Kiedy nieprzyjemny zapach z pochwy jest niebezpieczny?

Kobieta w bieliźnie stojąca w kuchni

Zdrowa pochwa może pachnieć jak wiele różnych rzeczy, jednak kwiaty nie są jedną z nich. Tak, tak, też widzieliśmy te reklamy tamponów zapachowych. I wydaje nam się, że całe to kwieciste słońce jest kolejnym przykładem tego, jak błędnie postrzegane są waginy. Wystarczy, że wybierzesz się na krótką wycieczkę do lokalnej drogerii. Znajdziesz ścianę pełną produktów obiecujących zamaskować naturalny zapach Twojej pochwy. 

Świetnym przykładem są tzw. płukanki. Powszechnie irygacje uznawane są przez społeczność medyczną za szkodliwe dla naturalnej równowagi flory pochwy. Producenci przekonują, że ich zadaniem jest oczyszczenie pochwy, ale zamiast tego jedynie mogą przyczynić się do stanu zapalnego.

W internecie można nawet znaleźć wskazówki, żeby smarować okolice intymne mentolowymi maściami do nacierania klatki piersiowej, aby zamaskować naturalny zapach i choć uważamy, że higienę intymną należy traktować priorytetowo, to pamiętaj, że nigdy, przenigdy nie możesz maskować przykrego zapachu miejsc intymnych kosmetykami o chemicznych składach i mocnych zapachach – dzięki nim tylko naruszysz naturalną florę bakteryjną swojej pochwy w czego rezultacie sprawisz, że zapach z pochwy stanie się jeszcze intensywniejszy.

Prawda jest taka, że Twoja pochwa jest domem dla miliardów bakterii. Jej szczegółowy skład zmienia się codziennie, a czasem co godzinę. To normalne. Te zmiany zapachu są prawdopodobnie wynikiem Twojego cyklu miesiączkowego, nawyków higienicznych lub po prostu bycia sobą. Poza tym, biorąc pod uwagę, że na pachwinach mieści się zbiór gruczołów potowych, czy to naprawdę dziwne, że Twoja pochwa nie jest bezwonna?

Poniżej przedstawiamy medycznie szczegółowy przewodnik po zapachach pochwy.

Cierpki lub lekko kwaśny zapach z pochwy

Pochwy bardzo często wytwarzają cierpki lub kwaśny aromat. Niektórzy porównują to do zapachu sfermentowanej żywności. W rzeczywistości jogurt, chleb na zakwasie, a nawet niektóre kwaśne piwa zawierają ten sam rodzaj dobrych bakterii, które dominują w większości zdrowych pochw: Lactobacillus. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pochwy są właśnie bakterie kwasu mlekowego. Jeśli czujesz zapach dziwnie podobny do tej kwaśnej odmiany piwa IPA, którą piłaś w zeszły weekend, nie panikuj.

Nieprzyjemny zapach z pochwy #2 – “miedziany”

Wiele osób zgłasza w gabinetach ginekologicznych miedziany, metaliczny zapach pochwy. Zwykle nie ma się czym martwić. Rzadko oznacza to poważniejszy problem.

Miedziany zapach może być również spowodowany rzadkimi, ale poważnymi przyczynami krwawienia z pochwy. Ten metaliczny zapach nie powinien pozostawać zbyt długo po zakończeniu miesiączki. Jeśli Twoja pochwa miała kontakt z nasieniem, może to zmienić jej poziom pH i również przyczynić się do powstania tego rodzaju zapachu.

Jeśli doświadczasz krwawienia niezwiązanego z okresem lub miedziany zapach utrzymuje się wraz ze swędzeniem i wydzieliną, najlepiej udaj się do lekarza.

Słodki jak melasa

Kiedy mówimy „słodki”, nie mamy na myśli świeżo upieczonych słodkich ciasteczek. Mamy na myśli ciężki i ziemisty. Ale nie martw się, słodkawy aromat nie jest powodem do niepokoju. Być może warto nieco inaczej podejść do higieny intymnej – zmienić swoje mydła na bardziej delikatne (i oczywiście bezzapachowe)

Przykry zapach podobny do chemii stosowanej w łazience

Zapach podobny do wybielacza lub amoniaku może być spowodowany kilkoma różnymi rzeczami. Czasami może być powodem do umówienia wizyty u lekarza. Jeśli martwisz się nieprzyjemnym zapachem – udaj się do lekarza, bądź też poproś o konsultację farmaceuty z apteki.

