Nudyści i naturyści – kim są i gdzie się opalają?

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, to 14 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Nagości i jest to świetna okazja żeby przypomnieć sobie o potrzebie celebrowania nagości, naturalności i swobody, jak też naturalnego i “surowego” piękna.

Naturyzm to coś więcej niż plaża nudystów. Jest to unikalne połączenie aktywności rekreacyjnej, zdrowego stylu życia i filozofii środowiskowej. Naturyści bowiem uważają, że wychodzenie nago jest korzystne dla zdrowia i zmniejsza ryzyko występowania niektórych chorób. 

Prawdziwy i autentyczny naturyzm jest dla wielu nudystów naturalnym, zdrowym i odświeżającym lekarstwem na presję współczesnego życia. Naturyzm zachęca też do połączenia się z otaczającym nas środowiskiem, stworzenia wspólnoty i zwiększenia poczucia wyzwolenia i poczucia własnej wartości. Należy też dodać, że oprócz tego wszystkiego zarówno nudyzm, jak i naturyzm to świetna zabawa! Gdy zaczyna się upał i sezon na plażing, nie trudno jest na plaży spotkać golasa, który jest uśmiechnięty i wygląda na szczęśliwego!

Podczas swoich ostatnich wakacji na Malcie udało mi się namówić przyjaciółkę na znalezienie ukrytej plaży dla nudystów. Po godzinie szperania w internecie znalazłyśmy na forum informację o tajnej plaży dla nudystów i naturystów i tam właśnie się udałyśmy.

Nie jestem w stanie opisać Wam uczucia wolności, które towarzyszyło mi w momencie zanurzenia się w wodzie nago. I choć nie obeszło się bez odrobiny perwersji (pozdrawiam dwóch panów, którzy byli ciut za koleżeńscy zwarzywszy na fakt, że wszyscy byliśmy nadzy), to w momencie wygrzewania się na słońcu całkowicie nago doszłam do wniosku, że od teraz przy każdej okazji będę odwiedzać plaże dla nudystów. 

Tak więc jeśli już jesteś naturystą, albo też interesuje Cię “wstąpienie” to klubu nudystów, przejrzyj przygotowany przeze mnie przewodnik po świecie nudyzmu dla początkujących i pamiętaj, że form naturyzmu jest wiele – od spania nago, aż po odważne chodzenie po plaży w stroju Adama i Ewy. 

Plaża nudystów idealnym lekarstwem na kompleksy

Podczas mojej maltańskiej przygody na plaży nudystów zdziwił mnie fakt, jak bardzo nudysci nie wstydzą się swoich ciał. Choć widziałam tam więcej tyłków, niż chciałam, to ściągnięcie wszystkich ciuchów na rozgrzanym piasku dodało mi pewności siebie i sprawiło, że poczułam się w swoim ciele tak dobrze, jak nigdy. Kto by pomyślał, że plaza nudystow będzie tak dobrym lekarstwem na moje kompleksy?

Gdzie znajdę najlepsze plaże nudystów?

Jeśli planujesz w tym roku wypad nad morze, to sprawdź jedną z wielu polskich plaży nudystów i przekonaj się, że naturyzm to świetny sprawa. Oto lista najbardziej znanych plaży nudystów w Polsce. Sprawdź jedną z nich i zostań członkiem klubu “Naturystki na plaży”! 😉

 1. Chałupy – choć w Polsce przybywa plaż dla nudystów, to najbardziej znaną i tak pozostaje ta w Chałupach – śpiewał o niej sam Zbigniew Wodecki!
 2. Dębki – wraz z wzrostem popularności nudyzmu i naturalizmu na świecie, polskie wybrzeże nie pozostaje w tyle – plaża w Dąbkach jest nieoficjalną stolica polskich golasów, dojechać na plażę możesz zarówno samochodem, jak i transportem publicznym!
 3. Rowy – czyli jedna z wydzielonych plaż dla nudystów, gdzie możesz cieszyć się kąpielami nago.
 4. Chłapowo-Rozewie – jedna z legalnych i specjalnie wydzielonych plaż, gdzie naturysci mogą cieszyć się urokami nagich kąpieli. 
 5. Pogorzelica-Mrzeżyno – tę plażę nudystów należy odwiedzić chociażby dlatego, że jest ona jedną z najdłuższych plaże dla nudystów w Polsce i jest świetnym miejscem dla wszystkich lubiących mieć na sobie mniej, niż więcej. 

Pomysł na zabawę tego lata? Mapa gdzie są najlepsze plaże naturystów. Stwórz swoją własną mapę z opisem i opinią na jej temat – jestem pewna, że polscy naturysci podziękują Ci za taką mapę. 

O czym należy pamiętać chcąc opalać się nago na plaży?

Legalnych plaż nudystów w Polsce przybywa, a wraz ze wzrostem popularności należy pamiętać o niepisanych zasadach nagich kąpieli. Najważniejsze z nich to:

 • Nie zostawiaj po sobie śmieci (dotyczy to nie tylko plaży dla nudystów, ale i wszelkich miejsc publicznych)
 • Nie rób wokół siebie zbędnego zamieszania
 • Nie przeszkadzaj innym naturystom
 • Staraj się nie podglądać. Wiadomo, że nie uda Ci się zupełnie nie podglądać innych naturystów – w końcu masz wokół siebie tylu golasów! Pamiętaj jednak, żeby robić to dyskretnie i nie przesadzać. 
 • Nigdy, przenigdy nie rób innym plażowiczom zdjęć bez ich zgody. Jest to nie tylko niekulturalne, ale też nielegalne. 
 • Ciesz się całym doświadczeniem, ale nie zapomnij o kremie z filtrem – opalając się nago możesz się nieźle spalić, a to nigdy nie jest przyjemne. 

2 comments

 1. jest więcej plaż. moja ukochana i jedna z ładniejszych jest w Piaskach. polecam wszystkim 🙂

 2. Witam,

  Wow bardzo ciekawe , nigdy w ten sposob nie plazowalem …

  Ale zawsze jest ten pierwszy raz .

  Prosil bym o informacje dotyczace plaz nudystow .

  Pozdrawiam.

Comments are closed.