Tabletki antykoncepcyjne – kiedy wiadomo, że Ci nie pasują?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych niekiedy wiąże się z mało przyjemnymi skutkami ubocznymi, takimi jak wysypka, bóle głowy czy plamienie międzyokresowe. I choć antykoncepcja nie jest już tematem tabu, to nigdy za wiele informacji na jej temat.

Biorąc pod uwagę to, że na rynku istnieją różnego rodzaju środki antykoncepcyjne – od prezerwatyw, aż po implanty antykoncepcyjne, mamy wolną rękę co do wyboru środków chroniących nas przed zajściem w ciążę.

Pigułka antykoncepcyjna jest niedoskonałym – choć wciąż niesamowitym – wynalazkiem. Mimo że od dziesięcioleci jest to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży, wiele kobiet jednocześnie uwielbia i nienawidzi je. Choć pigułki istnieją na rynku od lat 60, to lista efektów ubocznych się nie zmniejsza. 

Nie wszystkie wersje pigułek działają na kobiety w ten sam sposób. Istnieją dwie główne kategorie pigułek antykoncepcyjnych – dwuskładnikowe pigułki hormonalne, które zawierają dawki estrogenu i progestyny ​​oraz „minitabletki” lub pigułki zawierające tylko progestagen.

Ciało każdej kobiety jest inne, dlatego też możesz różnie reagować na pigułki w zależności od wielu czynników. Innymi słowy, możesz po prostu lepiej tolerować jedną pigułkę od drugiej. 

A więc skąd masz wiedzieć, kiedy pora udać się do lekarza i zmienić pigułkę? Zapytaliśmy ekspertów, co jest normalnym skutkiem ubocznym, które symptomy oznaczają, że musisz natychmiast zrezygnować z pigułki, a które dają do zrozumienia, że pora jest je zmienić. 

Skutki uboczne pigułki: Co jest normalne

Za każdym razem, gdy majstrujesz przy równowadze hormonalnej swojego ciała, normalne jest, że wystąpią pewne skutki uboczne. Ale dobra wiadomość jest taka, że ​​większość z nich ma charakter tymczasowy i zniknie, gdy twoje ciało będzie miało kilka miesięcy na dostosowanie się.

Przykładem jest chociażby przyrost masy ciała, który nie jest potwierdzonym efektem ubocznym pigułki antykoncepcyjnej, jednak niektóre pigułki mogą powodować tymczasowe zatrzymywanie wody, co wydaje się podobne do przyrostu masy ciała i zwykle ustępuje po jednym, dwóch, a nawet trzech cyklach. Najczęstsze efekty uboczne zgłaszane przez kobiety to: plamienie, zmiany nastroju i wrażliwość piersi.

Inne skutki niepożądane są poważniejsze. Główną konsekwencją zdrowotną pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny jest nieznacznie zwiększone ryzyko zakrzepów. Jeśli zauważysz bóle w klatce piersiowej lub nogach, obrzęk lub zaczerwienienie nóg, duszność, problemy z oczami (gdy zaczniesz widzieć niewyraźnie) skontaktuj się z lekarzem JAK NAJSZYBCIEJ.

Poważne bóle głowy lub bóle brzucha mogą być również oznaką, że dzieje się coś poważniejszego. Jeśli często odczuwasz silny ból głowy, który nie ustępuje bez pomocy leków na receptę albo odczuwasz ból brzucha, który nie wydaje się być bólem Ci znanym (a zwłaszcza jeśli występuje w prawej górnej części brzucha), jak najszybciej udaj się do lekarza ginekologa.

Kiedy pora zmienić pigułkę

Jeśli zauważysz którekolwiek z poważnych skutków ubocznych, porozmawiaj jak najszybciej ze swoim lekarzem. W przypadku bardziej powszechnych – ale nadal denerwujących – chorób, oto jak porozmawiać z lekarzem na temat znalezienia lepszego dopasowania.

Jeśli po kilku miesiącach stosowania pigułki w dalszym ciągu pojawia się międzyokresowe plamienie… Prawdopodobnie Twoja pigułka jest dla Ciebie za słaba. Niektóre kobiety zauważają plamki w dniach, kiedy nie powinny mieć okresu i to je niepokoi. Być może pora na konsultację z lekarzem – inne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych mogą być dla Ciebie lepszą metodą antykoncepcji.

Jeśli Twoje libido płata Ci figle…  Pigułka może również wpływać na popęd seksualny. Jeśli zauważyłeś, że Twoje libido jest niższe od czasu rozpoczęcia nowej pigułki, eksperci zalecają  rozmowę z lekarzem na temat przejścia na tabletkę zawierającą tylko progestagen, co może być bardziej odpowiednie dla Twojego ciała. 

Jeśli odczuwasz bóle głowy… Jeśli odczuwasz słabe bóle głowy od momentu rozpoczęcia nowej pigułki, porozmawiaj z lekarzem na temat przejścia na pigułkę z niższą dawką estrogenu. 

Lekarze zachęcają też kobiety do robienia notatek o tym, jakie skutki uboczne odczuwasz w odniesieniu do której pigułki. Jeśli Twój lekarz przepisuje Ci nową pigułkę i nagle zauważysz zmianę nastroju, która nie była obecna, na przykład, podczas stosowania ostatniej pigułki, powiedz mu o tym.

Nawet jeśli wypróbowałaś już kilka różnych tabletek i nadal nie czujesz, że znalazłaś tę odpowiednią, takie notatki mogą być szczególnie pomocne przy ustalaniu nowej kuracji. Dla kobiet, które wcześniej pigułek nie stosowały, sugeruje się stosowanie na początku pigułek zawierających 20 mikrogramów estrogenu. 

Którą formę antykoncepcji wybrać?

Pamiętaj, że z tym pytaniem zawsze możesz udać się do lekarza. Jeżeli bardzo źle się czujesz przyjmując tabletki antykoncepcyjne, być może warto zmienić antykoncepcję hormonalną na inny rodzaj zapobiegania ciąży – może to być wkładka wewnątrzmaciczna, prezerwatywa (która przy okazji chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową) czy też innego rodzaju środki plemnikobójcze.

Zawsze warto jest się skontaktować z lekarzem i porozmawiać z nim o tym, który rodzaj ochrony będzie dla Ciebie najlepszy.