Bakteryjne zapalenie pochwy jest bardzo częstą infekcją. Objawia się:

·      nieprzyjemnym lub rybim zapachem

·      rzadką szarą, białą lub zielonkawą wydzieliną

·      swędzeniem pochwy

·      pieczeniem podczas oddawania moczu

Nieprzyjemny jak ziemisty zapach palonego zioła

Nie, nie jesteś jedyna. Wiele osób znajduje podobieństwo między zapachem ciała a marihuaną. Niestety, póki co nie ma na to dobrej naukowej odpowiedzi. Ale dzięki znajdującym się tam gruczołom potowym przynajmniej wiemy, dlaczego zapach pochwy i ciała mogą być tak podobne.

Kiedy jesteś zestresowana lub zaniepokojona, gruczoły apokrynowe wytwarzają mleczny płyn. Płyn sam w sobie jest bezwonny. Ale kiedy styka się z obfitością bakterii pochwowych, może wytworzyć intensywny zapach.

Przyczyny rybiego zapachu z pochwy

Prawdopodobnie nie raz słyszałaś, jak ktoś opisywał nieprawidłowy zapach pochwy jako rybi. W rzeczywistości świeże ryby nie powinny mieć nieprzyjemnego zapachu. Trafniejszym porównaniem będzie rozkładająca się ryba. Dlaczego? Trimetyloamina jest związkiem chemicznym odpowiedzialnym zarówno za intensywny aromat gnijącej ryby, jak i za niektóre nieprawidłowe zapachy z pochwy.

W naprawdę rzadkich przypadkach rybi zapach wskazuje na poważniejsze problemy, a więc jeśli czujesz nieprzyjemną woń – jak najszybciej udaj się do lekarza.

Zgniły jak rozkładający się organizm

Zgniły zapach, który sprawia, że zatykasz nos, a twarz wykrzywia się w grymasie, zdecydowanie nie jest normą. Jeśli zapach pochwy przypomina gnijący organizm, to może to nie być Twoja pochwa, ale coś, co w niej zostało. Na szczęście usunięcie zapomnianego tamponu jest całkowicie bezpieczne.

Kiedy nieprzyjemny zapach z pochwy oznacza potrzebę wizyty u lekarza?

Ogólnie rzecz biorąc, nietypowe zapachy powinny być łatwe do wykrycia. To one powodują, że Twoja twarz się marszczy. Gnijące ryby, martwy organizm, rozkład – to wszystko są zapachy, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli zapach spowodowany jest jakimś stanem chorobowym, to często wraz z nim pojawiają się również inne objawy.

Zapach się zmienia – to normalne

Subtelne zmiany w zapachu pochwy są całkowicie w normie. Pamiętaj, że sposób, w jaki pachnie Twoja pochwa, ma wiele wspólnego z jej pH. I jest wiele rzeczy, które wpływają na poziom Twojego pH.

Weźmy na przykład seks penetracyjny. Nasienie ma stosunkowo wysokie pH, więc to zupełnie naturalne, że zauważysz inny rodzaj zapachu po seksie. Nie martw się jednak, ta zmiana jest tylko chwilowa.

Również menopauza ma wpływ na pH pochwy. Z powodu braku estrogenu kobiety w okresie menopauzy mają mniej błony śluzowej pochwy. Błona śluzowa wyścieła pochwę i odżywia bakterie Lactobacillus. Tak więc bez tych komórek możesz skończyć ze znacznie wyższym poziomem pH.

Nasza rada? Nie bój się naprawdę poznać swojej pochwy w całej jej pachnącej chwale. Im lepiej zrozumiesz zapachy, które Twoja pochwa codziennie wydziela, tym lepiej będziesz przygotowana, gdy coś wyjdzie poza granice normy. W końcu waginy robią dla nas tak wiele wspaniałych rzeczy. Najwyższy czas, abyśmy zaczęły rozumieć, o co tak naprawdę chodzi.