Zapach pochwy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Kobieta stojąca tyłem, ubierająca się

Od czasu do czasu możesz zauważyć nietypowy zapach pochwy. Nawet jeśli dbasz o swoje ciało i higienę pochwy, możesz czasem odczuwać nieznane Ci zapachy i choć nieprzyjemny zapach z pochwy z pochwy może być dla nas powodem do niepokoju, to niekiedy odpowiedź jest dużo prostsza – dla przykładu może to być kwestia nieodpowiedniej higieny intymnej.

Pierwszy raz gdy poczułam nieprzyjemny zapach z pochwy pamiętam do dzisiaj – dziwny, kwaśny zapach zauważył mój ówczesny partner. Zestresowana nieprzyjemnym zapachem poleciałam do apteki w panice. Myślałam, że dzieje się coś niedobrego. W aptece wyjaśniono mi, że przyczyną nieprzyjemnego zapachu nie musi być wcale coś poważnego i zagrażającego mojemu zdrowiu.

Pierwsze pytanie, które powinnaś sobie zadać, jeśli uważasz, że Twój zapach pochwy jest nienormalny, to: Co jest normalne? Pochwy mają naturalne zapachy, a zapach każdej kobiety jest inny.

Typowy zapach zdrowej pochwy można najlepiej opisać jako „piżmowy” lub „mięsisty”. Menstruacja może powodować przez kilka dni lekko „metaliczny” zapach, a czasami, przy braku odpowiedniej higieny intymnej możemy czuć mniej przyjemny, rybi zapach. Stosunek również może tymczasowo wpłynąć na zmianę aromatu.

Twoja pochwa oczyszcza się naturalnie. Jeśli zostawisz ją samą sobie, może ona naturalnie utrzymać zdrowe pH i powstrzymać niezdrowe bakterie. Jeśli zauważysz jednak wyraźną różnicę w swoim zapachu, możesz wtedy również odczuwać oznaki potencjalnego problemu. Silny zapach, swędzenie i podrażnienie oraz nietypowe upławy to oznaki, że możesz doświadczać czegoś innego niż nietypowy zapach z pochwy.

7 sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu pochwy

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pochwy bywają naprawdę różne. Czasami możesz potrzebować niewielkiej pomocy w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu. Następujące techniki mogą pomóc w naturalnym wyeliminowaniu nietypowych zapachów pochwy:

1. Stosuj dobre praktyki przestrzegania higieny intymnej

Myj obszar między nogami. Delikatna myjka pomoże pomóc zmyć martwy naskórek, pot i brud. Możesz użyć delikatnego mydła, ale tylko i wyłącznie na zewnątrz. Wewnątrz warg sromowych obszar ten jest znacznie bardziej wrażliwy, a mydło często podrażnia. Samo opłukanie wodą okolicy krocza często wystarcza, aby utrzymać w czystości wargi sromowe wokół pochwy. Sama pochwa nie wymaga czyszczenia.

Unikaj szorstkich myjek, ponieważ mogą powodować małe otarcia, narażając obszar na możliwą infekcję. Nie używaj perfumowanych mydeł ani płynów do mycia ciała. Zapachy i chemikalia mogą zaburzyć naturalne pH pochwy. Mydła w kostce mogą być łagodniejsze niż płyn do mycia ciała, ale wystarczy ciepła woda.

2. Używaj tylko zewnętrznych produktów dezodoryzujących

Jeśli chcesz używać sprayów lub perfum, używaj ich tylko na zewnątrz warg sromowych, nie w pobliżu pochwy. Nie wkładaj ich do środka. Mogą zaburzyć twoją naturalną barierę ochronną i prowadzić do większych problemów.

3. Chcąc pozbyć się przykrego zapachu regularnie zmieniaj bieliznę

Jeśli zwykle nosisz satynowe, jedwabne lub poliestrowe majtki, zmień je na bawełniane (100% bawełny). Bawełna jest oddychająca i doskonale odprowadza pot i płyny z ciała. Nadmiar wilgoci może zaburzyć naturalny poziom bakterii i prowadzić do infekcji.

4. Rozważ zakup produktu poprawiającego pH pochwy

Produkty dostępne bez recepty (OTC) mogą być pomocne w przywracaniu naturalnego pH pochwy. Jeśli raz spróbujesz, a zapach pozostanie lub nasili się, umów się na wizytę u lekarza. Może okazać się konieczne użycie innego produktu lub wyleczenie infekcji lekami.

5. Olejki eteryczne, a zapachy okolic intymnych

Terapia olejkami eterycznymi nie jest poparta wieloma badaniami medycznymi. Jednak niektóre olejki eteryczne mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze, które mogą pomóc w redukcji i eliminacji szkodliwych bakterii.

