Masturbacja – czy jej nadmiar szkodzi?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek na temat tego, czy można masturbować się za dużo? Każdy z nas miał tygodnie, w których masturbował się więcej niż zwykle. A kto nie lubi spędzać czasu sam na sam z wibratorem?

W końcu zarówno masturbacja mężczyzn, jak i masturbacja kobiet, to nie tylko świetny sposób na relaks, ale też możliwość poznania swojej seksualności i upodobań.

To powiedziawszy, skąd masz wiedzieć, kiedy przekraczać próg “normy masturbacyjnej”? I czy w ogóle istnieje coś takiego? Czy można masturbować się zbyt dużo?

Ok, mamy dla Was dobrą i złą wiadomość. Dobrą jest ta, że zbyt częste onanizowanie się nie może negatywnie wpływać na Wasze zdrowie fizyczne.

Zła wiadomość – jego nadmiar może źle wpływać na Twoje relacje i jakość seksu. Chcesz wiedzieć dlaczego? Wyjaśniają nasi eksperci:

Masturbacja kobiet i mężczyzn – zalety

Masturbacja może pozytywnie wpływać na Twoje zdrowie, to świetne lekarstwo na różnego rodzaju stres czy niepokój. Wynika to z faktu, że podczas orgazmu Twój organizm uwalnia substancje chemiczne, takie jak oksytocyna, prolaktyna i endorfiny, co może Ci pomóc wyluzować, zrelaksować się i łatwiej zasnąć. 

Kto by pomyślał, że stymulowanie łechtaczki i narządów płciowych może mieć tak pozytywny wpływ na nasze zdrowie?!

Masturbacja może też pomóc Ci zwiększyć uczucie pewności siebie w sypialni. Jeżeli chodzi o seks partnerski, to niekiedy pytanie o to, czego pragnie Twój partner nie jest łatwe, szczególnie jeśli nie wiesz do końca co kręci Ciebie. Masturbacja to wspaniały sposób na poznanie własnej seksualności oraz tego, jaka stymulacja jest dla Ciebie najprzyjemniejsza. 

Super, masturbacja może więc pomóc Ci czuć się lepiej i uprawiać lepszy seks, ale czy dobrych rzeczy może być za dużo? 

Możesz się znieczulić

Choć kobieca masturbacja jest świetna, to jej nadmiar w przypadku kobiet może prowadzić do znieczulenia na inne rodzaje dotyku. Jeśli używasz dokładnie tego samego wibratora, dotykasz się w ten sam sposób za każdym razem, możesz mieć problem z odtwarzaniem tych doznań z partnerem, a przez to możesz doświadczyć problemów z osiąganiem orgazmów. 

Czy możesz coś z tym robić? Oczywiście! Przede wszystkim – zmieniaj techniki masturbacji. Wypróbuj stymulacji łechtaczki przy użyciu innych gadżetów, albo spróbuj zrezygnować z orgazmu łechtaczkowego i skup się na stymulacji pochwy.

Nie musisz się jednak martwić, to znieczulenie nie jest czymś trwałym. Wszystko, co musisz zrobić, to odłożyć wibrator na przynajmniej tydzień, a po tygodniu będziesz w stanie cieszyć się doznaniami i świetną zabawą z partnerem. 

Nadmiar masturbacji może negatywnie wpłynąć na Twój związek

Tak, niestety, ale zbyt częsta masturbacja może mieć negatywny wpływ na Twój związek i relacje z partnerem. Jest to jeszcze bardziej prawdopodobne, jeśli podczas masturbacji oglądasz filmy porno. Oglądanie ich w dużej ilości może prowadzić do tego, że Twoje oczekiwania dotyczące życia seksualnego staną się po prostu nierealistyczne. 

Dodatkowo, jeśli Twój partner (lub partnerka) mówi Ci o tym, że niepokoi ich ilość czasu spędzanego na masturbacji, to może to oznaczać to, że czują się w pewnym stopniu niepewni i nie mają pewności, czy w dalszym ciągu ich pociągasz. 

Całe szczęście, że istnieje łatwy sposób na rozwiązanie tych problemów – otwarta rozmowa. Jeśli jedno z Was czuje się nieswojo ze względu na sposób, w jaki druga osoba angażuje się w masturbację, to ważne jest to, ażeby wyjaśnić to bez osądzania drugiej osoby.

Zasadniczo masturbacja jest całkowicie normalna i nie jest powodem do tego, żeby się zbytnio stresować, chyba że wpływa na sposób, w jaki uprawiasz seks ze swoich partnerem (czy partnerką). Szczera rozmowa pomoże Wam rozwiązać problemy z tego wynikające, tego jesteśmy pewni. 

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest wspólna masturbacja! Dzięki temu łatwiej będzie Wam zrozumieć, co kogo podnieca w sypialni. Będziecie mogli się masturbować i obserwować tym samym swojego partnera, czyli same plusy!

Czy można się uzależnić od masturbacji?

Brak jest badań na temat uzależnienia od masturbacji, jednak w niektórych wypadkach masturbacja ma tak negatywny wpływ na życie osobiste, że powstrzymuje ludzi przed cieszeniem się codziennym życiem. 

Jeśli Ty, lub bliska Ci osoba nagminnie unika spotkać ze znajomymi, nie chodzi do pracy czy nie spełnia innych obowiązków tylko i wyłącznie dlatego, że woli ten czas spędzić masturbując się, to znak, że takiej osobie prawdopodobnie potrzebna jest pomoc. 

Spotkanie z seksuologiem w takim wypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż profesjonalista będzie w stanie nie tylko odpowiedzieć na Twoje pytania, ale też doradzić w jaki sposób rozwiązać problemy z tym związane. 

Czy masturbacja to grzech? Na to pytanie nie odpowiemy Wam w tym artykule, jednak pewne jest to, że masturbacja to akt miłości do samego siebie, sposób na relaks i oczywiście dobrą zabawę. Ważne jest jednak, żeby nadmierna masturbacja nie wpływała negatywnie na nasze związki i dobre samopoczucie.