Jak dbać o związek w czasie pandemii?

Jeśli nie mieszkasz na Antarktydzie, prawdopodobnie doświadczasz w swoim życiu ogromnych zmian. Rozprzestrzenienie się COVID-19 na całym świecie bezprecedensowo zmieniło nasze życie zawodowe, społeczne i miłosne. Wszędzie zalecane jest zachowanie dystansu społecznego.

Ograniczenie kontaktu jest niesłychanie trudne we wszystkich relacjach, ale szczególnie w tych romantycznych. Jednak zachowanie fizycznego dystansu nie oznacza, że musisz zdystansować się emocjonalnie od ludzi, na których Ci zależy. Zwłaszcza jeśli chodzi o ukochanego.

Jeśli nie mieszkasz ze swoją drugą połówką i nie możecie się spotykać z powodu dystansu społecznego, wiedz, że nie jesteś sam. Te bezprecedensowe czasy wymagają bezprecedensowych środków, ale przede wszystkim należy zrobić wszystko, aby się od siebie nie oddalić. Oto kilka wskazówek, jak wytrwać w związku, gdy nie możecie się spotykać.

Próbując dbać o związek musicie nauczyć się komunikować

Niezależnie od tego, czy masz możliwość pracy z domu, czy jesteś jedną z osób, które straciły pracę z powodu kryzysu gospodarczego, większość z nas siedzi teraz w domu. Więc bądźcie w ciągłym kontakcie! Wysyłanie SMS-ów z ukochanym przez cały dzień pracy to świetny sposób na utrzymanie łączności. Lepiej nie piszcie do siebie maili, bo mogą wymieszać się z tymi służbowymi, a to nie wpłynie dobrze na waszą wydajność i może skutkować niezłą wpadką.

Dzwońcie do siebie, kiedy oboje cicho pracujecie na swoich laptopach. Sama świadomość, że jest ktoś, komu możesz opowiedzieć, co Ci właśnie napisał kolega z pracy lub pogadać o najnowszych newsach, gdy tylko się pojawią na stronach informacyjnych, może złagodzić poczucie osamotnienia i izolacji.

A może rozmowy na kamerkach?

Wideorozmowa to świetny sposób na pozostanie w kontakcie. Dostępnych jest wiele darmowych aplikacji, które wystarczy zainstalować, aby połączyć się z ukochaną osobą, porozmawiać z nią i zobaczyć ją zupełnie za darmo. Badania pokazują, że rozmowy wideo mogą pomóc parom łączyć się nie tylko emocjonalnie, ale także niewerbalnie – gdy nie jesteście w tym samym miejscu, ale możecie widzieć swoje reakcje. Nic nigdy nie zastąpi kontaktu fizycznego, ale samo zobaczenie wyrazu twarzy ukochanej osoby naprawdę może wiele zmienić. Połowa naszej komunikacji to nasze twarze, miny i gestykulacja, czyli tzw. mowa ciała, której nie jesteśmy w stanie zobaczyć w smsach i zwykłej rozmowie telefonicznej. Wszyscy za tym tęsknimy chyba najbardziej. Dlatego starajcie się jak najczęściej wybierać właśnie tę formę komunikacji.

Bycie może oznaczać rozmowę przez telefon, FaceTiming, pisanie SMS-ów, sexting i wysyłanie sobie seksownych fotek, jak też spotykanie się od czasu do czasu. Ministerstwo Zdrowia nie zaleca jednak podróży, a więc lepiej zrezygnować z jazd pociągami i autobusami. 

Podróżując możesz narazić zarówno siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo, dlatego radzimy Wam, ażebyście przez pewien czas ograniczyli swój kontakt do pisania i dzwonienia do siebie. 

Jak dbać o związek? E-randki to dobry pomysł!

Zamiast po prostu mówić „do zobaczenia” albo „zadzwoń, jak będziesz miał chwilę wolnego”, zaplanujcie randkę przez Skype lub inną platformę do czatów wideo! Mój ukochany i ja zasiadaliśmy wspólnie do kolacji, razem oglądaliśmy filmy i rozmawialiśmy godzinami, będąc w różnych miastach! Spędzanie czasu razem, zwłaszcza, gdy nie możecie być ze sobą fizycznie, ułatwi wam życie!

A co jeśli pandemia pokrzyżowała Wasze plany? Jak dbać o związek, jeśli nagle się okazało, że Covid-19 pokrzyżował Wam plany?

Wyjazd na pierwszą wspólną podróż, a koronawirus

Pierwsza wspólna podróż zawsze jest testem dla nowego związku. Wspólna podróż ukazuje nam prawdziwe twarze naszych partnerów, gdy pierwszy raz widzimy ich przez 24 godziny na dobę, bez makijażu i w stresujących sytuacjach. Obecnie jednak zaleca się przełożenie, a nawet odwołanie podróży. 

Może to być jednak dobry moment na lepsze zaplanowanie przyszłego wyjazdu! To też dobry moment na spacery po lasach i parkach, albo zabarykadowanie się w domu i wspólne oglądanie filmów na Netflixie. Będzie to oznaczało wspólne spędzanie czasu bez ryzyka możliwych infekcji. 

Koronawirus, a zaręczyny

Czy Twój partner subtelnie pyta o rozmiar pierścionka? Czy rozmawialiście ostatnio o swoich planach na najbliższe 5 lat? Jeśli tak, to mam dla Was, babeczki, dobrą wiadomość. 

Wasz partner właśnie myśli o tym, żeby się Wam oświadczyć i żaden koronawirus tego nie zmieni. Może jednak sprawić, że ten czas będzie mnie magiczny, niż byśmy tego chciały. 