Pamiętaj, nigdy nie nakładaj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia. Nawet rozcieńczone olejki eteryczne mogą nadal podrażniać okolice pochwy. Możesz znaleźć też kremy bez recepty, które zawierają olejki eteryczne, ale używaj ich tylko wtedy, gdy można je stosować w okolicy narządów płciowych.

6. Nasiadówki w occie, a zdrowie intymne

Częste gorące kąpiele i gorące prysznice mogą zaburzyć twoje naturalne pH, ale jeden rodzaj kąpieli może okazać się przydatny. Wlej filiżankę lub dwie octu jabłkowego do ciepłej kąpieli i siedź w wannie przez 20 minut. Ocet może naturalnie redukować ilość złych bakterii.

7. Leki na receptę na poprawę zapachu okolic intymnych

Leki na receptę mogą pomóc wyeliminować podstawowe czynniki, które przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Jeśli leczenie domowe lub lekami bez recepty nie przyniesie skutku, być może nadszedł czas, aby porozmawiać z lekarzem o możliwych opcjach leczenia.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli nieprzyjemnemu, nietypowemu zapachowi towarzyszą niepokojące objawy, ja na przykład podwyższona temperatura ciała, należy pominąć domowe sposoby i od razu skonsultować się z lekarzem. Na przykład, jeśli Twój zapach z pochwy jest silniejszy niż zwykle i wydaje się z każdym dniem pogarszać, możesz potrzebować wizyty.

Podobnie jest w przypadku rybiego zapachu, który jest powodem do pilnego umówienia się do ginekologa. Silnie nieprzyjemny zapach zazwyczaj jest objawem infekcji pochwy. Może być również oznaką infekcji intymnej, który się samoistnie nie poprawia. Może być konieczne przepisanie przez lekarza leków na receptę.

Nie chcesz opóźniać leczenia. Nieleczona infekcja może wpłynąć na złe samopoczucie ale i Twoją zdolność do zajścia w ciążę. Pamiętaj jednak, że niektóre upławy są normalne. Jeśli zauważysz wzrost wydzieliny lub zmianę jej koloru, wtedy powinnaś być czujna i pójść do swojego ginekologa, możesz mieć infekcję. Sporadyczne swędzenie jest również normalne, ale jeśli wystąpi częsty świąd lub taki, który jest boleśnie irytujący, możesz mieć objawy większego problemu.

Męczy Cię przykry zapach z pochwy? Dowiedz się, jak sobie z nim radzić

Gdy uda Ci się wyeliminować nietypowy zapach z pochwy, pamiętaj o tych wskazówkach, aby móc zapobiec nawrotowi problemu:

  • Rozważ przyjmowanie probiotyków. Probiotyki, które są dobrymi dla Ciebie bakteriami, mogą pomóc w utrzymaniu równowagi pH pochwy. Pokarmami bogatymi w probiotyki są przede wszystkim jogurty i kiszonki.
  • Utrzymuj zbilansowaną dietę. Staraj się jeść dużą ilość owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudego białka. Zbilansowana dieta zapewnia zdrowie całego ciała, w tym pochwy.
  • Nawadniaj się. Picie dużej ilości wody jest dobre nie tylko dla skóry, ale też poprawiają stan Twoich okolic intymnych. Może również pomóc w ogólnym zdrowiu pochwy, przyczyniając się do zdrowego pocenia się i uwalniania płynów.
  • Unikaj płukanek i peelingów. Można by pomyśleć, że pomogą wyeliminować złe bakterie, ale eliminują również te dobre. Pozwól swojemu ciału wypracować naturalne proporcje bakterii i pomiń te nienaturalne przepłukiwanie.
  • Myj okolice narządów płciowych przed i po stosunku. Seks wprowadza do pochwy nowe bakterie, a także obce substancje, takie jak lubrykant i środek plemnikobójczy z prezerwatyw. Myj się przed i po seksie, aby utrzymać naturalny poziom bakterii miejsc intymnych.
  • Zrezygnuj z obcisłych ubrań. Zbyt ciasne ubrania nie pozwalają na oddychanie w okolicy pochwy i krocza. Dostarczanie dużej ilości tlenu jest niezbędne dla zdrowia pochwy.
  • Noś bawełniane majtki. Majtki z bawełny odprowadzają nadmiar wilgoci (pot i wydzielinę). Tkaniny syntetyczne zamiast tego zatrzymują całą wilgoć.

Podsumowanie

Domowe sposoby zwykle pomagają zmniejszyć nietypowy zapach z pochwy w ciągu kilku dni. Jeśli zapach nie zniknie lub stanie się intensywniejszy, należy udać się do lekarza.

Silny zapach z pochwy może być oznaką większego problemu, którego nie będziesz w stanie samodzielnie wyleczyć. Umów się na wizytę u ginekologa bądź skonsultuj się z farmaceutą, ażeby Twoje dolegliwości nie stały się poważniejszych problemem. Pamiętaj, że odpowiednia higiena nie zawsze jest jest rozwiązaniem.