Zdrowie seksualne mężczyzn – jak o nie dbać?

Rozmowy na temat zdrowia są niezwykle ważne. I nie mówię tu tylko o zdrowiu fizycznym. Nie mniej ważne jest nasze zdrowie psychiczne. Chyba każdy z nas wie, że musi pić więcej wody i więcej ćwiczyć, jednak jak wygląda sprawa ze zdrowiem seksualnym mężczyzn i jak każdy mężczyzna powinien o nie dbać?

Seksualność mężczyzn, a ich zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne może być drażliwym tematem, a na pewno takim, o którym nie dyskutuje się wystarczająco otwarcie. Niektórzy mężczyźni obawiają się, iż rozmowa na temat ich zdrowia psychicznego sprawi, iż będą postrzegani jako “słabsi” czy mniej kontrolujący sytuację (czymkolwiek by była). Prawda jest taka, że szczera komunikacja pozwala nawiązać bardziej intymną relację i zwiększyć poziom zaufania. 

Postaw swoje zdrowie psychiczne na pierwszym miejscu, a uwierz mi, Twoje ciało, serce, związki i życie seksualne będą Ci wdzięczne. Oczywiście jest to bardzo indywidualny proces, ale oto kilka wskazówek. 

  1. Priorytetyzuj dbanie o siebie. Szczególnie jeśli mówimy o praktykach regenerujących, takich jak medytacja, psychoterapia, ćwiczenia, zdrowa dieta, 8 godzin snu, spacery i wystarczająca ilość wody. 
  2. Uzyskaj wsparcie od bezstronnej osoby. Mowa tu o profesjonaliście z zakresu psychologii, doradcy, księdzu czy doradcy duchowym. Może to być również terapia grupowa. Cokolwiek do Ciebie przemawia. 
  3. Wsparcie społeczności. Takie wsparcie może być bardzo korzystne dla Twojego zdrowia psychicznego. Spróbuj dołączyć do organizacji albo klubu. Jeśli nie chcesz się zapisywać do żadnych klubów, możesz zaplanować cotygodniowe/comiesięczne spotkanie ze znajomymi lub z rodziną. Możecie na przykład co środę się umawiać na grę w kosza – może Ci to pomóc wyjść z możliwych problemów seksualnych

Rozmowa na temat zdrowia seksualnego

Jeszcze jedna złota rada – musisz więcej mówić. Komunikacja i rozmowa jest kluczem do intymności i nie mówię tu o romantycznej intymności. Nawet przyjaźnie mają swój własny poziom intymności, podobnie jak relacje rodzinne. Stary stereotyp „cichego, szorstkiego, nieczułego mężczyzny” zanika i niezmiernie mnie to cieszy. W miejsce tego głupiego stereotypu mężczyźni zaczynają się ujawniać i nie wstydzić swoich emocji i tego, co tak naprawdę czują. I dziękuję za to niebiosom!

Ważne jest, żebyś nauczył się mówić ludziom, co czujesz. Możesz być dobry, zły czy szorstki. W rzeczywistości jest to całkowicie normalne i zdrowe i pokazuje to Twoim bliskim, że nie boisz się być sobą. 

Niestety mężczyznom często pozwala się na wyrażenie jednej jedynej emocji – gniewu. Nawet te szczęśliwe chwile i uczucia często są przeistaczane w gniew. Przykład? Wystarczy przyjrzeć się temu, jak niektórzy mężczyźni zachowując się na trybunach podczas meczów piłki nożnej. Chyba nie muszę tu nic dodawać. 

Męska zgoda w współżyciu seksualnym

Brak obustronnej zgody na czynności seksualne negatywnie wpływa na obie strony, jest to coś czego nie trzeba dogłębnie tłumaczyć. Problemem naszego społeczeństwa jest to, iż często nie wymagamy (a nawet nie pozwalamy) mężczyznom na wyrażenie aktywnej zgody. Chłopakom tłumaczy się, że to oni muszą być głównymi inicjatorami seksu. Co oznacza, że muszą nie tylko zainicjować akt seksualny, ale też upewnić się, że kobieta się na to zgadza. Hej, a co z ich własną zgodą? 

Niestety, mężczyźni są często postrzegani jako ci, którzy seksu są zawsze i wszędzie i nie ma opcji, że nie będą mieli ochoty na szybki numerek, bo może to sprawić, że będą postrzegani jako mniej męscy. Co za głupota, że w roku 2020 dalej tak myślimy. Każda osoba na tej planecie zasługuje na to, żeby się jej spytać, czy ma ochotę na seks. Zgoda jest kluczem do udanego seksu i zasługujesz na to, żeby wyrażać swoją zgodę (lub jej brak). 

Nie ma nic złego w tym, że nie chce się z kimś uprawiać seksu, niezależnie od tego, czy się jest kobietą, czy mężczyzną. Kropka. 

Pewność siebie w sferze seksualnej

Ważne jest, aby czuć się seksualnie pewnym, ale nie zawsze jest to łatwe. Czy myślisz, że najłatwiejszym sposobem na ustalenie tego,  czy jesteś dobrym kochankiem, jest liczba kobiet, które zaciągnąłeś do łóżka? Cóż, niestety tak nie jest. Ważniejsze jet to, ażeby być kochankiem otwartym na rozmowę, komunikację i nawet krytykę. Zapytaj swojej partnerki, jak lubi być dotykana. Spytaj, co jej się podoba w Waszych igraszkach, a co wolałaby zmienić. 

Nie skupiaj się na orgazmach, zamiast tego skup się na doświadczaniu przyjemności i cieszeniu się kontaktem z partnerką. Nawet jeśli jest to partnerka na jedną noc. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek problemów natury fizycznej, umów się na wizytę do urologa.