Jestem Bi i dziś obchodzę Międzynarodowy Dzień Biseksualizmu

23 września obchodzimy Dzień Biseksualności. Dzień ten ma na celu stworzenie odpowiedniej platformy dla społeczności biseksualnej, jak też zwrócenie globalnej uwagi na problemy i wyzwania, z którymi na co dzień borykają się osoba biseksualna.

– Pamiętaj, że jesteś super. Nieważne jest to, czy jesteś osobą biseksualną, homoseksualną czy heteroseksualną. O ile jesteś dobrą, życzliwą i szczerą osobą, to wszystko z Tobą jest ok i nie musisz czuć żadnego wstydu. Orientacja Bi, Homo czy Hetero nie ma z tym nic wspólnego!

Orientacja seksualna składa się z mieszanki fantazji seksualnych, uczuć emocjonalnych i zachowań seksualnych – mówimy tu przede wszystkim o rzeczach i czynnościach, które nas podniecają, czymś, co nazywamy pociągiem seksualnym.

Dzięki tym właśnie uczuciom łatwiej jest nam określić naszą orientację seksualną, a są one trzy:

  • heteroseksualność – czyli sytuacja, w której pociągają Cię wyłącznie przedstawiciele przeciwnej płci
  • biseksualność – gdy pociągają Cię przedstawiciele obu płci i przy wyborze partnera jego płeć nie ma tak naprawdę dla Ciebie znaczenia
  • homoseksualność – od orientacji biseksualnej czy heteroseksualnej różni się tym, że osobę homoseksualną pociągają tylko i wyłącznie przedstawiciele tej samej płci

Jeśli nie wiesz do końca jaka jest Twoja orientacja seksualna – nie ma co się martwić. Niektórzy ludzi potrzebują wielu lat, ażeby zrozumieć to, kim są i jaka jest ich orientacja seksualna. Możesz sobie natomiast pomóc zwracając uwagę na swoje własne zachowania.

Oto kilka wskazówek od moich znajomych, którzy są biseksualni:

Wskazówki te pomogły im samym zrozumieć siebie i to, co ich pociąga.

– pociąga Cię osoba, jej osobowość – jej płeć nie jest dla Ciebie aż tak ważna

– jesteś w stanie czuć naprawdę głębokie uczucia zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn

– miewasz fantazje seksualne, w których uprawiasz seks z osobą tej samej płci

Jeśli chcesz zobaczyć, jak to jest byś z osobą tej samej płci – zrób to. Jeśli natomiast nie wiesz jak się do tego zabrać i od czego masz zacząć – oto kilka porad:

– Znajdź lokalne grupy internetowe społeczności LGBT, które być może organizują spotkania w Twoim mieście.

– Nie bój się rozmawiać o biseksualności – wiele osób heteroseksualnych nie ma złego nastawienia do społeczności LGBT, choć sami nie uważają się za ich członków.

– Eksperymentuj. Najlepszym sposobem na to, żeby dowiedzieć się czy pociągają Cię osoby tej samej płci jest eksperymentowanie. Zrozum, że Twoja tożsamość seksualna i jej odkrycie wymaga przede wszystkim szczerej rozmowy ze sobą i słuchania Twojego wewnętrznego “ja”.

– Eksperymentuj BEZPIECZNIE. Nawet uprawiając seks z osobą tej samej płci istnieje ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową.

– Nie eksperymentuj z przyjaciółmi, chyba że sami tego chcą – to niestety może zniszczyć Waszą przyjaźń.

– Pamiętaj, że jesteś super. Nieważne jest to, czy jesteś osobą biseksualną, homoseksualną czy heteroseksualną. O ile jesteś dobrą, życzliwą i szczerą osobą, to wszystko z Tobą jest ok i nie musisz czuć żadnego wstydu.

To powiedziawszy, przedstawiamy kilka mitów na temat osób biseksualnych, o których pora zapomnieć raz na zawsze:

Osoby biseksualne nie istnieją

To najczęstszy mit o biseksualności. Niektórzy nie są po prostu w stanie pojąć orientacji seksualnej, gdy kogoś pociąga więcej niż jedna osoba. W niektórych kręgach w dalszym ciągu panuje przekonanie, że eksperymentowanie jest ok, ale w końcu musisz się zdecydować na to, która płeć jest dla Ciebie bardziej odpowiednia. Pamiętaj jednak, że osoby biseksualne nie potrzebują czyjejkolwiek zgody na to, żeby kogoś kochać.

Biseksualność jest po prostu „etapem przejściowym”

Owszem, niektórzy uważają biseksualność za fazę przejściową. Inni homoseksualni często przedstawiają się jako osoby „bi” swoim rodzinom i znajomym, żeby łatwiej byłoby im zrozumieć ich orientację. Jednak są to wyjątki od reguły i należy rozumieć, że dla większości biseksualność wcale nie jest okresem przejściowym.

Wszyscy biseksualni są poliamoryczni

Choć poliamoria jest bardziej rozpowszechniona w społecznościach queer, nie ma konkretnych danych wskazujących na bezpośredni związek poliamorii z osobami biseksualnymi lub jakąkolwiek inną orientacją.

Wszystkie kobiety są biseksualne

W nowoczesnej kulturze seksualizacja kobiet nie zna granic. Warto jednak zaznaczyć to, iż tylko i wyłącznie dlatego, że media nie przestają wykorzystywania seksualności kobiet w celu poprawy wyników sprzedaży swoich produktów, nie oznacza wcale, że wszystkie kobiety są biseksualne.

Zachorowania wirusem HIV są bardziej powszechne wśród biseksualistów

Mężczyźni uprawiający seks z innymi mężczyznami mają znacznie większe ryzyko zarażenia się wirusem HIV. Nie oznacza to jednak, że obecni biseksualiści są bardziej narażeni na rozprzestrzenianie choroby. Należy zachować ostrożność i uprawiać bezpieczny seks niezależnie od orientacji seksualnej.

Osoby biseksualne nie mogą obejść się bez seksu grupowego

Seks grupowy nie jest cechą charakterystyczną dla biseksualnego stylu życia. Uprawianie seksu z więcej niż jedną jest tylko i wyłącznie preferencją konkretnych osób – niezależnie od ich orientacji seksualnej.