Genderqueer – jak to rozszyfrować?

Jeśli chodzi o ciągle ewoluującą koncepcję płci, musimy się jeszcze wiele nauczyć. Na przykład słowo “queer” ma długą i dość kontrowersyjną historię. Jeśli spojrzeć na to słowo w słowniku, ujrzymy definicję w stylu “nieparzysty” lub “ekscentryczny”. Żadna z tych definicji nie jest ani pozytywna, ani pochlebna. 

Słownik etymologiczny zauważa, że ​​słowo „queer” zaczęło być używane jako obraza dla gejów i lesbijek w latach dwudziestych. Wciąż jest uważane za obraźliwe słowo, jeśli jest używane przez osobę heteroseksualną podchodzącą w sposób lekceważący do osób homoseksualnych. Jednak, podobnie jak wiele historycznie uciążliwych zniewag, queer została wybrana przez społeczność, którą miała obrażać. Określenie “queer” zostało zawłaszczone i przejęte przez niektóre osoby społeczności LGBT, jednak nadal powinno być używane w sposób ostrożny, chyba ze ktoś sam się tak właśnie definiuje. 

W dużym skrócie określenie “queer” oznacza: “Nie chcę być zaszufladkowany i zmuszony do wybrania jednego z dwóch binarnych określeń (chodzi tu o stanowisko mężczyzna kontra kobieta), jestem po prostu inny”. Czasami do skrótu LGBT dodaje się literę “Q”, co może oznaczać zarówno “queer” jak i “wątpliwy”. 

Jednak queer i genderqueer to nie to samo. Słowo „queer” najczęściej odnosi się do osoby homoseksualnej. Ale termin „genderqueer”, zgodnie z definicją w Słowniku Google, odnosi się do „osoby, która nie popiera konwencjonalnych różnic płci, ale też nie identyfikuje się z żadną z nich. 

Zasadniczo genderqueer odnosi się raczej do tożsamości płciowej niż preferencji seksualnych. Według encyklopedii kultury homoseksualnej, lesbijskiej, biseksualnej, transpłciowej i queerowej „termin„ genderqueer ”zaczął być powszechnie używany na przełomie XXI wieku przez młodzież, która uważa, że ​​ich tożsamość płciowa i / lub wyrażenia płciowe nie odpowiadają płci przypisanej im przy urodzeniu, ale którzy nie chcą być postrzegani jako osobnicy płci przeciwnej. 

Innym słowem często używanym w rozmowach na temat tożsamości płciowej jest „niebinarny”, który jest podobny do pojęcia genderqueer. Definicja określenia “niebinarny” to ogólny termin obejmujący dowolną tożsamość płciową, która nie mieści się w binarnej płci, gdzie binarnym jest bycie kobietą lub mężczyzną. 

Genderqueer w pop-kulturze:

Petycja wzywająca do bojkotu Zoolander 2 krążyła po wydaniu zwiastuna filmu. W nim Benedict Cumberbatch staje się androgynicznym modelem o imieniu All. Rola została uznana za przerysowaną i pozbawioną szacunku dla społeczności queer. Zgodnie z petycją: „Zatrudniając aktora do grania niebinarnej osoby w wyraźnie negatywny sposób, film popiera szkodliwe i niebezpieczne postrzeganie społeczności queer”.