Poliamoria – czy to rodzaj choroby?

„Im więcej, tym lepiej” to nie tylko podpis na zaproszeniu na imprezę studencką. To także filozofia seksu i miłości. Niektórzy nawet uważają to za orientację seksualną. Poliamoria to praktyka posiadania wielu romantycznych partnerów, przy czym podstawową ideą jest: po co ograniczać się do jednej osoby, skoro w morzu jest tak wiele wspaniałych ryb?

Poliamoria jest formą jednomyślnej niemonogamii, która podkreśla emocjonalne połączenie między wieloma partnerami. Mówiąc normalnym językiem, poliamoria jest swojego rodzaju związkiem otwartym, w którym aktywnie uczestniczy 3 partnerów (w tym samym czasie)

Istnieją nieskończone sposoby na związki poliamoryczne, jednak wspólnym elementem tych wszystkich relacji jest istnienie “głównego” partnera.

Związek “pierwotny” określa się jako najbliższy typ relacji z osobą, z którą spędzamy najwięcej czasu i poświęcamy największą ilość energii. Potem, z kolei, pojawia się drugi partner i, jak sugeruje sama nazwa, tej osobie poświęcamy mniejszą ilość energii i zaangażowania się, niż dla głównego partnera. Każdy kolejny jest proporcjonalnie na niższym szczeblu “hierarchii seksualnej”. 

Poliamoria może przybierać wiele form. Czasami mogą to być dwie heteroseksualne pary, któe wymieniają się partnerami w dowolnych kombinacjach, innymi razy jest to grupa kilku osób, w której każdy członek czuje się bliski z inną osobą, czasami są to po prostu dwie osoby, które znajdują czas na oficjalnych drugorzędnych partnerów. 

Możesz się zastanawiać, jaka jest różnica między tym, a otwartym związkiem. Świetne pytanie! Główna różnica polega na tym, że w otwartym związku zawsze istnieje podstawowy związek partnerski.

Związek poliamoryczny to nie musi wcale tak wyglądać. W polimorycznym związku między trzeba osobami każdy może kochać się jednakowo, bez faworytów. W otwartym związku zawsze w centrum uwagi widzimy jedną parę. 

Jak to robić?

Jeśli interesuje Cię wypróbowanie poilmarycznego związku, najpierw warto zapoznać się z 6 wskazówkami ekspertów, które pomogą Ci zapewnić w pełni pozytywny, kochający i udany związek polimaryczny. 

  • Zdefiniuj swoje warunki. Spraw, aby każda relacja była jasno zdefiniowana i wszyscy byli na tej samej stronie.
  • Bądź uczciwy wobec siebie i swoich partnerów. Jeśli się ukrywasz, masz jakieś tajemnice, kłamiesz, nie nazwiesz tego inaczej niż zwykłym oszukiwaniem swoich partnerów i zdradzaniem ich, a nie świadomą niemonogamią. 
  • Określ swoje granice i zasady zabawy. Być może na początku nie jesteś pewien co do tego, czym są Twoje zasady. Zawsze musisz wiedzieć (i zawiadomić o tym swoich partnerów), że możesz renegocjować te zasady. Zawsze. 
  • Zacznij powoli i bądź łagodny wobec siebie. Bycie dobrym w poliamorii (jak i każda inna czynność) wymaga praktyki i czasu. 
  • Bezpieczny seks jest najważniejszy. Wydaje się być to rzeczą oczywistą, jednak w momencie, gdy śpisz z większą ilością partnerów, bezpieczny seks musi być Twoim priorytetem. 
  • Poznaj siebie. Taki tym związku mocno Cię wypcha ze strefy komfortu i musisz być na to gotowy. Jest to proces samopoznania i być może nie od razu poczujesz się ze wszystkim komfortowo.
  • Stwierdzenie “nie czuję się z tym dobrze” nie wystarczy. Musisz pójść o krok dalej i zapytać siebie, dlaczego tak się dzieje. 
  • Wyeliminuj konkurencję, utrzymując przejrzystość. Spróbuj przedstawić sobie swoich kochanków. Pomaga to zapobiegać konkurencji i uspokaja nadmierną wyobraźnię. Pamiętaj, że poliamorysta to osoba, która odczuwa miłość lub mocne przywiązanie do obu osób, a więc brak tu miejsca na niezrozumienie i zazdrość.

Wariacje

Polifidelia odnosi się do grupy minimum czterech osób, które są ze sobą związane emocjonalnie lub seksualnie, jednak nie mogą wykraczać poza swoją “grupkę”. Czyli – mogą oni spać ze sobą w dowolnej kombinacji, jednak nie mogą iść do łóżka z kimkolwiek innym. A kto w sumie miałby na to czas?

Poliamoria w pop-kulturze

Popularne programy, takie jak Big Love i Sister Wives, przedstawiają poligamię, gdzie jeden mężczyzna ma wiele żon, często odnosi się to do wyznań religijnych czy sytuacji, gdzie kobiety nie mają równych praw w związkach. 

Program o nazwie Polyamory: Married & Dating, zadebiutował w 2012 roku i opowiadał on o perypetiach kilku różnych osób będących w poliamorycznych związkach.