEKS”. A kto nie lubi krzyków o seksie?

Poważnie wrażliwy

Jeżeli podchodzić do tego od strony bardziej realnej – metal będzie dosłownie przewiercony przez jedną z najbardziej wrażliwych części kobiety (mężczyzny też, ale to właśnie kobiety znacznie częściej decydują się na ten typ ozdoby). Nie dziwi więc mnie fakt, iż wiele kobiet jest początkowo zniechęconych ideą … dopóki nie wyczytają tego, że po kolczykowaniu wzrasta nie tylko wrażliwość sutków, ale i ich samych!

Zgadza się. Jeśli uważasz swoje sutki za te „mniej – wrażliwe” – po prostu udaj się do lokalnego salonu i poczuj mrowienie w swoich udach jak nigdy dotąd.

Po długim zastanowieniu się nad modyfikacją ciała zdecydowałam się powiedzieć “pieprzyć to” i poszłam do salonu piercingu. Trzy minuty później z lizakiem w dłoni (to było jak nostalgiczna podróż do lekarzy z dzieciństwa – tym razem jednak lekarz był cholernie seksowny i miał tatuaże), miałam kawałek metalu ułożony poziomo w moim lewym sutku.

Masochistyczne Ja

Nie jestem pewna, czy to była moja masochistyczna strona, czy gorący wytatuowany facet, który mnie rozpraszał, ale ból nie był taki zły. Taki bunt nastolatka, prawda? Poddałam się ekstremalnemu masochizmowi, byłam bardziej niezgrabna niż kiedykolwiek wcześniej i tak…czułam się trochę jak Kendall Jenner.

Rok później, a już z bez-kolczykowym sutkiem (niestety kolczyk mi wypadł i rana zagoiła się w ciągu godziny), postanowiłam rozważyć zalety i wady tego piercingu erotycznego.

Opinie o kolczykach w sutkach – za i przeciw

  • ZA: Samo przekłuwanie bolało przez około trzy sekundy.
  • PRZECIW: “Rana będzie się goiła aż do 6 miesięcy i będzie Cię bolało z parę tysięcy razy dziennie”
  • ZA: Zyskasz więcej like’ów na swoim zdjęciu na Instagramie niż kiedykolwiek wcześniej.
  • PRZECIW: Zdajesz sobie sprawę, że Twój sutek jest bardziej atrakcyjny niż Twoja twarz.
  • ZA: „UWOLNIĆ SUTEK !!!!!!”
  • PRZECIW: “Usunęliśmy Twój wpis, ponieważ nie jest zgodny z naszymi wytycznymi dla społeczności danej aplikacji.”
  • ZA: Twój kolczyk w sutku wygląda zajebiście i jest seksowny jak cholera.
  • PRZECIW: … jak już ściągniesz koszulkę w łóżku.
  • ZA: Masz trochę fajnego metalu w sutku.
  • PRZECIW: Co to za żółte wycieki?!
  • ZA: Możesz chodzić bez stanika.
  • PRZECIW: W sumie to możesz chodzić bez stanika i nieważne jest to, czy masz przekłuty sutek, czy też nie. 
  • ZA: Faceci uwielbiają kolczyki w sutku.
  • PRZECIW: „…jest teraz zainfekowany, boli jak cholera, nie dotykaj go, przepraszam.” (Poważnie, daj spokój.)
  • ZA: Nigdy nie musisz tego wyciągać.
  • PRZECIW: Chyba że lubisz się z nim bawić tak jak ja i on w końcu wypada…

Wniosek

Mówiąc wyłącznie o walorach estetycznych – kolczykowanie sutka ma w sobie to coś, co sprawia, iż wyglądasz bardzo dobrze. Dodaje Ci to lekkiej pikanterii, pozwala czuć się bardziej swobodnie. 

Dla tych z chłopakami dużym plusem jest to, że może on zaprowadzić Twój sutek do krainy orgazmu. Ludzie nie przesadzają pisząc o tym, że po kolczykowaniu ich sutki stały się bardzo wrażliwe. Dla singielek jak ja, wydaje mi się, że taki kolczyk wygląda cholernie uroczo, a do tego podczas oglądania Netflix’a można się nim fajnie bawić!

