Masturbacja w ciąży: czy to bezpieczne?

Ciąża to zazwyczaj ekscytujący czas, choć pierwsze oczekiwanie na dziecko może być niesłychanie stresujące. Jest tak wiele mitów dotyczących ciąży, że nigdy nie do końca wiadomo, w co wierzyć. To, co czytasz w Internecie lub w książkach, może być mylące. Podczas pierwszej ciąży dopiero się uczysz, co jest bezpieczne, a co nie. Zaleca się zachować wszelką ostrożność.

Niektóre tematy, takie jak masturbacja w czasie ciąży, w wielu środowiskach uważane są za temat tabu. Niektóre kobiety mogą czuć się zbyt zakłopotane zadaniem pytania, czy masturbacja w czasie ciąży jest bezpieczna, czy stanowi zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.

Odpowiedź jest niezwykle prosta: masturbacja to naturalny, normalny akt. Jeśli Twoja ciąża nie jest obciążona wysokim ryzykiem, masturbacja podczas ciąży jest zazwyczaj w porządku. Oto, co jeszcze powinnaś wiedzieć.

Czy masturbacja w ciąży jest bezpieczna?

Kobieta w ciąży nadal jest kobietą seksualną. Wiele kobiet twierdzi, że ich libido znacznie wzrasta w trakcie ciąży. Prawdopodobnie wpływ na to mają wszystkie zmiany hormonalne. Wraz ze wzrostem progesteronu i estrogenu może wzrosnąć również apetyt na seks.

Może być również odwrotnie: niektóre kobiety nie są zainteresowane seksem ani masturbacją. Jest to zrozumiałe – ciągłe nudności i wymioty, wyczerpanie i fizyczne zmiany w Twoim ciele mogą być przytłaczające. Z drugiej strony, brak zainteresowania seksem jest również normalny.

Jeśli doświadczasz standardowego lub podwyższonego poziomu libido, seks i masturbacja nie powinny stanowić problemu podczas ciąży niskiego ryzyka. Twój lekarz upewni Cię, czy penetracja pochwy i orgazm stanowią problem w Twoim przypadku.

Niektóre kobiety odczuwają lekkie skurcze po osiągnięciu orgazmu. To odczucie jest związane z kurczeniem się mięśni i może wywołać skurcze Braxtona-Hicksa, które są rodzajem nieregularnego skurczu macicy, który ostatecznie zmniejsza się i samoistnie znika.

Jeśli masz wysokie ryzyko przedwczesnego porodu, orgazm może stanowić zbyt duże ryzyko. Nasienie wytryskujące do pochwy może również spowodować zmiękczenie szyjki macicy i przyspieszyć wywołanie porodu. Dla kobiet, które nie są z grupy wysokiego ryzyka, seks i orgazm są dozwolone.

Jakie są korzyści z masturbacji w ciąży?

Wiele kobiet uważa, że masturbacja jest świetnym środkiem łagodzącym napięcie podczas ciąży. Może być również satysfakcjonującą alternatywą, gdy rosnący brzuch utrudnia stosunek. W miarę postępu ciąży znalezienie pozycji seksualnych, które są wygodne i przyjemne dla Ciebie i Twojego partnera, może być coraz trudniejsze. Poza tym niektórzy mężczyźni mogą mieć obawy dotyczące seksu w czasie ciąży, ponieważ martwią się o zranienie partnerki lub dziecka. W takim przypadku wzajemna masturbacja może być świetną alternatywą dla was obojga.

Niektóre kobiety uważają, że masturbacja w czasie ciąży to wyjątkowy sposób na poznanie i akceptację zmieniającego się ciała. Ciąża wpływa na organizm na wiele sposobów, a zmiany te mogą być zaskakujące. Zaakceptowanie swojego ciała podczas ciąży jest niesłychanie pozytywne, a masturbacja może w tym pomóc.

Fizyczna przyjemność może być mile widzianą ulgą dla kobiet zmagających się z najmniej przyjemnymi stronami ciąży, w tym:

 • porannymi nudnościami
 • bólem dolnego odcinka kręgosłupa
 • rwą kulszową
 • opuchniętymi nogami

Masturbacja podczas ciąży nie musi różnić się od masturbacji w innych okresach. Jeśli zwykle używasz zabawek lub urządzeń erotycznych, zrezygnuj z nich, jeśli są z jakiegoś powodu niewygodne lub powodują skurcze. Nie używaj ich, jeśli:

 • odeszły Ci wody
 • masz jakiekolwiek krwawienia
 • jesteś narażona na przedwczesny poród
 • masz nisko położone łożysko

Ważne jest również, aby upewnić się, że przedmioty tego typu zostały dokładnie wyczyszczone przed ich użyciem.

Kiedy masturbacja kobiet w ciąży nie jest bezpieczna?

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić unikanie współżycia podczas ciąży. Może to zalecić w określonych okresach, ale czasem nawet przez całą ciążę.

Poniższe okoliczności mogą być powodem do powstrzymywania się od seksu:

 • masz symptomy przedwczesnego porodu lub poprzednia ciąża skończyła się przedwczesnym porodem
 • zdiagnozowano u Ciebie łożysko przodujące lub nieprawidłowości w szyjce macicy
 • doświadczasz krwawienia z dróg rodnych

Szczegóły mogą się różnić, więc jeśli lekarz zaleca rezygnację z seksu, zapytaj dokładnie, co to oznacza. Może mu chodzić o stosunek z penetracją, orgazm lub jedno i drugie. Jeśli Twój lekarz zaleca powstrzymanie się od seksu, zapytaj wprost, czy obejmuje to również masturbację.

Czy mogę masturbować się i nie zaszkodzić dziecku? Tak!

Jeśli masz zdrową ciążę niskiego ryzyka, masturbacja, seks i orgazmy są bezpiecznymi i normalnymi sposobami na rozładowanie napięcia. O ile lekarz nie zalecił ograniczenia aktywności seksualnej, masturbacja nie powinna stanowić problemu podczas ciąży.

Należy jedynie pamiętać, że orgazm może wywołać łagodne skurcze znane jako skurcze Braxtona-Hicksa. Nie stanowi to problemu, jeśli pozostają nieregularne i ostatecznie zanikają. Skontaktuj się jednak z lekarzem, jeśli skurcze staną się bolesne, zaczną się powtarzać albo wystąpią krwawienia lub delikatne wycieki wód.

Pytanie: Co kobiety powinny wiedzieć o seksie i masturbacji podczas ciąży?

Odpowiedź: Seks, masturbacja i orgazm są elementem normalnej ciąży i seksualności. Twoje libido zmienia się w czasie ciąży. Po prostu bądź delikatna podczas zabawy z erotycznymi gadżetami i dokładnie umyj je przed użyciem. Pamiętaj, że orgazm może doprowadzić do kilku skurczy, które zwykle ustępują po chwili odpoczynku.

Dr n.med. Dominika Kozłowska