Membrana – czym jest?

Pomimo tego, co mogłoby Ci się wydawać, metoda antykoncepcji zwana membraną, czyli urządzenie antykoncepcyjne, które umieszcza się w otwarciu szyjki macicy w celu zablokowania nasienia, wcale nie stało się prahistoryczną formą zabezpieczania się przed ciążą. Całe szczęście, kobiety dalej z niej korzystają! Są nowocześniejsze i ulepszone, ażeby być wygodniejszymi niż kiedykolwiek wcześniej. Chodzi mi o to, że nie są to już membrany rodem z szuflady naszych babć (choć chyba wtedy z nich nie korzystano). Nowoczesna membrana to coś dla nowoczesnej dziewczyny!

Jedyną obecną na rynku jest Caya. Podczas gdy wcześniej kształt membran przypominał odwrócone małe meloniki, Caya ma bardziej odpowiedni anatomicznie kształt. Na swój sposób przypomina sanie. Sanie, które siadają na szyjce macicy i chronią przed niechcianą ciążą. Jest to dobra opcja dla kobiet, które starają się unikać antykoncepcji hormonalnej i nie mają problemu z wsadzaniem dłoni do pochwy przed i po seksie. Jest to również dobra opcja dla kobiet, które są w związku na odległość i uprawiają seks tylko okazjonalnie – nie wymaga to codziennej pigułki ani żadnej myśli o antykoncepcji, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to potrzebne.

Jak to robić?

Jeśli zbadałaś wszystkie opcje i zdecydowałaś, że membrana jest sposobem na zapobieganie ciąży w sam raz dla Ciebie, pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę u ginekologa lub wizytę w lokalnej klinice zdrowia lub planowania rodzicielstwa. Mimo że membrana nie jest lekiem, nadal potrzebujesz recepty, aby ją zdobyć. Większość  gabinetów ginekologów powinna mieć próbną przeponę w biurze, abyś mógł trzymać ją w rękach i ćwiczyć wkładanie z lekarzem przed odebraniem prawdziwej membrany w aptece. W przeciwnym razie farmaceuta powinien doradzić, aby po odebraniu jej zwrócić się do lekarza, aby przećwiczyć umieszczanie jej pod czujnym okiem lekarza. Jeśli naprawdę masz kłopoty, na stronie Caya znajduje się szczegółowy film wyjaśniający, w jaki sposób wkładać membranę. Skuteczność przepony w zapobieganiu ciąży znacznie zmniejsza się, jeśli jest niewłaściwie umiejscowiona, więc bez względu na to, jak dziwnie się czujesz, prosząc lekarza o pomoc, jest to bardzo konieczne i warte zachodu.

Przepona działa poprzez przytrzymanie niewielkiej ilości środka plemnikobójczego aż do otworu macicy – szyjki macicy – dzięki czemu każda plemnik próbująca się tam dostać musi przepłynąć przez płyn, który je zabija. Następnym krokiem więc po zakupie membrany i zrozumieniu tego, w jaki sposób należy ją włożyć, jest uzyskanie środka plemnikobójczego. Na tą część nie potrzebujesz recepty. Środek plemnikobójczy jest sprzedawany bez recepty w aptekach lub w Internecie. Większość zestawów środków plemnikobójczych kosztuje od 40 złotych w górę, w zależności od wybranek marki. Wszystkie działają mniej więcej tak samo. 

Należy jednak zauważyć, że membrana nie chroni Cię przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Do tego potrzebujesz prezerwatywy, jednak możesz bez problemu łączyć te dwie metody. Więc nie martw się – podwój zabezpieczenie się!

Ok, masz już wszystko, więc jesteś gotowa na pierwszy kontakt z membraną. Przed włożeniem jej należy dokładnie umyć ręce mydłem z wodą. Sprawdź też, czy membrana nie ma żadnych dziur, napełniając ją niewielką ilością wody i upewniając się, że nic nie przecieka. Posmaruj równomiernie membranę łyżeczkę środka plemnikobójczego. Usiądź w wygodnej pozycji, rozsuń wargi sromowe jedną ręką (każda która używa kubeczka menstruacyjnego wie o co chodzi i nie będzie miała problemu z zaaplikowaniem), a drugą ręką złóż membranę na pół i delikatnie wsadź ją do pochwy. Upewnij się, że przykrywa szyjkę macicy jak mały odwrócony kapelusz. I już! Jesteś gotowa do zabawy 😉

Aby membrana była jak najbardziej skuteczna, musisz ją pozostawić na co najmniej sześć godzin po seksie, ale nie dłużej niż na 24 godziny.

Membrana w pop-kulturze

O tym wiedzą tylko prawdziwi fani Seksu w Wielkim Mieście. Membrana dała do zrozumienia przyjaciółkom Seksu w Wielkim Mieście, że ta znowu sypia z Mr. Bigiem. Dlaczego? Bo kto do cholery miałby zakładać jedną z tych rzeczy, gdyby nie był aktywny seksualnie? Czym się zakończył odcinek? Tym, iż Carrie sama nie mogła sobie wyciągnąć membrany i musiała prosić Samantę o pomoc. Tak, to jeden z tych momentów, po których przyjaźń się utrwala na całe życie.