Kolczyk w sutku – co powinnaś o tym wiedzieć

Jeśli zwrot „żyć pełnią życia” przywołuje na myśl obrazy kolczykowanych sutka, to trafiłeś do właściwego miejsca. I na pewno nie jesteś w tym sama: kolczykowanie sutka ma spore grono fanów wśród gwiazd Hollywood – kolczykowały się takie ikony stylu jak Rihanna, Kendall Jenner, Bella Hadid i Kristen Stewart.

Zupełnie normalne jest też to, że przed zapisaniem się na piercing masz sporo pytań, takich jak chociażby to…

kolczyki w sutkach

Czy to będzie bolało?

Choć po kilku miesiącach gojenia się i uważania na kolczyk w sutku będziesz czuć się jak twardziel, a sutek będzie wyglądał naprawdę super, musisz zdawać sobie sprawę z tego, iż moment przekłuwania sutka i przechodzenia igły przez ten jakże delikatny obszar Twojego ciała, boli tak bardzo, jak sobie jesteś w stanie to wyobrazić. „Sutki są wypełnione zakończeniami nerwowymi, więc bądź przygotowana na ból”, mówi Debra Jaliman, dermatolog z Nowego Jorku.

Po tym, jak już kolczyk będzie w Twoim sutku, istnieje możliwość zahaczenia o coś i wyrwania go z sutka (a to boli jak cholera). Jaliman zaleca przestawienie się na bawełniane biustonosze, które nie tak bardzo irytują skórę i są mniej podatne na zaczepienia, w przeciwieństwie do Twoich ulubionych koronkowych i nylonowych staników. 

kolczyki w sutkach wady

Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z kolczykiem w sutku?

Kolczyk w tak delikatnym miejscu, jakim jest sutek, zawsze wiąże się ze swojego rodzaju ryzykiem. Musisz rozumieć to, iż przebijasz swoją skórę, na co ciało reaguje wysyłając do obrony armię układu odpornościowego. Gdziekolwiek strzeliłabyś sobie kolczyk, powstałoby ryzyko. W takich wypadkach infekcja – bakteryjna lub wirusowa – siniaki czy inne podrażnienia są możliwe i całkiem realne. 

Aby uniknąć infekcji: upewnij się, że narzędzia używane do przebijania sutków są całkowicie sterylne. Przed rozpoczęciem należy oczyścić obszar środkiem do dezynfekcji skóry lub alkoholem. Jeśli masz alergię na metal, szczególnie na nikiel – upewnij się, że piercer używa stali nierdzewnej.

Jak znaleźć idealnego piercera?

Większość przygotowań sprowadza się do znalezienia piercera, który wykona dobrą robotę, a tym samym z którym czujesz się komfortowo – w końcu będziesz musiała obnażyć piersi przed nieznajomym! Oto jak znaleźć idealnego piercera:

  • Zdobądź namiary od znajomych ze sporą ilością kolczyków – warto jest podpytać się ich o wskazówki i porady na temat przekłucia
  • Sprawdź recenzje online i porównaj opinie niektórych piercerów i salonów
  • Odwiedź przestrzeń osobiście i upewnij się, że personel myje ręce, nosi rękawiczki i używa gotowych, sterylizowanych igieł – jest to cholernie ważne
  • Rzuć okiem na portfolio pracowników salonu zanim zdecydujesz się na kolczym w sutku, pępku czy gdziekolwiek indziej
  • Zadzwoń do odpowiednich instytucji, takich jak chociażby sanepid, aby upewnić się, że dane studio posiada wszystkie niezbędne licencje – oczywiście jeśli uważasz to stosowne
kolczyki w sutkach zalety

Kolczyk w sutku – jak wygląda pielęgnacja

Zabieg przekłucia trwa tylko chwilę, a pielęgnacja po przekłuciu kolczyka jest szczególnie ważna. Należy do niech podchodzić bardzo poważnie.

