Transpłciowość – czym jest?

Transpłciowość jest ogólnym pojęciem dla osób, których tożsamość płciowa i / lub ekspresja płciowa różni się od tego, co zazwyczaj kojarzy się z płcią, którą przydzielono im przy urodzeniu. 

Transseksualny mężczyzna to osoba, której w świadectwie urodzenia przypisano płeć żeńską, jednak albo jest w trakcie przejścia, lub już po i teraz jej ciało i płeć odpowiada temu, z jaką płcią się identyfikowała od zawsze (Chaz Bono). Kobieta transpłciowa to osoba, której w świadectwie urodzenia przypisano płeć męską, jednak albo jest w trakcie przejścia, lub już po i teraz jej ciało i płeć odpowiada temu, z jaką płcią się identyfikowała od zawsze (LaVerne Cox).

Zaimki są niemałym problemem, jeśli chodzi o osoby transpłciowe. Gdy zwraca się do osoby transpłciowej używając niewłaściwego zaimka, może to sprawić, iż osoba będzie się czuć zlekceważona, unieważniona, wyobcowana lub wszystkie z powyższych. Walka z byciem źle traktowanym (traktowana jako płeć, z którą się nie identyfikujesz) może być wyjątkowo bolesna i traumatyczna. Istnieje stan psychiczny znany jako dysforia płciowa, która jest definiowana jako silne, uporczywe poczucie identyfikacji z płcią przeciwną i dyskomfort z własną płcią, co powoduje znaczne cierpienie lub upośledzenie. Wiele osób cierpi na dysmorfię płciową z powodu stresu i traumy wynikającej z nieprzyjęcia ich takimi, jakimi są. Jest to sporym czynnikiem biorąc pod uwagę liczbę prób samobójczych wsród osób trans. Wskaźnik ten jest niezwykle wysoki i wynosi aż 41 procent. 

Bycie rozpoznanym za to, kim jesteś, jest oczywiście kluczową częścią zdrowej samooceny i dlatego wszyscy powinni zwracać się do osób trans przy pomocy zaimków preferowanych. Zdaniem psychologów pytanie „Jakim zaimkiem mam się do Ciebie zwracać?” W rozmowie z osobą trans musiałoby być tak samo powszechne jak pytanie „Gdzie pracujesz?”. 

Wariacje:

Nigdy nie należy pytać osoby transpłciowej o tym, czy przeszła operację i czy takową planuje. Stan narządów płciowych ludzi, trans, czy nie, nie jest twoją sprawą. Niektórzy ludzie trans opowiadają się za implantami piersi lub rekonstrukcją narządów płciowych, niektórzy przyjmują tylko hormony, a niektórzy nie przyjmują żadnego z powyższych. 

Oprócz odpierania nieodpowiednich pytań dotyczących genitaliów, osoby transpłciowe często mają do czynienia z koncepcją „przejścia”. „Przejście” oznacza wyglądać jak płeć, z którą się identyfikujesz, bez kwestionowania tego przez ludzi. Według badań osoby transpłciowe często zapadają na depresję, lęk i samobójstwa, ponieważ wciąż są piętnowane w społeczeństwie. Niedawnym przykładem jest House Bill 2, uchwalony w Karolinie Północnej w marcu 2016 r., Który odmawia trans prawa do korzystania z łazienki, która koreluje z płcią, z którą się identyfikują. Odmowa dostępu do łazienki jest skorelowana ze zwiększonym ryzykiem prób samobójczych wśród osób trans.

Transpłciowość w pop-kulturze:

Transwestytką, która dokonała ogromnych sukcesów w telewizji jest aktorka, modelka i aktywistka Laverne Cox, która występuje w Orange Is the New Black. Cox ładnie ochrzaniła Katie Couric, gdy Couric miał ją w swoim programie i próbował skierować rozmowę na status genitaliów Cox z pytaniem, czy przeszła już operację. 

Olimpijce Caitlyn Jenner przy urodzeniu przydzielono płeć męską, teraz jednak jest z najbardziej znanych w społeczności trans, jak i pop-kulturze ogółem. Otrzymała wiele nagród, w tym nagrodę Arthur Ashe Courage Award i nagrodę Woman of the Year Glamour, a także pokazała swoje nowe życie jako transpłciowej kobiety w swoim reality show, I Am Cait. Społeczność osób transpłciowych ma mieszane odczucia co do popularności Jennera; z jednej strony jest odnoszącą sukcesy transseksualną kobietą, co jest czymś, z czego można być dumnym. Jeszcze inni uważają, że jej przywilej, bogactwo i konserwatywne przekonania polityczne sprawiają, że nie jest ona osobą, z którą łatwo się utożsamiać i trudno o kontakt z nią. 

Był kolejny ekscytujący moment dla osób trans w telewizji w 2016 roku, kiedy nagradzany Emmy sitcom Modern Family przeszedł do historii telewizji, prezentując pierwszego dziecięcego aktora trans. Ośmioletni transpłciowy aktor Jackson Millarker zagrał przyjaciela Lily w sitcomie.