Zarażenie chorobą weneryczną i badania prewencyjne – dlaczego musisz o tym rozmawiać

Choroby przenoszone drogą płciową nie są tematem, który poruszasz na pierwszym spotkaniu, co nie? Nie może tak być. Choroby weneryczne są tematem, który powinien być poruszany zarówno z nowo poznanymi osobami, jak też z naszymi stałymi partnerami. Często nasuwa się jednak pytanie: jak zacząć rozmowę o chorobach wenerycznych z partnerem?

Choroby weneryczne nie powinny być czymś, czym “piętnujemy” innych

Z wielką przyjemnością wiąże się wielka odpowiedzialność, a jednak tak łatwo popełnić błąd. Przyczyniają się do tego stereotypy, wstyd i po prostu braku wiedzy, jak zacząć rozmowę o tym z partnerem. Z radością jednak informujemy, że dzięki kilku kluczowym wskazówkom, wszyscy możemy wreszcie pożegnać odwieczny wstyd towarzyszący tej rozmowie.

Komunikacja na temat chorób wenerycznych – zawsze i wszędzie

Każdemu z nas zależy na zdrowiu narządów płciowych. Nikt z nas nie chciałby przecież doświadczyć choroby wenerycznej. Ale jak o tym rozmawiać? W związku nie ma nic bardziej przerażającego niż zdanie „musimy porozmawiać”. Jednak jeśli chodzi o temat chorób przenoszonych drogą płciową, jest to jedna z tych niezręcznych, ale niezbędnych rozmów. Ponieważ każda sytuacja jest inna, nie ma jednego sposobu, aby się za to zabrać. Jednak istnieje kilka świetnych rozwiązań, które mogą pomóc uczynić ten proces tak bezbolesnym, jak to tylko możliwe.

Jeśli mówimy o kimś, z kim już uprawiasz (lub masz zamiar uprawiać) seks, nie bój się poruszyć tego tematu jak najszybciej. Rozmowa ma pokazać, że troszczycie się o siebie nawzajem, a nie, że się oceniacie. Spokojne wprowadzenie tematu może pomóc złagodzić nastrój i zapewnić partnera, że starasz się dbać o swoje zdrowie.

Nie możesz oczekiwać, że będzie to „seksowna” rozmowa, postaraj się mówić bez owijania w bawełnę i nie rozwlekaj niepotrzebnie tematu.  Załatw to delikatnie i szybko.

Nie kłam i nie ukrywaj chorób przenoszonych drogą płciową

Z pewnością nie musisz tego mówić na pierwszej randce, ale przy pierwszej możliwej okazji należy poinformować o swoim stanie zdrowia seksualnego. Podobnie jak wiele rozmów związanych z seksem, najlepiej poruszyć ten temat gdzieś poza sypialnią i wtedy, gdy wam się nigdzie nie spieszy. Spokój jest kluczowy w tej sytuacji.

Ponieważ wszyscy wiemy, jak szybko temperatura może wzrosnąć podczas pierwszych randek, ważne jest, aby zrobić to, zanim faktycznie wskoczymy do łóżka. Jeśli spotykasz się z kimś i planujesz z nim być, to im szybciej poruszysz ten temat tym lepiej. Oboje będziecie mogli w pełni cieszyć się rozwojem waszej relacji. Jeśli chcesz zaliczyć przygodę na jedną noc, to musisz znaleźć sposób, aby zadać to pytanie zanim sprawy zajdą za daleko. Nawet jeśli jesteś z kimś bez zobowiązań lub zdarza ci się uprawiać seks z przyjacielem, pamiętaj, że jest to bardzo ważna kwestia, którą należy obgadać z każdym seksualnym partnerem i nie musi ona zniszczyć „swobodnego” nastroju.

Badanie na obecność chorób wenerycznych – najlepsze rozwiązanie

Chociaż może się to wydawać oczywiste, warto także upewnić się, że znasz swój stan zdrowia, zanim komuś powiesz, że jesteś zdrowa. Świetnym rozwiązaniem jest zaproponowanie wspólnego przebadania się, aby mieć aktualne wyniki.

Choroby przenoszone drogą płciową, a znaczenie języka

W trakcie tej ważnej dyskusji terminologia jest również czymś, o czym należy pamiętać. Unikaj słów typu „brudny” i „czysty”, ponieważ zdecydowanie mogą utrudnić rozmowę. Terminy te utrwalają negatywne postrzeganie chorób przenoszonych drogą płciową. Między innymi przez to ludzie wstydzą się i nie chcą o tym rozmawiać. Zamiast więc ulegać stereotypom, zmień narrację na coś produktywnego, na przykład zapytaj: „robiłeś sobie ostatnio badania? Może warto je powtórzyć?”

Oczywiście, może to wydawać się niezręczne i zwykle nie sprawia nam to przyjemności, ale rozmowa z partnerem na temat chorób przenoszonych drogą płciową jest czymś, co po prostu trzeba zrobić. Musisz jedynie zachować spokój i pozytywne nastawienie. Prawdopodobnie, gdy przebrniecie przez to razem, w końcu szczęśliwie wylądujecie w łóżku, a początkowa niezręczność będzie już tylko wspomnieniem.

Musimy zrozumieć, że uprawianie seksu bez zabezpieczenia jest cholernie ryzykowne – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. W przypadku kobiet kontakty seksualne bez prezerwatywy mogą zakończyć się nawet rakiem szyjki macicy. Nie mówiąc już o możliwości złapania wirusa HIV albo doświadczenia tego, czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu C na własnej skórze.

Zero kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia

Jeśli (z niewiadomych przyczyn) zdarzyło Ci się uprawiać seks bez zabezpieczenia, warto jest się skonsultować z lekarzem i należy wykonać badania w kierunku potencjalnych chorób. Choroba jest niekiedy podstępna, a jej objawy mogą być zatajone – w takim przypadku przez długie lata możesz nie wiedzieć o tym, że jesteś nosicielem choroby. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów należy jak najszybciej udać się do swojego lekarza – badania moczu i krwi mogą uratować Ci życie.

W skrócie – nie uprawiaj seksu bez zabezpieczenia. Choroby weneryczne, infekcje narządów płciowych, zmiany skórne i problemy z oddawaniem moczu nie są przyjemnych doznaniem. Wszystkie aktywne seksualnie osoby powinny regularnie wykonywać testy w kierunku chorób wenerycznych jak też rozumieć czym są choroby weneryczne i jak może dojść do zakażenia. Pamiętaj, że prewencja jest lepszym rozwiązaniem niż leczenie zakażenia, jak też pozwala Ci nie tylko czuwać nad swoją seksualnością, ale też spokojniej spać.