I znowu, osoba wykonująca zabieg powinna szczegółowo opowiedzieć Ci o instrukcjach związanych z pielęgnacją po zabiegu. Po pierwsze musisz uważać na to, ażeby dane miejsce było czyste przez całą dobę. Specjaliści zalecają używania maści antybakteryjnych po przekłuciu, jak też do momentu, aż rana się zagoi. Samo gojenie się sutka może trochę potrwać – średnio aż do 6 miesięcy.

Upewnij się też, że poważnie podchodzić do kwestii pielęgnacji sutków. Przez najbliższe cztery do sześciu tygodni zaleca się stosowanie maści albo specjalnych sprayów do pielęgnacji sutka po zabiegu. Dobrze się sprawdzają spraye stworzone właśnie do tego, są one tworzone na podstawie wody destylowanej i soli jodowanej i przyspieszają one proces gojenia się skóry. 

Z reguły chcesz unikać oczyszczania powierzchni mniej delikatnymi mydłami, bądź też mydłami zapachowymi (i tymi zabarwionymi). Nie panikuj, jeśli w czasie kąpieli pod prysznicem na skórę wokół sutka trafi trochę Twojego ulubionego żelu kokosowego, nic się nie stanie i nie musisz się zbytnio martwić. Nie zapomnij jednak przez cały okres gojenia się skóry zanurzać piercing w roztworze z soli fizjologicznej na 5-10 minut przynajmniej parę razy w tygodniu. 

W ciągu pierwszych kilku tygodni powinnaś też pominąć gorące kąpiele, baseny, jeziora i wanny z hydromasażem (olbrzymie, bogate w szalki Petriego) lub zakryć piercing wodoodpornym bandażem na wypadek udziału w podobnych kąpielach. Zaleca się też spanie w stanikach sportowych lub obcisłych bawełnianych koszulkach (pomoże Ci to zmniejszyć do minimum szanse wyciągnięcia kolczyka podczas spania). Na swędzenie zaleca się nabycie kremu z hydrokortyzonem, który jest dostępny bez recepty. Kolczyki w sutkach są seksowne, ale tylko jeśli się o nie odpowiednio dba!

kolczyki w sutkach opinie

Jakiego rodzaju biżuterii powinnam użyć do kolczyka w sutku?

Niektórzy ludzie mają alergie na metal. Dlatego też warto jest wybierać jedynie stal nierdzewną, jeśli planujesz mieć kolczyki w sutkach. Tytan, platyna, złoto, niob lub niektóre polimery i szkło są również solidnymi opcjami. Jeśli zastanawiasz się nad przekłuciem sutka – masz trzy podstawowe opcje do wyboru – pierścień, sztangę lub zgiętą sztangę. 

kolczyk w sutku- rodzaj

Jak będzie wyglądał mój sutek, jeśli wyjmę kolczyk? Czy kolczyk w sutku na zawsze zmieni jego wygląd?

Jak już wspomniano, usunięcie biżuterii może oznaczać, że dziura zamknie się szybko, więc unikaj zdejmowania jej na długi czas. Jeśli wyjmiesz kolczyk, a miejsce zacznie się goić, może tam powstać mały guzek – keloid. 

Nie jest on niebezpieczny, wygląda jak wystający, mięsisty guzek i niektórzy z nas są po prostu podatni na ich powstawanie. Czasami po kolczyku może Ci zostać mniej miła pamiątka – mała blizna. To zależy również od rozmiaru piercingu, bo im grubsze jest samo przekłucie, tym otwór będzie większy i bardziej zauważalny po wyjęciu kolczyka. 

kolczyki w sutkach- wygląd

Czy mogę mieć kolczyki w sutku i dalej karmić piersią?

Możesz, choć nie powinnaś od razu po przekłuciu sutka wracać do karmienia piersią. Pozwól, aby kolczyk całkowicie się zagoił przed tym, jak postanowisz karmić piersią. Lepszym rozwiązaniem byłoby usunięcie kolczyka na czas karmienia. To, że miałaś przekłuty sutek w żadnym stopniu nie wpływa na karmienie piersią ani na produkcję mleka. 

Musisz jednak być czujna na infekcje. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz ból, zaczerwienienie, obrzęk lub wydzielinę.