Dla mężczyzn – wybierz mniej zatłoczone miejsce i bardziej kameralną atmosferę. Wirus nie powinien Cię jednak powstrzymać przed zadaniem jednego z ważniejszych w Twoim życiu pytań i świętowania miłości do siebie. 

Koronawirus, a ślub

Ponieważ WHO nie zaleca imprez w dużym gronie osób, jak też zaleca unikanie bliskiego kontaktu, warto jest rozważyć przełożenie terminu ślubu i zaakceptowanie faktu, iż takie wydarzenie nie byłoby bezpieczne dla niektórych członków naszych rodzin, szczególnie tych starszych. Przecież nie chcemy ryzykować zdrowiem swoich bliskich, prawda?

Koronawirus, a seks

Choć COVID-19 nie możemy postrzegać jako choroby przenoszonej drogą płciową, bo taką nie jest, to warto jest ograniczyć przypadkowe kontakty seksualne z nowo poznanymi osobami w czasach pandemii. Chociażby dlatego, że nie jesteśmy pewni, czy dana osoba aby na pewno nie odczuwa symptomów i czy nie wróciła ostatnio z podróży. 

Ograniczenie kontaktów seksualnych to jeszcze jeden minut epidemii koronawirusa, oprócz tego, że wbrew niezadowoleniu niektórych musimy zakładać maseczki ochronne na twarz czy też nie możemy w dowolnym momencie kupić bilet w jedną stronę i udać się w spontaniczną podróż. 

Ważne jest jednak pamiętanie o tym, iż chwilowy zastój uchroni nas przed niekontrolowanym rozpowszechnianiem się wirusa, dzięki czemu będziemy w stanie uchronić przed tą chorobą siebie i swoich bliskich.

A co jeśli już zaczęliście się od siebie oddalać? Co robić ze związkiem, który już się rozpada?

Twój partner wydaje się być zirytowany twoją fizyczną obecnością

Jeżeli twój partner cały czas narzeka, że potrzebuje przestrzeni, a gdy jesteś w pobliżu jest wyraźnie poirytowany, potraktuj to jako znak, żeby się wycofać. Nikt nie chce celowo drażnić ukochanej osoby, ani tym bardziej być powodem jej zdenerwowania. 

Jednak zamiast brać sobie do serca tę irytację, zrób krok do tyłu: daj swojemu partnerowi szansę na oddech i czas dla siebie, bez ciągłej obecności wokół niego. To może uratować twój związek.

Jak skutecznie dać mu przestrzeń? Jeśli mieszkacie razem – wyjdź z domu. 

Idź na spacer. Pójdź na siłownię. Spotkaj się ze znajomymi. Po prostu usuń się z jego przestrzeni. Kiedy wrócisz, możesz być pewna, że zobaczysz zmianę jego nastroju na lepsze.

Niestety nieraz, nawet jeśli nie prosisz bezpośrednio o jego uwagę, to fakt, że znajdujecie się w bardzo bliskiej fizycznej przestrzeni, może wywołać twój wewnętrzny konflikt. Jeżeli jesteś świadoma tego, że coś musi zostać zmienione, by związek przetrwał, możesz np. stworzyć harmonogram czasu i miejsca obecności w mieszkaniu – Twojego i partnera. 

Prawdopodobnie na początku funkcjonowanie według tak sztucznie stworzonego harmonogramu może nie być łatwe – jednak trudne rozwiązania przynoszą często pożądane efekty, a w tym przypadku – mogą być wybawieniem dla twojej relacji.

2. Oddalacie się od siebie

Istnieje wiele powodów, przez które zrozumienie i uczucie łączące dwoje ludzi mogą nieco słabnąć – stres, depresja, dystans – jednak w niektórych przypadkach przyczyną może być to, że nie dajecie sobie nawzajem przestrzeni. Trudno jest utrzymać zdrowe relacje, kiedy dosłownie nie ma na to miejsca. Może się wydawać, że związek wymaga intensywnej bliskości, ale nie zawsze tak jest.

Kiedy masz świadomość, że twoja relacja zaczyna się rozpadać, pierwszym impulsem jest zazwyczaj pytanie dlaczego tak się dzieje, a następnie próba rozwiązania tego problemu. Jednak jeśli zaczniesz dobrze przypatrywać się wzorcom działań swojego partnera, szybko nauczysz się przewidywać, kiedy się wycofać – i już to może być wystarczające!

Jeżeli jesteś z kimś długo, odczytywanie takich znaków powinno przyjść naturalnie. Nawet jeżeli czasami – gdy coś jest między wami nie w porządku – może Ci się wydawać, że nie rozpoznajesz potrzeb partnera tak dobrze jak kiedyś, to nie przejmuj się. Rzeczywistość jest taka, że ​​znasz tę osobę, kochasz ją i w głębi serca jesteś świadoma tego, czego potrzebuje.

Jak skutecznie dać mu przestrzeń?

To proste: wycofuj się wcześniej, niż on mógłby przewidzieć, że to zrobisz. Proaktywne wycofywanie się jest znacznie lepszym wyborem niż bycie odepchniętym. Pamiętaj: nieobecność sprawia, że ​​serce bije mocniej – więc krótka przerwa może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby przywrócić dawny żar między wami!

Ludzie w związkach też potrzebują czasu i przestrzeni; i naprawdę chodzi tylko o to. Oczywiście ilość czasu i miejsca, których potrzebuje każda para, zawsze będą różne, ale w rzeczywistości nawet bardzo krótka przerwa od tych, których kochamy, jest dobra. To może być jedna z najzdrowszych rzeczy, którą zrobisz dla siebie, swojego partnera i swojego związku.